Karadeniz Pet

Lutfen yardim, mubisim yumurta felcimi olmus ?

kim

Yeni Üye
8 aylik mubisimin ilk yumurtlamasinda 5 yumurtadan 1 tanesi doluydu ve bu yavrunun yuvadan atilmasina 5gun kalmisken anne tekrar yumrtlamaya basladi. Icerde yavruyu da beslediginden yuvaligini da cikartamadik tabi. Ilk 4 yumurtayi 1er gun arayla yapti bu donemde sadece ishali goze carpiyordu 5. Yumurtayi 3gun sonra kafesin icine birakmis simdi ise ayaklarina basamiyor kendisini gagasiyla tasiyip surekli kanatlarindan destek alip govdesinin uzerine yatiyor.
Sizce ne yapmaliyim yuvaligi cikarsam mi bu haliyle birde follukla ugrasiyor. Vitamin, egzersiz ne onerirsiniz?
NOZIp

kuşu elinize alın ve popo kısmında yumurta var mı bakın varsa eğer elinizle çıkartmak zorundasınız internetten videolarına bakın yumurta tıkanması diye araştırın bulursunuz birde ayakarını hiç kullanamıyor demi ve göğüsü jilet gibi belli mi oluyor zayıf mı ? dışkısı nasıl foto atın büyük ihtimal yumurta tıkanması ama dediniz gibi kafesin altında ayaklarını kullanmadan duruşu kurumayı anımsattı 1 hafta önce bu yüzden kuşum öldü ve bütün kuşlarıma bulaşmış gibi gözüküyor bir kaç kuş hariç.

Son düzenleme:
dediğiniz gibi internetten videolara bakıp kuşu alıp kontrol ettim ama yumurta yok şuan için.
göğüs kısmı da sert ama jilet gibi keskin değil. birçok açıdan fotosunu çektim belki fikir verebilir.

AqM6mX.jpg

0k6NqW.jpg

4koqgQ.jpg

J4JkYB.jpg

OZ69q5.jpg

zVklAD.jpg

GkA2Y7.jpg

ylaoMa.jpg

6kVq2W.jpg

WZv9nL.jpg

Benim ölen kuşum gibi popo ve dışkı örnekleri felç hali vs ama siz göğüsündeki kemiği elinizle kontrol ettiğinizde yok diyorsunuz. Elle yapılan kontrolde bariz belli bir şekilde olsaydı kuruma hastalığı diyecez ama allah korusun inşallah değildir. Konu hakkında daha uzman arkadaşların yorumlarını bekleyin eğerki etrafınızda kuştan anlayan veteriner yoksa.

Son düzenleme:
Sertlik var göğüste ama öyle bi sivrilme olmayınca bilemedim beklemedeyiz şimdilik.
Maalesef ki yakınımdaki hiçbir vet. kanatlılardan anlamıyor.

yumurta sıkışmasındatekçare poposuna sıvı yağ sğrmektir elle çıkarılmaz kuşun kendisi atmasılazım yumurtayı 2ci olarak hareketsiz bırakmayın yumurtasıkışmasında uçamazyürüyemez hale geldinden sizyardımcı olup hareketli tutun

sabah akşam günde iki kere yağlanıyor zaten küçük hanım :)
dün gezmediğimiz vet. kalmadı ama sonuç aynı kedi & köpek değilmişde çok spesifik konuymuş pehhh!!!
şükür ki kendi imkanlarımızla toparlandık bayağı. yalnız yumurtlama deva edecek gibi yuvalığı çıkartsam nasıl olur, vazgeçer mi acaba?

Geri