Karadeniz Pet

Lütfen yardımcı olur musunuz yaşı hakkında?

• Konbuyu başlatan Asude Taç
  • Başlangıç tarihi
A

Asude Taç

Guest
Merhabalar;
Dün de aslında resmini yükleyerek yardım istemiştim ama, sanırım bekleyemeyecek kadar üzgün olduğum için, dayanamayıp tekrar yazıyorum. Dün tam 1 hafta oldu evime geleli kuşum. Bir arkadaşım yavru diye alıp getirdi (1 buçuk aylık falan dedi bana). Keşke önceden buradaki önerileri okusaydım. İlk gün açmadım kafesi, hep yaklaşıp konuştum ama, ertesi gün açtım, uçup kaçıyor diye yakalamaya çalıştık açıkçası zarar görmesinden korkup, ama onu korkuttuk galiba :(
Asla ve asla el veya parmak görünce yaklaşmıyor korkudan deliriyor şu an. Ümitsizim :( Acaba büyük mü? Alışmaz mı? Şansımızı mı kaybettik?
n5s8p.jpg

Bence kuşunuz 1,5 aylıkdan büyük 3 ay civarı olabilir. Bir hafta on gün kafesinde çıkarmayın ve çok fazla yaklaşmayın korkusu geçer sonra tekrar yem vererek yaklaşmaya çalışabilirsiniz.

Son düzenleme:
Getiren kişi, yuvadan çıktı, insan görmedi, ondandır diyor, gagasının ucu hafif siyahımsı, kafasında çizgiler de var diye açıkçası inandım ama, büyük olunca ve serbest uçunca alışması imkansız mıdır acaba?

Önden resim çekip eklerseniz yaşı konusunda daha net bilgi verilir. Ama kuşunuz alışmayacak eğitilmeyecek kadar büyük değil hatta tam zamanında.

Kusura bakmayın lütfen, sizi yakalamışken sorayım istiyorum, 1 haftadır açık olunca, burada okuduklarıma göre ve sizin dediğinize göre davranayım diyip kapattım dün akşamdan beri, ama, benim sesimi duydukça deli gibi çıkmaya çabalıyor. Ama elimle yaklaştığım an kaçacak delik arıyor hiçbir biçimde yaklaştırmıyor parmağımı, elimi. :(
Kapalı tutmak için geç mi kaldım acaba ya da kapattıkça en başa döner gibi, elimi yavaş yavaş soksam kafese falan olabilir mi? Ama sabah üzüldüm haline saldım sevinçten çılgın gibi uçup ötüyor, mutlu oluyor :(
Onu üzme pahasına da olsa artık hiç açmasam bir süre yeni gelmiş gibi alıştırmaya çabalasam sonuç alabilir miyim diye soruyorum. İkizlerim var 8 yaşında, onlar da çok üzülüyorlar alışmayacak korkuyor diye :(
Önden resim de çekeyim elbette...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yeni gelen kuşun öncelikle geldiği ortama ve kafese alışıp tanıması gerek. Sonra siz kendinize alıştırmaya çalışacaksınız.
Yerine alışmayan henüz bulunduğu ortamda tedirgin olan kuşa elinizi falan uzatırsanız kuş daha çok korkar ve alışma süresi uzar.

Bence kafesinden çıkarmayın belli bir süre kuş iyice ortama alışsın kendini rahat hissetsin birde kafesi sabit bir yere koyun yer değiştirmeyin.

Uykulu da olsa biraz önden yakaladım...

Gerçekten 1,5-2 aylık arası değil de, daha mı büyük bu kuş ?Ve de alışması zor mu olur bu sebepten?Uyukluyordu yaklaştığımda kafese makineyle, yoksa asla durmuyor yerinde yaklaşınca, "kafesi aç, çıkayım" diye çırpınıyor ve de elimi görmeye dayanamıyor korkuyor :(
n6fwd.jpg
n6fpj.jpg

3,5 aylık civarı. tekrar alıştırabilirsiniz..

Geri