Karadeniz Pet

Lutino Kuşların Eşlemelerde Kullanım Amaçları (Ayhan OTÇUOĞLU)

Ayhan OTÇUOĞLU

Süper Moderatör
Arkadaşlar,
Lutino kuşları alırken, satarken gerek show, gerekse diğer cins kuşlarımızda eşleme yaparken faydalı olacağını düşündüğüm aşağıdaki yazıyı derlemeye çalıştım.

Lutino ve albinolar bazen karıştırılabilmektedir. Kural olarak eğer kuş mavi veya gri gibi bir anne babadan geliyor ve kırmızı gözlü ve tamamıyla beyaz renkli ise Albino, yeşil seri soydan geliyor ve kırmızı gözlü, sarı tüylü ise Lutino dur.

Taşıyıcılık cinsiyetle ilgili bir özelliktir. Tıpkı opalin ve tarçın gibi. Erkekler taşıyıcı olabilir ancak dişiler Lutino, Albino taşıyıcısı olamaz. Şimdi bazı eşlemelerdeki muhtemel yavruların durumlarını incelemeye çalışalım.

• Lutino Erkek x lutino dişi = Tüm yavrular lutino
• Lutino Erkek x lutino olmayan dişi = lutino dişiler ve Lutino taşıyıcı erkekler
• Lutino olmayan erkek x lutino disi = Lutino taşıyıcı Erkekler ve lutino olmayan dişiler
• lutino taşıyıcı Erkek x lutino dişi = lutino erkekler, lutino taşıyıcı erkekler, lutino olmayan dişiler ve lutino dişiler şeklinde yavrular gelecektir.

Şunu unutmayalım ki Lutino taşıyıcı erkekler normal görünürler ve ancak test amaçlı bir eşleme size erkeklerin lutino taşıyıcı olup olmadığını gösterecektir. Hatırlanması gereken diğer kural dişilerin lutino taşıyıcı olamayacağıdır. Yani eğer lutino dışındaki bir eşlemeden lutino yavrular alıyorsanız sizin sadece erkeğinizde Lutino taşıyıcılığı vardır.

Lutinonun sarısı önemlidir. Renk çalışmaları yapmak için derin parlak bir sarıya ihtiyacımız vardır, donuk mat bir sarıya değil.

Muhabbet kuşlarında rengin parlaklığıda derinliğide önemlidir. Birçok başarılı üretici kuşlarının parlaklığını arttırmak için spangleyi, derinliğini arttırmak içinde koyu yeşili kullanma eğilimindedir.

Gri faktör kuşların sağlığını güçlendirirken tüylerinde kalınlığı arttırır yani kalın tüy yapma eğilimindedir. Her ne kadar gri faktör donuk, mat görüntü verse de kuşların tüy yapısını kalınlaştırır ve daha büyük görünümlü kuşlara sahip olursunuz. Tüy kalitesini ve parlaklığını arttırmak için Lutinolar kullanılabilir.

Kuşlarda boyut ve şekil önemlidir. Boyutlar genellikle Lutino olmayan kuşlarla arttırılırken bu noktalardaki renk kayıplarını lutinolarla geri kazanabiliriz.

Geliştirilmesi en zor noktalardan bir tanesi kafa şekli ve iriliği ile omuz genişliğidir. Bunun için aile dışında istenen özelliklere sahip kanlarla çalışılmalıdır. Ancak kötü özelliklerin getirilmemesine dikkat edilmelidir.

upload_2017-5-4_22-41-7.png

Bu kuşların eşleşmelerinde ki sürecin sancılı olmasının sebebi nedir acaba.
Hani yerliye nazaran falan daha zor olduğu söyleniyor üretimlerinin.

Bu kuşların eşleşmelerinde ki sürecin sancılı olmasının sebebi nedir acaba.
Hani yerliye nazaran falan daha zor olduğu söyleniyor üretimlerinin.
Show kuşlarından bahsediyorsunuz diye tahmin ediyorum. Daha özel olarak seçilip yetiştirildiklerinden beslenme ihtyaçları daha farklı olduğundandır sanırım. Ayrıca doğal ortamda bulunmayan kuşlar.

Merhaba,çok yararlı bir derleme elinize sağlık Ayhan bey.
Bende lutino dişi perçemli double faktör erkek var.3yumurtası var nasıl yavru
vereceğini çok merak ediyorum,sizce nasıl yavrular çıkar?

Dişinizde ne genleri varsa ona göre yavrular şekillenecektir.Yalnız ben tepe, perçem bu konularda bilgi sahibi değilim. Tepe ve perçemi sevmiyorumda. Dişi lutino olduğundan tüm erkekleriniz lutino taşıyıcı olacaktır. Yavru erkeklerinizi eşlediğinizde hepsinde lutino dişiler gelecektir. Erkek lutino gelmeyecektir. Ayrıca erkekte ino taşıyıcılık yoksa hiçbir lutino yavrunuz olmayacaktır. Erkekte taşıyıcılık varsa hem erkek hem de dişi lutinolar gelecektir.

Şimdi Ayhan Hocam, szin konulara da baktım internete de baktım net bir bilgiye ulaşamadım. Sorayım dedim, bende ino taşıyıcısı bir erkek var. Kırmızı göz bir yavru aldım, albino yahut lutino gelecek şu an bilmiyorum ne geleceğini. Ancak şunu merak ediyorum, bu kuluçkadan gelen erkekler taşıyıcı olurlar mı yani ino taşıyıcısı bir erkeğin taşıyıcı erkek yavruları olur mu?

"Lutino Erkek x lutino olmayan dişi = lutino dişiler ve Lutino taşıyıcı erkekler"
Tamam buna göre düşünmemişim, şimdi anladım. İno erkekler de taşıyıcı olabiliyor(lutino ve albino, cremio) Ben inolar bir hastalık olduğu için, aktarır mı emin olamamıştım. O halde taşıyıcı bir ino erkeğin de, erkek yavruları taşıyıcıdır tıpkı sadece dişisi ino olan çiftlerde olduğu gibi. Doğru anladı isem lütfen onaylayın? :)

Hayır Erkekler normal görünümlü ama lutino taşıyıcısı. Sadece dişiler lutino. İno saf kuş kabul ediliyor. Nasıl görünüyorsa o taşıyıcılıktan bahsedilmiyor. Bu arada lutino taşıyısı erkeğin erkek yavrularının yarısı tekrar taşıyıcı olur diğer yarısı olmaz bu anlamanın yolu eşleme yapıp yavru almak, bakarak anlaşılmaz.

Hayır Erkekler normal görünümlü ama lutino taşıyıcısı. Sadece dişiler lutino. İno saf kuş kabul ediliyor. Nasıl görünüyorsa o taşıyıcılıktan bahsedilmiyor. Bu arada lutino taşıyısı erkeğin erkek yavrularının yarısı tekrar taşıyıcı olur diğer yarısı olmaz bu anlamanın yolu eşleme yapıp yavru almak, bakarak anlaşılmaz.
Anladım, onu zaten biliyorum evet taşıyıcılar normal görünümlü olurlar adı üstünde taşıyıcılardır ve bende özellikle ino taşıyıcısı olan bir erkeğin yavruları hakkında bilgi edinmek istemiştim, Mendel Yasaları'na bağlı olarak söylüyorsunuz o zaman sizde ve ben bunu düşünmeliymişim aslında. Kalıtım kuralları, doğru diyorsunuz, çok teşekkür ettim yeniden. Kolay gelsin.

Hayırlı akşamlar abi emin olmak için bir konuda danışmak istedim. Şimdi bende Lutino olmayan Erkek (lutino taşıyıcılığı olup olmadığını bilmiyorum) ve Lutino Dişi var. Eğer ki erkekte lutino taşıyıcılığı yoksa ilerde gelecek olan hiçbir yavru lutino çıkmaz ama gelen erkek yavrular lutino taşıyıcısı olduğundan ilerde bu erkek yavruları lutino bir dişi kuş ile eşe attığımda ancak lutino yavru elde edebilirim değil mi @Ayhan OTÇUOĞLU abi ?
Çiftimde bu ;
37158
37159

Erkeğinizde lutino taşıyıcılık varsa hem dişi hem de erkek lutinolar alırsınız. Erkekte lutino taşıyıcılık yok ise tüm erkek yavrular lutino taşıyıcısı olur. O erkek yavruları neyle eşlerseniz eşleyin lutino dişi yavru verirler. Bir not torun lutinoyu dede ile eşleyip lutino erkekte alabilirsiniz.

Erkeğinizde lutino taşıyıcılık varsa hem dişi hem de erkek lutinolar alırsınız. Erkekte lutino taşıyıcılık yok ise tüm erkek yavrular lutino taşıyıcısı olur. O erkek yavruları neyle eşlerseniz eşleyin lutino dişi yavru verirler. Bir not torun lutinoyu dede ile eşleyip lutino erkekte alabilirsiniz.
Teşekkür ederim abi hayırlı akşamlar.