petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Malesef yavrularım ölüyor

Konusu 'Muhabbet Kuşu Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve kurtcan tarafından 29 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. kurtcan

kurtcan New Member

Beğenileri:
    0
    Arkadaşlar hayırlı geceler diliyorum.
    Öncelikle şimdiden cevap verenlere yada vermeyenlere teşekkürlerimi ileteyim
    Arkadaşlar elimde şu anda 4 çift kuşum var ve 3 çiftin altında ise yavrıları var.Ancak sorunum çok büyük.Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra yada 2-3 hafta geçtikten sonra dahi vücutlarında bir morarma ile karşılaşıyorum ve tabiki ölmüş oluyor.Bunun sebebini bir türlü bulamadım.
    Ayrıca ben ilk çift möuhabbet kuşumu altında 6 yavrusu varken almıştım.Ancak eve getirdim ve yavruların hepsi 1 yada 2 güner ara ile vücutlarının pembe olmasından ziyade morarmış bir şekilde öldüklerine tanık oldum.
    Sizce bunun sebebi nedir?Gerçekten yardıma ihtiyacım var.

Ayrıca kuşlara günlük olarak mama veriyorum arkadaşlar.
    Mamanın içerisine ise şunları koyuyorum.

Rendelenmiş sert ekmek
    Havuç
    İrmik
    çok ama çok az miktarda kalamar kemiği

Sizce bunlardan kaynaklanıyor olabilir mi?

#1 kurtcan, 29 Aralık 2014
    Son düzenleme: 29 Aralık 2014
  2. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    228
    Bit kontrolü yaptınız mı. Onlar kanını emip yavruları bitkin düşürüyor olabilir. Yavrulu çift alımlarında da kuşların bakmama olasılığı çok oluyor

3. Emrehan DİLEKÇİ

Emrehan DİLEKÇİ Active Member

Beğenileri:
    1
    Ekmek zarar veriyor olabilir, ekmek vermemeye özen gösterin...

4. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    228
    İrmik fazlası zarardır irmikten olabileceğini düşünüyorum şişme yapıyor ve yavrular sindiremiyor da olabilir

5. Ercan YAŞAR

Ercan YAŞAR Active Member

Beğenileri:
    11
    Ölen her yavru morarır. Ölmeden önce morarıyorsa sıkıntı orada. Anne yeteri kadar su tüketmiyorsa yavrular su yetersizliğinden kararır. Arkadaşların dediği gibi bitte olabilir. Yedikleri dokunabilir. Hazır mamalardan alıp Havuç ve yumurta ekleyerek deneyin bir süre. Bu arada kursakları dolu mu ölüyorlar ?

6. kurtcan

kurtcan New Member

Beğenileri:
    0
    Hayır.Bit ile ilgili bir sıkıntı değil.Çünkü yuvaların kontrollerini yaptım.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:06 -->-> Daha önceki mesaj 02:04 --

Peki etimek felan alsam onunla versem olur mu sizce.Ekmekte ne gibi bir zarar verebilir bunu açıklarsanız sevinirim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:06 -->-> Daha önceki mesaj 02:06 --

İrmik vermemeli miyim sizce?.Ya da nasıl vermemi istersiniz.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:09 -->-> Daha önceki mesaj 02:06 --

Aslında bazıları kursakları dolu olarak ölüyor.Mesela dün birini daha kaybettim.İnceledim kuş böyle zor nefes alıyor.Ve nefes alma aralığı ise yaklaşık 1,5-2 saniye kadar.
    Hırıltılı bir ses geliyordu.Muhtemelen o soğuk algınlığı olabilir.Ama diğerleri düşündürüyor.Neden soğuk algınlığı derseniz anne daha henüz acemi.İlk yavrusu yani.Altına alamamış ve dışarıda kalmış olabilir diye düşündüm.

7. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    228
    Bence irmik vermeyin. Siz en iyisi yumurta ve bisküviyi ufalayın kuşlarınıza bir de böyle deneyin. Geçmiş olsun

8. kurtcan

kurtcan New Member

Beğenileri:
    0
    Teşekkür ederim.Tamam irmik vermeyeyim bundan sonra öyleyse.
    Peki şöyle de bir soru sorsam.
    Ben kuşları kendi odamda tutuyorum.Fazla rahatsız edilmiyorlar.Ama ben genelde pc basında oluyorum.Oda yaklaşık 4'e 5 metre kadar.Oda sıcaklığı ise 11-12 derece civarlarında sanırım.Sizce bundan da etkileniyorlar olabilir mi?
    Okuduklarıma göre tropikal iklim hayvanları etkilenirler diyor ama bilemedim.

9. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    228
    O derecelerde sıkıntı olmaz merak etmeyin pc kullanırken kulaklık takın. Yavruların ölüm sebebinin bundan kaynaklandığını düşünmüyorum

10. kurtcan

kurtcan New Member

Beğenileri:
    0
    Evet kulaklık takıyorum.Ama şöyle de bir durum var.Ben artık yavruların ölmesinden ötürü sık sık yuvalıkları kontrol etmek durumunda kalıyorum.Şöyle ki ,günde en az 5-6 kez.Bazılarını kursaklarının kontrolü için elime de alıyorum.Sizce elime aldığım yavrularda sıkıntı olur mu?
    Annesi ya da babası onlara zarar verebilirler mi?

11. Gürkan GÜLER

Altın Üye

Beğenileri:
    23
    Yemdende kaYnakli olabilir acik yem kullaniyorsaniz eger

12. bjk70

bjk70 Member

Beğenileri:
    0
    bir rahatsızlık olabilir anaçlarda bende de var daha çözüm bulamadım

13. kim

kim New Member

Beğenileri:
    0
    Ekmeği ,irmiği hepten kesmenin zararı olacağını sanmıyorum.ana sebeplerden gibi böründüğüne göre mama bunlarsız hazırlabilir. tabi diğer arkadaşlarıla değerlendirmek lazım.

14. Emrehan DİLEKÇİ

Emrehan DİLEKÇİ Active Member

Beğenileri:
    1
    Bebe bisküvisi kullanın, ekmeği sanırım sindiremiyorlar dolasıyla ölüme kadar gidebiliyor sonuç

Sayfayı Paylaş