petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Mama için kuru meyve..

Konusu 'Muhabbet Kuşu Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve Levent ACAR tarafından 15 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    75
    Can sıkıntısını kuşlar için uğraş vererek geçireyim dedim. Mama içine eklediğimiz meyve, sebzeyi kıvamı tutturmak için fazla koyamıyoruz. Kuru meyve kullanırsak kuşlarımıza daha vitaminli yiyecekler vermiş oluruz..

2. Fatih BUYURUCU

Fatih BUYURUCU Active Member

Beğenileri:
    3
    Levent abi bunları nasıl kurutuyorsun biraz bilgi verebilitmisin rica etsem?

3. Levent ACAR

Beğenileri:
    75
    İlk defa deniyorum. Alta üste kağıt havlu çektim, mutfağa bıraktım. Penceresi aralık duran bir oda olur. [MENTION=2]Serkan ERKAN[/MENTION] kalorifer peteği üzerinde kuruyormuş. Ben gün kurusu yapayım dedim. :)

4. Fatih BUYURUCU

Beğenileri:
    3
    İnşallah başarılı sonuç alırsında bizlerede yol gösterirsin abi :)

Ben bir ara araştırmıştım sonra vaz geçtim fırınlama yöntemiyle falan kurutulması gerektiği yazıyordu kuşları zehirlerim yanlış yaparımda diye vazgeçtim :)

5. veysel boz

veysel boz New Member

Beğenileri:
    0
    abi biraz konuyla alakasız olcak ama bu versele laga orlux mamayı aldım yemiyorlar halbuki çok güzel kokuyor benim bile yiyesim geldi nasıl sevdirebilirim bi önerin var mı

6. Uğur GENÇ

Uğur GENÇ Moderator

Beğenileri:
    273
    Kolay gelsin Levent usta.
    Sonuçları bekliyoruz.

7. Levent ACAR

Beğenileri:
    75
    Sanıyorum ki frutti patee aldın. Onun kokusu çok güzel..
    İçine çok az elma rendele. Elmanın 1/8i kadar yeterli. yeseler de yemeseler de gün aşırı yarım mamalık koy önlerine zamanla alışırlar.

8. Seyit SUNGUR

Seyit SUNGUR New Member

Beğenileri:
    0
    Levent abi kuru uzum , siyah uzum , portakal , kuru kayisi ve incir , kuru kivi vb seyleri benim aktardan taze aliorum abi ben onlarida irmik , cici bebe , keciboynuzu tozu , tarcin , un haline getirilmis findik ceviz , pirincunu ile un haline getirip 1 kg halinde kavanozda buzdolabinda sakliorum bunun sonrasi yumurta ve havuc ustune dokup mubislere veriorum , ama yemiolar alçaklar

9. Levent ACAR

Beğenileri:
    75
    Aslında çoğu zaman mamanın içeriği değil.
    Yemlikleri akşamdan alıp ertesi gün saat 11 gibi mama vermeyi dene bakalım. Aç mı bekleyecekler, yumulacaklar mı?
    Yeseler de yemeseler de bir süre sonra yemlikleri takmayı unutma..

10. levent b

levent b Member

Beğenileri:
    23
    Bu meyveli mamadan bende de var. Bir arkadaşım kuşlarını sattığı için bana hediye etmişti birkaç ay önce. Birde sarı renkte bir mama daha verdi kokusu nahoş ve kuşlar onun tadını hiç beğenmemiş olacak ki bugüne kadar yediremedim . fakat meyveliyi az da olsa yedirebildim kokusu hoş . bu mamalari kapalı bir cam kavonozda sakluiyorum oda sıcaklığında. Bozulma ihtimali olur mu siz nasıl saklıyorsunuz?

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. veysel boz

veysel boz New Member

Beğenileri:
    0
    aynen abi frutti patee valla içimden avcuma döküp yiyesim hissi geçmedi değil :))) teşekkür ederim

12. Levent ACAR

Beğenileri:
    75
  13. Yasin AYDAN

Beğenileri:
    0
    Levent bey çok akıllıca olmuş. Ben çok beğendim ve kesin deneyeceğim.

14. Rüstem EROĞLU

Rüstem EROĞLU New Member

Beğenileri:
    0
    Levent abi bu hazır satılan kurutulmuş meyvelerden katsak nasıl olur daha çok çeşit olması açısından? Bir konuda Murat Demir abi siz hangi mevsimde ne yiyorsanız kuşlarınıza da onu verin yazmış. Kurutulmuş meyveyi önermediği anlamını çıkardım ben buradan ama sanırım kurutulmuş da olsa mevsimin meyvelerini verin demek istemiş, ben anlamamışım.

15. nevzat

nevzat New Member

Beğenileri:
    0
    en sağlıklı olanı güneşte kurutulmuş olandır

16. Cihan UYĞUR

Cihan UYĞUR Active Member

Beğenileri:
    16
    Elinize sağlık abi

17. Fatih BUYURUCU

Beğenileri:
    3
    Soruyu genel sormamışsınız fakat fikrimi söylemek istedim.

Hazır satınlanlardan kastınız kuruyemişçilerde ve aktarlarda satınlanlarsa bir ara ben almaya kalktım doğal diye satıyorlar fakat soruşturduğumda tatlandırıcı kattıklarını öğrendim o yüzden uzak durmuştum.

18. Levent ACAR

Beğenileri:
    75
  19. Rüstem EROĞLU

Rüstem EROĞLU New Member

Beğenileri:
    0
    Estağfurullah Fatih Bey, sağolun bilgi verdiğiniz için. Ben de epey araştırmıştım, bana da kuruyemişçilere sorduğumda dediğiniz gibi tatlandırıcı olduğunu söylediler. Ama doğal kurutan yerler olduğunu biliyordum ki, Levent abi sağolsun paylaşmış bir link.

Teşekkürler Levent abi, daha önce kendim kurutmayı da düşünmüştüm ama güneş altında kendi kuruttuğumuz meyvelerde toz birikmesi vs. olduğunu, özel fırınlarda kurutmanın daha sağlıklı olacağını duydum. Özellikle kaysı kurularını falan düşünürsek, bazen yıkama ihtiyacı bile hissediyorum. Tabii ne kadar doğru bilemiyorum. Hangisi sağlıklı olur acaba?

20. Fatih BUYURUCU

Beğenileri:
    3
    Quru marka ürünlerin doğal olduğunu bende duymuştum yanlız fiyat herkese uymaz fazla kuş varsa bi düşündürür :)

Sayfayı Paylaş