Karadeniz Pet

Mama- Vitamin - Kuş Kumu ile ilgili

Cem Bora AKINCI

Meraklı Üye
Arkadaşlar bu üçü hakkında sorum olacaktı.
1) Mama hergün vermelimiyim? Çok verirsem sorun olurmu? ( örneğin bir kuş için 3-4 çay kaşığı)

2) Aynı şekilde vitamini her suluğu tazeliğimde koymalıyımıyım? Yokda 2 yada 3 suluktan bir tanesine mi?

3) Son olarak kuş kumu kesin olarak kullanmalımıyım? Gerekli midir?

Son düzenleme:
Ya ben ne vitamin ne mama nede kum veriyorum kuşa hiçbirşeyde olmuyor...Acaba efsaneden mi ibaret bu takviyeler?

Ya ben ne vitamin ne mama nede kum veriyorum kuşa hiçbirşeyde olmuyor...Acaba efsaneden mi ibaret bu takviyeler?

Hpcam vitamin mama falan zaten ek takviye. İnsan gibi düşün ne kadar çeşitli yiyecek yerse o kadar bağışıklık sistemi güçlü olur. O kadar dinç olur sağlıklı olur. Hayvanlarda aynı şekilde. Ne kadar ekstra besin verirseniz o kadar az hastalığa yakalanır ve tüyleri parlak sağlıklı olur. Tabi dediğiniz gibi vermezseniz hastalanacak diye birşey yok. Yüzdelik ihtimalleri düşürüyoruz bu takviyerle. :):)

1)Mama yavrulu kuşlarda yavru sayısına göre hergün veya birgün arayla, yavrusu olmayan kuşlara haftada 1-2 sefer verilebilir.
2)Vitamin tüy değişim zamanlarında daha yoğun olarak kullanılabilir diğer zamanlarda haftada 2-3 gün veya sebze verilebilir.
3)Kuş kumu hakkında çeşitli görüşler var. Kimi kesinlikle olmalı kimisi de gerek yok diyor. Seçim size kalmış.

Kuşu tek besliyorsan her gün mama vermemelisin zaten. Haftada bir iki yeter. Vitaminde aynı şekilde haftada bir iki gün yeterli. Vitamini uzun süre mesela bir iki gün sulukta bekletme. Kuş kumu kullanman iyi olur sindirim sıkıntısı yaşamasını engeller.

1)Mama yavrulu kuşlarda yavru sayısına göre hergün veya birgün arayla, yavrusu olmayan kuşlara haftada 1-2 sefer verilebilir.
2)Vitamin tüy değişim zamanlarında daha yoğun olarak kullanılabilir diğer zamanlarda haftada 2-3 gün veya sebze verilebilir.
3)Kuş kumu hakkında çeşitli görüşler var. Kimi kesinlikle olmalı kimisi de gerek yok diyor. Seçim size kalmış.

Teşekkür ederim arkadaşlar. Vitamini 3 sulukta yani haftada 1 kez veriyordum ama mamayı hergün veriyordum. Kuşuma gelince kuş tek ve daha 40 günlük gaga siyah hala. Mama yı gene hergün vermeye devam edeyimmi yoksa gün aşırımı?

Yavrularda mamanın ishal yapma riski olabiliyor. Gözlemleyip ona göre haftada 1 verilebilir 40 günlük yavruya.

Çok dediğin ne kadar bir mamalık yeter işte.

Geri