Karadeniz Pet

mama yapımı(BERKAY ERDİNÇ)

Berkay ERDİNC

Emektar Üye
arkadaşlar mrb.kendı yaptıgım mamayı sizlerle paylaşmak istıyorum.mama ıle ilgili telfn ve msjlarlarla çok soru gelmeye başladı.oyuzden bu konuyu açma gereği duydum.

kuru mama olarak cede markalı mamayı kullanıyorum.
kuru mamadan sonra
röhnfried markalı bira mayası,probiyotık
kendım bahcemde yetıstırdıgım nane,kekik,fesleğen ve güveyotunu kurutup robottan gecıyorum.
yıne bahçemde yetiştırdıgım karışık yemdekı bulunan kızıl,ak,aspur,yulaf vs tohumlarını ekip çimlendırıyorum.mama yapımından önce bunları makasla kesıp dezentfkte edıp mama ıcıne karıstırıyorum.yumurta ve sebzeler gırerek bu kuru mamayı nemlendırıp 20 30 dakıka demlendıkten veya dınlendıkten sonra servis edıyorum.

maddeler halınde sıralarsak

kuru mama (cede)
nane,kekık,feslegen,guvey otu(kurutulmuş)
probıyotık
hindistan cevizi
çim tohumu
bira mayası
hainks marka mama katkısı
vivid rusk
üzüm şekeri
çok ıyı haşlanmış yumurta kabuklar dahil(ıyı haslanmayan yumurtalar sağlık problemı olusturabılır)
havuc
marul
kerevız
kabak
karalahana
kırmıcı pancar
salcalık kırmızı bıber
yetiştırdıgım tohum fılızlerı
maydanoz sapı
kaynamış mısır
semiz otu
kalamar kemıgı (robotta cekılmış un halınde)
yıne kendı karısımım olan çekirdek içi,yulaf,kırmızı mercımek,kum darı,keten ve kendir tohumu,buğday bunları bırgun onceden ıslatıp çok ıyı dezenfekte ettıkten sonra suzup mamaya eklıyorum.

atladıgım şeyler olabılır.fakat aklıma geldıkçe konuya eklerim.az sayıda kuş besleyen arkadaslar bu saydıgım malzemeleri yaptıkları mamanın ıcıne gıremez.

yaptıgım mamanın ıcerıgı kulucka ve yetısme donemıne göre artıp eklısılebılır.

hava sıcaklıgına baglı olarak mamaları kafeste maks. 5 6 saat tutmanız ve mamadan sonra kafesınız ızgaralıysa sorun olmaz fakat ızgarasız kafeslerde tava temızlıgı yapılıp saga sola sacılan mama kalıntılarının temızlenmesının cok önemi vardır.

herkese keyifli hobıler dılıyorum.

Son düzenleme:
Ağzına yüreğine sağlık abim yine döktürmüşsün. Çıraklık başvurularını nereye yapıyoruz :) :)

Son düzenleme:
Maşallah bana bunları versen bende show yaparım. :)

Vakit ayırıp paylaştığınız için teşekkürler.
ben teşekkür ederim :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:51 -->-> Daha önceki mesaj 14:50 --

Maşallah bana bunları versen bende show yaparım. :)
sağol ercan usta :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:52 -->-> Daha önceki mesaj 14:51 --

Paylaşım için teşekkürler.
ben teşekkür ederim uğur bey

Cidden başarılı bir tarif olmuş,emeğinize sağlık.

Mama tartışmasına son verilmiştir umarım.Evde mama hazırlayanların koyduğu 6-7 ürüne elbet saygım var ama bu şekilde bizler gibi 20-25 katkı katılan mamalarla yarıştırmakta anlamsız.

Mama tartışmasına son verilmiştir umarım.Evde mama hazırlayanların koyduğu 6-7 ürüne elbet saygım var ama bu şekilde bizler gibi 20-25 katkı katılan mamalarla yarıştırmakta anlamsız.
hüseyin bey estgf. ben mama tartışmasına karsılık paylaşmadım bunları.kimseyede yanlış yapıyorsun dıyecek halımız yok.herkesin doğrusu kendıne :)bana yöneltılen sorulardan ve defalarca yazmaktan konuşmaktan sıkıltıgımdan dolayı konu açtım soran merak eden arkadaşları buraya yönlendırmek amaclı.
bu paylaşmış oldugum tarifide kımseye önermiyorum kulaktan dolma bılgılerle değıl arastırılıp kendılerıne uygun mamayı bulmalarını tercıh edıyorum.hatta varsa yanlışlarım düzeltilebilir benım ulaşamadıgım bılgılere ulaşırlarsa benı zahmetten kurtarırlar.
en kızdıgım seyde şu abimiz böyle yap dedı bu abımız boyle yap dedı dıyerek onların yaptıgı hataları dogru sanıp ınsanlara dogrusu buymus gıbı aktarmalarıdır.sırf buyuzden kuşculuk dahıl bırcok konuda gerıyız.
zamanında yurtdısı bılezıklı kuşlar ılgı gormezken suan tkf kuslar ılgı gormuyor.
teşekkür ederim yorumunuz için.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:18 -->-> Daha önceki mesaj 16:12 --

Parçalı yavrularin kaynağı belli oldu:)
:) elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz bünyamin bey :)

Berkay bey elinize saglik ve paylasim icin tesekkurler gercektende yok yok bunlarin hepsini bulmak gercekten hobiciler icin zor ama bu tarifinizin icindeki malzemelerden elde edebildigimce bulup bende deneyecegim tekrardan tsk.

Berkay bey elinize saglik ve paylasim icin tesekkurler gercektende yok yok bunlarin hepsini bulmak gercekten hobiciler icin zor ama bu tarifinizin icindeki malzemelerden elde edebildigimce bulup bende deneyecegim tekrardan tsk.
rica ederim bende güzel yorumnz ıcın teşekkur ederım :)

Geri