Karadeniz Pet

Mama Yapımı Nasıl

murat2012

Meraklı Üye
Mama Yapımı Nasıl soylermisnz 1 çift kuşum var bunlara mama yapıcam havuç lu mama yani yumurta maması ne kadar vermeliyim ve nasıl yapilir

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

selamlar
Yumurta 15 dakika haşlanır. soğuduktan sonra rendelenir. (hem sarısı, hem de beyazı)
1 ölçek irmik, 1/4 ölçek mısır unu, 1/4 ölçek pirinç unu
Bu verdiğimiz malzemeler bir kabın içinde iyice karıştırılır.
Bu karışıma, yumurtanın kabuğunu çok iyi toz haline getirerek ekleyebiliriz.
Havuç rendeleyip nemini alıcaz ve karışıma ekliycez.
Marul ya da pazı sirkeli su içinde bekletilir. iyice yıkandıktan sonra nemi alınır, kıyılır ve karışıma eklenip karıştırılır.

Size kendi tarifimi yazayım. deneye yanıla bu hale getirdim. bütün kuşlarım severek yiyor.
önce malzemeler,
1 kg ballı bebe bisküvisi
50 gram kabuksuz çekirdek (bildiğimiz ayçekirdeği içi)
100 gram galeta unu
Eğer bulabilirseniz yumurta tozu, bulamazsanız haşlanmış yumurta.
100 gram meyve kurusu (bimden alıyorum :) )
1 yemek kaşığı keçi boynuzu tozu
1 tane şeker pancarı (150-200 gram)
2 yemek kaşığı kekik, 50 gram toz anason
diazyme, toz vitamin (Deep Multimix Multivitamin ve Mineral Takviyesi ), bira mayası, Spirulina

Bunlar kuru malzeme idi. bu malzemeyi hazırladıktan sonra bölüp donduruyorum. buzdolabında 3 ay kadar dayanıyor cam kavanozda. şimdi hazırlanışı.

bebe bisküvisini rondoda toz haline getirin, 3/4 ünü bir kapta toplayın. kalanının içine çekirdekleri koyup yine rondoda çekiyoruz. tamamını toplama kabına aktarın. şimdi galeta unu ve meyveleri aynı anda rondoya atıyoruz. bunun amacı ise çekerken topaklanmayı engellemek. önce iyice ufalanana kadar rondoda çekin. sonra içine ayırdığınız bebe bisküvisinden katarak tamamen homojen hale gelmesini sağlayın. bunu toplama kabına almayın, başka bir kaba girecek şimdilik. şeker pancarını inceck rendeleyin, suyunu sıkın ve tavaya alın. kısık ateşte kurutacağız, 3-4 dakika çevirdikten sonra kalan su uzaklaşmaya başlayacak, tam bu sırada meyve kurusunu katın içine, tüm nem uzaklaşana kadar 5 dakika daha kısık ateşte çevirin. şimdi şu ana kadar hazırladıklarınızın tmaamını tek kapta toplayın, iyice karıştırın. soğuduktan sonra üzerine keçiboynuzu tozu, baharatlar, diazyme (1 yemek kaş.), toz vitamin (Deep Multimix Multivitamin ve Mineral Takviyesi )(tepeleme 1 tatlı kaşığı), bira mayası ve Spirulina (birer yem. k) ekleyin. iyice karıştırın. alın işte kuru mamanız hazır :)

kuşlara vermeden önce incecik rendelenmiş 1 adet havuç ve 1 adet yumurta ekliyorum kaba, içine de 1 - 2 yemek kaşığı kuru mama. deli gibi yiyorlar :)