Karadeniz Pet

Mama Yemiyor?

Mustafa Murat KARACAKAYA

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar, forumdan takip edebildiğim kadarıyla mama kuşlar için oldukça faydalı.
Ayrıca sarı dal darı gibi, takviyeler de önemli.
Ancak bu zamana kadar kuşun kafesine koyduğum her yabancı maddeye ilgisiz kaldı.
Mamadan asla yemiyor, sitedeki bir tavsiyeye göre mama üzerine yem de serptim ama bana mısın demiyor.
Sarı dal darı öylece duruyor, neredeyse bir hafta oldu kafese koyalı.
Yemine karıştırdığım nijer tohumlarını seçip yere atıyor.
Bu sadece besinlerle de alakalı değil, renkli oyuncak falan da taktırmıyor kafese.
Korkuyor, kafesteyse çırpınıyor, dışarıda ise kafese girmiyor.
Artık oyuncak takmıyorum kafese ama, en azından mama yemesi için ne yapabilirim.
Çözüm önerilerinizi bekliyorum.

kardeş mama hakkında bir bilgim yok fakat oyuncak takmadan önce onu kafes dışında onun görebileceği bir şekilde onun önünde oynayın birkaç gün onu görsün tanısın verin dışarda biraz oynasın sonra takın kafese

açıkınca paşa paşa yer merak etmeyin.

Yemiyor hocam, en sonunda çaresiz kalıp yemi taktığımda da hemen saldırıyor yeme.
Evde bir kuş daha var, o hem mamayı çok seviyor hem de sarı dal darıyı neredeyse bitirmiş mesela.
Ama bu kuş yemiyor.
Yeni de değil bir senedir mama veriyorum ama, hala yanaşmıyor.

Barış hocam, oyuncak takmaktan vazgeçtim artık. Forumda zararlı olduğu yazıyordu. Tavsiyen için teşekkür ederim yine de.

Yemiyor hocam, en sonunda çaresiz kalıp yemi taktığımda da hemen saldırıyor yeme.
Evde bir kuş daha var, o hem mamayı çok seviyor hem de sarı dal darıyı neredeyse bitirmiş mesela.
Ama bu kuş yemiyor.
Yeni de değil bir senedir mama veriyorum ama, hala yanaşmıyor.

Barış hocam, oyuncak takmaktan vazgeçtim artık. Forumda zararlı olduğu yazıyordu. Tavsiyen için teşekkür ederim yine de.

oyuncaklarin bazilari zaralari hepsi degil. salıncak bulundura bilirsiniz mesela. peki o mamanın içinde ne var belki içindeki bişey hoşuna gitmemiş olabilir.

Yaptığınız mamanın içeriği nedir ?

Çeşitli mamalar denedim.
Örneğin sadece havuç ve yumurtalı mama verdim en son, onu da yemedi.
Ama sadece havuç taktığımda kafese, onu didikliyor.
Onun dışında etimek, irmik unu, brokoli rendesi, elma, bal kattığım mamalar da oldu.
Yine de hiçbirini yemedi.

Çeşitli mamalar denedim.
Örneğin sadece havuç ve yumurtalı mama verdim en son, onu da yemedi.
Ama sadece havuç taktığımda kafese, onu didikliyor.
Onun dışında etimek, irmik unu, brokoli rendesi, elma, bal kattığım mamalar da oldu.
Yine de hiçbirini yemedi.

havuç ve göbek rendeleyip verin onu paşa paşar yer... ;) her kuş sever...

Mamadaki asıl etken yumurta değil mi?
Yumurta olmadıktan sonra zaten havuç ve yeşillik yiyor arasıra.

bazi kuşlar yumurta sevemeye bilir. sevecek diye bişey yok ama havuç ve göbek kesin yer cunki doğal yaşantilarinda yumurta yemiyolar. göbek ve havuç yerler havucu bulunca yerler ama genelde yeşillik yerler az az... cunki cok yerse dişkilari sulu cıkabilir...

Senin kuş dünyada oldugundan bile memnun değil bee :D

Yaşamaktan bile sıkılmış o kuş .

Ver bi cigara içsin , belki moreli yerine gelir.

Geri