Karadeniz Pet

Mama yemiyor

zorro123

Paylaşımcı Üye
Dişi kuşumun kafesine ufak bir kapta havuçlu yumurtalı mama koyuyorum ama yemiyor.Ne yapmalıyım ya da problem nedir ?

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alışana kadar mamayı yememeleri uzak durmaları normaldir. Sık sık yapıp kafeste bulundurun,tadını alınca devamı gelecektir. Alıştırmak için mamanın üstüne yem serpebilir,keçiboynuzu ilave edebilirsiniz.

Teşekkürler.Bu arada ben yaptığım mamayı kalıp halinde buzlukta bekletiyorum.Çözündüğünde kaba koyup veriyorum uygun olur mu ?

Taze taze yapıp vermek daha doğru. Özelikle yumurtalı mamalar buzlukta olsalar bile çabuk bozulur ve zararlı olabilirler. Yumurta haricindeki ilaveler de donup çözüldükten sonra besin değerlerini kaybediyorlar. Dediğim gibi en güzeli günlük taze yapmak.

Günlük yapınca da büyük israf oluyor.Uygun dozajda malzeme kullanıp mamayı yaptığımda fazla artıyor ve zaten kafese koyduğumu da yemiyor.Doğrusu içim gidiyor biraz.

Benim bir çift kuşum var.İlk başta erkek yemiyordu,dişiyi sonradan aldım ondan görerek yemeye başladı.Şimdi tek kavga sebepleri mama oldu.Yaptığımdan artan mamayı da pencere önüne koyuyorum kumrular yiyor. :D

Dediğiniz gibi eşi ve kumrularımız da olmadığı için bu gibi güzel çözümleri malesef uygulayamıyoruz :) Zaten Dişi kuşa bugüne kadar aldığım erkeklerle arası hiç iyi olmadı.Zaten o erkekler de mama yemiyordu.Bu yüzden biraz madur olduk.Ben de tek çözümü mamayı kalıp halinde buzluğa koymakta buldum.

Geri