Karadeniz Pet

Mantar hastaligi

guneycokan

Yeni Üye
93c724b577a3bb2b56d7d80453b09780.jpg

Kusumun gagasi mantar olmus dediler tedavisi kolaymi hastaligi ilerlemis mi lutfen yardim bide yasi ve cinsiyeti alabilirmiyim

f848307659a02d746b18e52cc67aca6e.jpg

f52beed8a1ae6afa8bd8a510b9854591.jpg

Son düzenleme:
Mantarlı bölgeye Vazelin sürün. İyileştirmeyi hızlandırmak için; eğer kuşunuz sizin yediğiniz, içtiğiniz şeyleri merak ediyorsa bir çay kaşığına 4-5 damla Mikostatin damlatıp içebildiği kadarını içmesini sağlayın. Kiraz ve nane aromalı olduğu için kuşlar genelde seviyorlar, tadına baktıktan sonra sevecektir. Eğer bu yöntem işe yaramazsa ağızdan 3-4 damla verin. 3 gün bu işlemleri (vazelin+mikostatin), sorununz çözülecektir. Geçmiş olsun.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:04 -->-> Daha önceki mesaj 01:03 --

Çok ilerlememiş ama ilerlerse ciddi sorunlara yol açacaktır. Şu aşamada tedaviye başlarsanız 2-3 güne sonuç alacaksınız. Tekrar geçmiş olsun.

Tesekkurler ceren hanim peki hastalik yayilmismi yani gecmi tedavisi kac aylik peki bu erkekmi

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:08 -->-> Daha önceki mesaj 22:05 --

Tesekkurler yarin ilk isim veteriner simdi rahat uyuyabilirim

Yaş ve cinsiyet konusunda nokta atışı yapamıyorum ama 3-4 ay gibi duruyor, dişi sanırım. Yanılıyor olabilirim. Hastalğına gelince yeni başlamış değil ama çok ilerlemiş olsaydı tırnak kaybı gibi sorunlar yaşıyor olacaktır. Gaganın kaybına kadar gidebiliyor ve tedavisiz geçmiyor. Ama söylediklerimi yapın muhakkak ben bir kuşumun baş bölgesindeki mantarı böyle geçirdim, veteriner tavsiyesiydi. Sadece gagada sıkıntı var gibi ama siz yinede ayaklara da sürün, bulaşmış olabilir. Gagaya ağzına girmeyecek şekilde bolca sürün. Burun deliklerine de gelmesin dikkat edin. Vazelin mantarı boğar, Mikostatin de bu savaşa içeriden destek verir. İyileşecek merak etmeyin, muhakkak durumdan haberdar edin. Tedavinin ikinci günü kafesinin her yerini güzelce dezenfekte edin. Yemlik, suluk, tünek, tül, teller.. Bİr daha bulaşmasın kuşa. Vazelini günde 2 defa sürerseniz daha iyi olur. Geçmiş olsun.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:14 -->-> Daha önceki mesaj 01:11 --

Sanırım 3-4 ay bile değil, daha küçük gibi duruyor. Çok güzel maşallah.

Tesekkur 2 gun oldu alali garibim yaa ise bak peki diskisinin yapismayinin nedeni bu mu

Dışkı poposuna yapışıyorsa ishal olduğunu gösterir. Ortam değişikliği sonucu strese girebiliyorlar ve bu da ishale neden olabiliyor. Fakat ishal bünyenin direncini düşürdüğü için başka hastalıklara zemin hazırlıyor. Dış mantar benim kuşumda ishale sebep olmamıştı, buna bakarak olmaz diyemem ama. Eğer stres kaynaklı ishalse bile zaten dış mantar gibi bir sorunla mücadele ediyor vücudu. HAşlanmış pirinç suyu koyun suluğuna (sıcaklarda bozulup koku yapıyor, bütün gün kalmasın), mantarı tedaviye başlayın. Kanarya yemi (aspur) verin normal yemi yerine, yemezse normal yeme dönün. Pirinç suyu biraz toparlayacaktır. Sera Diropur ürününü her petshopta bulabilirsiniz, stres kaynaklı basit bir ishalse faydasını göreceksiniz. Bu ürünü alırsanız pirinç suyuna gerek yok. Mantarı geçince ishali geçmezse bir veterinere götürmelisiniz. İnşallah iyileşir. İshali ve mantarı hafife almayın ama başlangıcında herşey tedavi edilebilir. Dediğim şimdilik ishali Sera Diropur (bu ürünü tavsiye ederim) kullanarak geçirmeyi deneyin, bitkiseldir, ilaç değildir. Mantarı tedavi edin önce, bu sırada eğer basit bir ishalse zaten diropur ve arada pirinç suyu ve aspur çözer. Değilse ilaç gerekevbilir. Geçmiş olsun.

Yarin ilk isim kuscu arkadasimin yanina gidip kusumu bir erkekle degistirmek olacak tedavisine de bakmasini soyluycegim

Kararınıza müdahale edemem ama tedavi etmeyi denemeniz iyi olurdu. Güzel bir dostluk kurabilirdiniz. Eğer değiştirecekseniz kafesi güzelce dezenfekte edin ki gelecek kuşa da bulaşmasın.

Yarin ilk isim kuscu arkadasimin yanina gidip kusumu bir erkekle degistirmek olacak tedavisine de bakmasini soyluycegim

once tedavi et daha sonra götur cunkı mantar bulaşıcıdır
zaten üretici ise almaz geri
ben trosyd kullanıyorum mantar olan kuşlarım da

Begenmezsen getir dedi arkadasim benim bile bile vermez herhalde 2 gundede mantar cikmaz daha cuma gunu aldim kusu

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:47 -->-> Daha önceki mesaj 22:41 --

Neyse arkadaslar yardimlariniz icin cok tesekkurler yarin ola hayrola aksam 6 gibi bi aksilik cikmaz ise yenisini alirim gerci bi tane kus vardi eline ama mecbur onu alacagim beyaz olan bana onu almami soylemisti keske alsaydim iyi geceler

Bu kuşu aldığınız kafesteyse aynı sorun onda da çıkabilir. Ya bunu tedavi edin ya da başka yerden kuş alın. Muhtemelen bahsettiğiniz kuşa da bulaşmıştır, onu da tedavi etmek için uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Aslında mantarı kolaylıkla çözülecek durumda. İshal biraz ciddi bir problemdir ama yeni gelen kuşlarda sık karşılaşılan bir durum. Biraz ilgi, biraz çaba ve en önemlisi biraz istekle üstesinden gelebilirdiniz. Biz de bu kuşu petshopların kötü koşullarındn kurtuldu diye şanslı sayardık. MAdem sağlıklarıyla uğraşmayı sevmiyorsunuz ve bu kuşu geri vereceksiniz ve bir kuş almakta ısrarcısınız; başka bir yerden alın, havalar soğumadan alın ki üşütmeyin getirirken. Mantar dediğiniz gibi 2 günde olmamıştır bu aldığınız yerin ihmalkarlığı. Ama üşütürseniz sizin hatanız, iade almazlar. Ölüme de terk etmenizi istemeyiz. Bu yüzden başka bir yerden sağlıklı bir kuş alın ve üşütmeden getirin evinize. Yarın evden çıkmadan sağlıklı bir kuşu nasıl seçeceğinizi araştırın. Başta seçtiğiniz kafesin temizliğine, zemindeki dışkıların sulu olmamasına, kafeste halsiz ve hasta kuşların olmamasına özen gösterin.

Tesekkurler ama ben kusu hasta oldugu icin degil disi oldugu icin degistiriyorum ve inanin sirf onun icin su an uyku bile uyuyamiyorum hastaligi icin tabii

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:05 -->-> Daha önceki mesaj 23:59 --

Ya icim icimi yiyor su an ne yapsam ne etsem diye ya arkadasta tedavi etmezse hadi ben tedavi edeyim sonra zaman gecti deyip kusu degistirmez se ya keske erkek olsaydi ne guzel alismisti bana 2 gunde elimle besliyordum kacmiyordu bugunde tirnaklarini keserken farkettim diskisinin arkasina yapisik oldugunu islak mendille silmistim yarin da veterine gostermeye niyetim vardi

Anladım,yine de söylediğim gibi yapın, başka bir yerden ya da aynı yerde sağlıklı bir kafes varsa o kafesten alın, diğer kuşta da mantar olabilir. Umarım dilediğiniz gibi bir kuşunuz olur, bu minik de gereken tedaviyi orada görür ve sağlığına kavuşur.

Mantar olsun sorun degil benim icin tedavisini ben yaparim yeterki erkek olsun zaten alir almz hemen veteriner kontrolu olacak

Bİr de konuşturmak için erkek istiyorsanız, her erkek kuş konuşur diye bir kural yok. Şu an ki erkek kuşum konuşuyor ama aynı ilgiyi öcekilere de gösterdiğimiz halde hiçbiri konuşmadı. Bir tanesi "boncuk" diyordu sadece o kadar. Eğer vicdanınız rahat etmeyecekse ve sadece konuşturmak için erkek kuş arıyorsanız, hazır bu minik size alışmışken bırakmayın derim. Fazla burnumu soktuysam kusuruma bakmayın, yazık olsun istemiyorum. İyi geceler.

Yok estafurullah yukarda allah var vicdanim gercekten rahat degil peki elimde olmez demi bu kus yeniden resim cekip yolluyayim bakin kesin bisey soyleyin erkekmi kizmi diye

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:25 -->-> Daha önceki mesaj 00:12 --

fe84a9b68d769bc22f50ed2c266173e9.jpg
7b9bfb26b85a6c2a07e10ccbd917025c.jpg
50e0f2c9c48a1b303e32979607844576.jpg

e1fb6e249906421af3e4a069b94e12ed.jpg

Son düzenleme:
Sİz resimleri ekleyin, ustalar muhakkak doğru cevabı verirler bana dişi gibi geldi ama hem fotoğraflar net değil hem de mantar nedeniyle de çok anlaşılmıyor açıkçası. Bir de bu saatlerde uyuyor olması lazım, ışıkla rahatsız etmeyin yarın da çekebilirsiniz. Elinizde ölmez ya da ölür diye birşey söylemek zor ama inanın tedavi edebilirsiniz isterseniz. Mantarın tedavisi çok kolay, ishal de stres kaynaklı olabilir. Kuşçu arkadaşınızdan kanarya yemi (aspur) alın, 150 gr yeter. Lokman Hekim'de 3 TL idi 250 gr kanarya yemi. Erken müdahale ederseniz ishali de iyileştirebilirsiniz. Yeni gelmiş kuşta normaldir ishal ama ilerlerse ilaç gerekir. Hiçbir şey çözümsüz değil. Allah korusun çözümü olmayan, ağır hastalıklarda kendini başka şekillerde de belli eder. Yerinizde olsam tedavi etmeyi denerdim. Mikostatin de insan ilacı, her eczanede var 5-6 tl gibi bir fiyatı var. Yani kuşu tedavi etmeyi denemeniz maddi açıdan 10 Tl gibi bir karşılığı olacak. Maneviyatı paha biçilemez tabii. Olur da kurtaramazsanız (erken müdahaleyle bunun olacağına inanmıyorum), vicdanınız rahat olur. Çünkü petshop onu iyileştirmeyecek. Onlar mantarı iyi tanır merak etmeyin. İyiyleştirecek olsaydı zaten satmazdı size. Cİnsiyeti için de fotoğraf çekip şimdi rahatsız etmeyin kuşu. YArın sabah çeker koyarsınız, ustalar da yardımcı olurlar. Dnlensin şimdilik. Tekrar iyi geceler diliyorum.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 03:28 -->-> Daha önceki mesaj 03:27 --

Şimdi gördüm resimleri, garibimin mantarından anlayamadım ben cere rengini. Sizi yanıltmak istemem ama 2 günde ele alışmış, uyumlu bir kuş. Karar sizin, hayırlısı neyse o olsun.

Disi yani neyse degistirmiycem birakmak icime sinmiyor gercekten yemin ederim uyuyamiyorum yaa isin acikcasi daha onceki kusum ayni renk ti cok uyumluyduk onla el saklatsam gelirdi opucuk verirdi cok ilgilenirdim onla cat pat biki sey bile soyluyordu sonra bi oglum oldu gercek anlamda kusla ilgimi cekip oglumla ilgilendim biraz zaman oldu vardiye nedeniyle hic ilgilenemedim gunduz calisip gece eve geliyordum o uyuyor diye bakmadim ama sonravbi bakti boynunu tellere takmis intihar etmis cok uzuldum ilgilen medigim icin oldugunu soyledi veteriner vicdanen rahatsiz oldum eger buda giderse yani elimde olurse cok kotu olurum diye korkuyorum

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 06:27 -->-> Daha önceki mesaj 00:35 --

Arkadasla veteriner ler anlamiyor ne yapmaliyim yaaa

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 06:53 -->-> Daha önceki mesaj 06:27 --

Veterinere goturdum ben anlamam diyor kuscu arkadasa goturdum ben yillardir bu isi yapiyorum diyor kus erkek dedi mantar felan yok sadece ishal olmus dedi vitamin ilaci ver dedim daha 2 aylik yagru ilac mi verecen stresten yeni yere gectigi icin ishal olmus dedi diskisina bakti atlatmaya baslamis dedi ne yapmaliyim

Kuşçuların bir kısmı tedavilerinden çok iyi anlarken, çok büyük bir kısmı maalesef anlamıyor. Stres kaynaklı bir ishal olabilir. Aspuru muhakkak bugün alın ve kuşa veri. Mantar olduğu bal gibi ortada. Vazelini ve Mikoıstatini anlattığm gibi kullanın lütfen. Bugün başlayın bunları. Kanarya yemi inşallah ishali birkaç gün içinde düzeltecektir. Vazelin ve Mikıstatin de mantarın kesin çözümüdür, geçmiş olsun. Bırakamamınza çok sevindim, eğer dişiyse bir tane de kızınız olmuş olur. Güzel bir kuş maaşlallah, lütfen tedaviye hemen başlayın. çok çok büyük ihtimalle iki sıkıntıda kolayca atlatılacaktır. Geçmiş olsun.

Muhabbet kusu yemi ayri kanarya yemi ayrimi dir vazalen bugun alacagim yana yana veteriner ariyorum bu mikastatin ne oluyor nasil kullanilir bi bilgi verir misiniz

Geri