petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Mantar mı kuruma hastalığı mı yoksa başka bir şey mi?

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve kuppuru01 tarafından 6 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. kuppuru01

kuppuru01 New Member

Beğenileri:
    0
    Arkadaşlar merhaba. Muhabbet kuşumun nesi var çözemiyorum yardımcı olur musunuz? Küçük bir şehirde yaşıyorum o yüzden burda kuşlardan anlayan bir veteriner olduğunu sanmıyorum...

Kuşum halsiz. Sürekli uyuyor. Dışkısı biraz sıvı, kokuyor ve dışkı etrafında ıslaklık bırakıyor kafesin altına koyduğum kağıda. Onun dışında zayıfladı ve göğüs kemiğini belirgin bir şekilde hissedebiliyorum. Sürekli kabarık. Kaşınıyor ve ayaklarında pullanma gibi bir şey var. Dışkısında sindirilmemiş yem görmüştüm suyuna sirke damlattım geçti. Sonra tekrar oldu yine sirkeyle geçirdim.

Kuşum yemini yiyor, kuş kumu da var, suyunu da içiyor. Beni görünce ötüyor ve omzuma konuyor.

Kuşum sadece ishal mi, mantar hastalığı mı var yoksa kuruma hastalığı mı? Yoksa hepsi mi? :( Bu belirtiler uzun süredir var arkadaşlar. Çok ciddi bir şey olsaydı şimdiye ölmüştü diye düşünüyorum ya da kuşum çok dirençli belki bilemiyorum...

NOT: Kuşun bu hale gelmesinin nedenini kısaca şöyle açıklayayım arkadaşlar. Kuş aslında erkek kardeşimin. Kuş nasıl bakılır ne yapmak gerekir falan bunları hiç araştırmadan kuşu aldı. Pek ilgilenmiyordu kuşla. Bir zaman sonra ben kuşa çok ısındım ve sürekli ilgilenmeye başladım. Ölmesini istemiyorum arkadaşlar lütfen yardım edin.

2. Gökhan DURUKAN

Gökhan DURUKAN New Member

Beğenileri:
    0
    Kuruma sinsi ilerleyen bir hastalık.Çoğunlukla farkedildiğinde iş işten geçmiş oluyor.Kuş ye mama yiyor ancak işe yaramıyor.Ustalar daha iyi bilir ancak baytril ile kuşu kurtarabilirsin.2 muhabbeti bu yüzden kaybettim.Haftada bir sularına doğal elma sirkesi ve Scd prebiyotik katıyorum.Çok şükür o andan sonra kaybım olmadı.Geçmiş olsun.Saygılarımla

3. cybernetic

cybernetic New Member

Beğenileri:
    0
    Geçmiş olsun.Kuşun gaga,ayak ve dışkı resimlerini koyarsanız tecrübeli arkadaşlar daha net bilgilendirme yapabilirler diye düşünüyorum , Şayet durumunu kötü görüyorsanızda vakit kaybetmeden kanatlılardan anlayan bir veteriner hekime gösterin.

4. Gokhan ERKAN

Gokhan ERKAN New Member

Beğenileri:
    1
    Bir resim paylaşırsanız daha iyi olacaktır. Geçmiş olsun.

5. Kayahan Günay

Beğenileri:
    7
    resim koymanız lazım yardımcı olabılmenız için

6. kuppuru01

kuppuru01 New Member

Beğenileri:
    0
    Arkadaşlar resimleri yükledim

7. Cihan UYĞUR

Cihan UYĞUR Active Member

Beğenileri:
    16
    Kuşunuzda mantar göremedim,dışkıda çok anormal gelmedi bana bu kuş cereyanda falan mı?kaldı,tüye de girmiş gibi sanki

8. kuppuru01

kuppuru01 New Member

Beğenileri:
    0
    Arada bir birkaç tane tüy döküyor ve kafasında sert tüyler var. Tüye girince bu kadar ağır mı geçiyor? Cereyanda kalmış olabilir. Kafes kaloriferin önünde, yanda da pencere var. Pencereyi her sabah 10 dk açıyoruz sadece.

Gaga ve kafa kısmını kaşıtıyor sürekli ya da kaşıtmak için bir yere sürtüyor. Birde gözlerinin kenarları hafif kırmızı ve yakından bakınca kafasının bazı kısımlarında derisi görünüyor kırmızı kırmızı. Tüy dökümü ile mi alakalı bunlar?

#8 kuppuru01, 7 Mayıs 2015
    Son düzenleme: 7 Mayıs 2015
  9. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    75
    Geçmiş olsun, kuş tüye girmiş gibi duruyor. Biraz ağır geçiyor. Kakası normal.
    B vitamini haftada 2-3 gün ve 2-3 gün içinde havuç bulunana mama verebilirsin.

Mama:
    1 dilim tuzsuz etimek, haşlanmış yumurtanın çeyreği, serçe parmağı kadar havuç rendesi.. Kıvamı kuru ya da cıvık olmayacak.

10. kuppuru01

kuppuru01 New Member

Beğenileri:
    0
    Peki çok sağolun. Ne kadar sürecek bu tüy dökümü?

11. Levent ACAR

Beğenileri:
    75
    10-30 gün arası sürebilir.

12. kuppuru01

kuppuru01 New Member

Beğenileri:
    0
    Kuşum 1 aydan fazladır böyle yalnız. Birde göğsünün bıçak gibi olması ve zayıflaması tüy dökümü ile alakalı değil gibi :(

13. Levent ACAR

Beğenileri:
    75
  14. kuppuru01

kuppuru01 New Member

Beğenileri:
    0
    Kuruma hastalığı olma ihtimali var mı?

Yemini yiyor onun dışında bir şey yemiyor alışık olmadığı için. Aldığımızda alıştırmadık o yüzden. Mama, sebze, meyve yemiyor. Vitamin koyuyorum suyuna ordan telafi ediyor

15. Levent ACAR

Beğenileri:
    75
    Ben kuruma hastalığından anlamam.
    Kuruma hastalığı zaten kuşun zayıflaması demek.

16. kuppuru01

kuppuru01 New Member

Beğenileri:
    0
    İşte bende kuşum zayıfladı diyorum zaten.

17. sampiyon33

sampiyon33 Member

Beğenileri:
    1
  18. kuppuru01

kuppuru01 New Member

Beğenileri:
    0
  19. Flora

Flora New Member

Beğenileri:
    0
    Tedaviye başladıktan sonraki izlediğiniz yolları ve gelişmeleri yazarsanız birbirimize daha faydalı oluruz... Geçmiş olsun... :(

Sayfayı Paylaş