Karadeniz Pet

Mantar mı kuruma hastalığı mı yoksa başka bir şey mi?

kuppuru01

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. Muhabbet kuşumun nesi var çözemiyorum yardımcı olur musunuz? Küçük bir şehirde yaşıyorum o yüzden burda kuşlardan anlayan bir veteriner olduğunu sanmıyorum...

Kuşum halsiz. Sürekli uyuyor. Dışkısı biraz sıvı, kokuyor ve dışkı etrafında ıslaklık bırakıyor kafesin altına koyduğum kağıda. Onun dışında zayıfladı ve göğüs kemiğini belirgin bir şekilde hissedebiliyorum. Sürekli kabarık. Kaşınıyor ve ayaklarında pullanma gibi bir şey var. Dışkısında sindirilmemiş yem görmüştüm suyuna sirke damlattım geçti. Sonra tekrar oldu yine sirkeyle geçirdim.

Kuşum yemini yiyor, kuş kumu da var, suyunu da içiyor. Beni görünce ötüyor ve omzuma konuyor.

Kuşum sadece ishal mi, mantar hastalığı mı var yoksa kuruma hastalığı mı? Yoksa hepsi mi? :( Bu belirtiler uzun süredir var arkadaşlar. Çok ciddi bir şey olsaydı şimdiye ölmüştü diye düşünüyorum ya da kuşum çok dirençli belki bilemiyorum...

NOT: Kuşun bu hale gelmesinin nedenini kısaca şöyle açıklayayım arkadaşlar. Kuş aslında erkek kardeşimin. Kuş nasıl bakılır ne yapmak gerekir falan bunları hiç araştırmadan kuşu aldı. Pek ilgilenmiyordu kuşla. Bir zaman sonra ben kuşa çok ısındım ve sürekli ilgilenmeye başladım. Ölmesini istemiyorum arkadaşlar lütfen yardım edin.

Kuruma sinsi ilerleyen bir hastalık.Çoğunlukla farkedildiğinde iş işten geçmiş oluyor.Kuş ye mama yiyor ancak işe yaramıyor.Ustalar daha iyi bilir ancak baytril ile kuşu kurtarabilirsin.2 muhabbeti bu yüzden kaybettim.Haftada bir sularına doğal elma sirkesi ve Scd prebiyotik katıyorum.Çok şükür o andan sonra kaybım olmadı.Geçmiş olsun.Saygılarımla

Arkadaşlar merhaba. Muhabbet kuşumun nesi var çözemiyorum yardımcı olur musunuz? Küçük bir şehirde yaşıyorum o yüzden burda kuşlardan anlayan bir veteriner olduğunu sanmıyorum...

Kuşum halsiz. Sürekli uyuyor. Dışkısı biraz sıvı, kokuyor ve dışkı etrafında ıslaklık bırakıyor kafesin altına koyduğum kağıda. Onun dışında zayıfladı ve göğüs kemiğini belirgin bir şekilde hissedebiliyorum. Sürekli kabarık. Kaşınıyor ve ayaklarında pullanma gibi bir şey var. Dışkısında sindirilmemiş yem görmüştüm suyuna sirke damlattım geçti. Sonra tekrar oldu yine sirkeyle geçirdim.

Kuşum yemini yiyor, kuş kumu da var, suyunu da içiyor. Beni görünce ötüyor ve omzuma konuyor.

Kuşum sadece ishal mi, mantar hastalığı mı var yoksa kuruma hastalığı mı? Yoksa hepsi mi? :( Bu belirtiler uzun süredir var arkadaşlar. Çok ciddi bir şey olsaydı şimdiye ölmüştü diye düşünüyorum ya da kuşum çok dirençli belki bilemiyorum...

NOT: Kuşun bu hale gelmesinin nedenini kısaca şöyle açıklayayım arkadaşlar. Kuş aslında erkek kardeşimin. Kuş nasıl bakılır ne yapmak gerekir falan bunları hiç araştırmadan kuşu aldı. Pek ilgilenmiyordu kuşla. Bir zaman sonra ben kuşa çok ısındım ve sürekli ilgilenmeye başladım. Ölmesini istemiyorum arkadaşlar lütfen yardım edin.

Geçmiş olsun.Kuşun gaga,ayak ve dışkı resimlerini koyarsanız tecrübeli arkadaşlar daha net bilgilendirme yapabilirler diye düşünüyorum , Şayet durumunu kötü görüyorsanızda vakit kaybetmeden kanatlılardan anlayan bir veteriner hekime gösterin.

Bir resim paylaşırsanız daha iyi olacaktır. Geçmiş olsun.

resim koymanız lazım yardımcı olabılmenız için

Kuşunuzda mantar göremedim,dışkıda çok anormal gelmedi bana bu kuş cereyanda falan mı?kaldı,tüye de girmiş gibi sanki

Kuşunuzda mantar göremedim,dışkıda çok anormal gelmedi bana bu kuş cereyanda falan mı?kaldı,tüye de girmiş gibi sanki

Arada bir birkaç tane tüy döküyor ve kafasında sert tüyler var. Tüye girince bu kadar ağır mı geçiyor? Cereyanda kalmış olabilir. Kafes kaloriferin önünde, yanda da pencere var. Pencereyi her sabah 10 dk açıyoruz sadece.

Gaga ve kafa kısmını kaşıtıyor sürekli ya da kaşıtmak için bir yere sürtüyor. Birde gözlerinin kenarları hafif kırmızı ve yakından bakınca kafasının bazı kısımlarında derisi görünüyor kırmızı kırmızı. Tüy dökümü ile mi alakalı bunlar?

Son düzenleme:
Geçmiş olsun, kuş tüye girmiş gibi duruyor. Biraz ağır geçiyor. Kakası normal.
B vitamini haftada 2-3 gün ve 2-3 gün içinde havuç bulunana mama verebilirsin.

Mama:
1 dilim tuzsuz etimek, haşlanmış yumurtanın çeyreği, serçe parmağı kadar havuç rendesi.. Kıvamı kuru ya da cıvık olmayacak.

Geçmiş olsun, kuş tüye girmiş gibi duruyor. Biraz ağır geçiyor. Kakası normal.
B vitamini haftada 2-3 gün ve 2-3 gün içinde havuç bulunana mama verebilirsin.

Mama:
1 dilim tuzsuz etimek, haşlanmış yumurtanın çeyreği, serçe parmağı kadar havuç rendesi.. Kıvamı kuru ya da cıvık olmayacak.

Peki çok sağolun. Ne kadar sürecek bu tüy dökümü?

İyi beslenmiyor da olabilir.

Kuruma hastalığı olma ihtimali var mı?

Yemini yiyor onun dışında bir şey yemiyor alışık olmadığı için. Aldığımızda alıştırmadık o yüzden. Mama, sebze, meyve yemiyor. Vitamin koyuyorum suyuna ordan telafi ediyor

Tedaviye başladıktan sonraki izlediğiniz yolları ve gelişmeleri yazarsanız birbirimize daha faydalı oluruz... Geçmiş olsun... :(

Geri