Karadeniz Pet

Mavişim tülü ve kafes tellerini kemiriyor normal mi?

• Konbuyu başlatan balciarif
  • Başlangıç tarihi
B

balciarif

Guest
Merhaba

5 gün önce mavi bir muhabbet kuşu aldım. Aldığım yer bana yavru olduğunu söyledi. yerli iri yavruymuş tahminen 40-45 günlük dedi. Kuşum kafesine alıştı yemini yiyor. suyunu içiyor. salıncağına falan çıkıyor. yalnız kafesin dışındaki tülü bugün kemirmeye başladı. zaman zaman kafeside kemiririyor. Bu normal mi? Birde yemlik içine kafasını neredeyse kuş tamamını sokuyor. içini falan karıştıyıror. sonra çıkıyor. Bu hareketler normal mi? Birde cinsiyeti ne zaman belli olur. Aldığım kuşcu 3-4 ay sonra belli olur dedi.

Benim kuşlarda aynı şekilde tülü vs. gagalıyorlar.. Bu normal bir şey bence, bir sorun göstergesi olacağını sanmıyorum.. Eğer gaga taşı almadıysan, alıp bir tane kafese koyarsan daha iyi olur.. Ve yem konusuna gelince, bazı kuşlar seçici olabilir.. Mesela benim kuş, yemdeki her şeyi yemiyor ayırıyor kereta ^_^ Bunda da garip bir şey göremedim, tabi ben sadece bakıcıyım.. Daha bilgili kişiler teknik olarak bizi detaylandırabilirler.

benim dişi kuşumda yemin içine tamamen giriyordu..bütün yemi dışarıya saçıyordu
yemi ayaklarıyla eşeliyordu...belki dişilere özgü bir davranıştır emin değilim...veya yuva gibi görüyorda olabilir

Benim kuşlarda aynı şekilde tülü vs. gagalıyorlar.. Bu normal bir şey bence, bir sorun göstergesi olacağını sanmıyorum.. Eğer gaga taşı almadıysan, alıp bir tane kafese koyarsan daha iyi olur.. Ve yem konusuna gelince, bazı kuşlar seçici olabilir.. Mesela benim kuş, yemdeki her şeyi yemiyor ayırıyor kereta ^_^ Bunda da garip bir şey göremedim, tabi ben sadece bakıcıyım.. Daha bilgili kişiler teknik olarak bizi detaylandırabilirler.

gaga taşını bugün aldım. bakalım tülü kemirmeye devam edecekmi

arkadaşlar birde kuşuma nasıl konuşturma eğitimi verebilirim? sizin kuşunuz konuşuyormu. birde az ötüyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
Olağan, merak etme. Gaga taşı, kemik falan da al da gagasını törpülesin. Ballı kraker alırsan bitmiş sopasını atma, ben taktığım yerde biriktiriyorum, üzerine çıkıyor, oynuyor falan. :) Aynayı at, kuşlar için iyi olmuyor. Bol bol konuş.

Bir de cinsi şimdiden belli olması gerek? Burnu koyu mavi vs olunca erkek, açık renkler olunca dişi diye biliyorum.

birde kuşu her gün kafesten çıkarıp elime parmağıma alayım mı. birde çok az ötüyor

Geri