Karadeniz Pet

Mavişin iyileşme süreci ve izlenen adımlar.

yukseluc

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar, maviş hastalanmıştı hatta foruma konu açmıştım. Maviş allaha şükür iyileşti. Açıkçası forum bu yönden sınıfta kaldı maalesef pek yardımcı olan olmamıştı. Bu konuyu kuşunuz hasta ise fikir sahibi olmanız için açtım.

Olay şöyle oldu, sabah evden çıktım rutin kafesi kontrol ettim kafeste ve mavişte hiç bir sıkıntı yoktu. Akşam geldiğimde ise mavişin çok halsiz ve bitkin olduğunu gördüm. Açıkçası çok şaşırdım ve üzüldüm. Çünkü hiç bir cam açık değildi. Gelir gelmez halini çekmiştim ;

Hemen veterinere götürmeyi düşündüm fakat, hava çok rüzgarlıydı aracım da olmadığı için kuşun daha kötü olacağını düşündüm ve vazgeçtim.

Ardından oğlumun ishal olduğunu farkettim. İzlediğim adımlar şöyle oldu ;

1- İshal için faydalı olan patates haşladım ve elimle yedirdim, yememezlik etmeyip yedi sağolsun :)

2-Evin sıcaklığı iyi olmasına karşın, kafesin arkasına bir tülbent astım ve arkadan ısıtıcının en düşük ayarı ile kafesi bütün gece sıcak tuttum.

3-Suluğundaki suyu dökerek, Avi Vit marka vitamini ile birlikte tekrar koydum. Ondanda içti kereta, patates susatmış olabilir. Ha bu arada yemliğini olduğu yerden çıkararak tüneğin hemen yanına aldım ki rahat ulaşabilip yem yiyebilsin.

4-Bunların üstünden yaklaşık 5-6 saat geçti, yani gece 2-3 gibi mavişte gözle görülür bir hareketlenme başladı. Yavaş yavaş kaybettiği enerjisini geri topluyordu. Açıkçası insan çok mutlu oluyor hafif hafif kendine gelmesiyle.

5-Hareketlenmesinin ardından, kafesinde oluşabilecek mikrop, enfeksiyon gibi şeyler için mavişi dışarı çıkarttım. Ardından kafesin ekipmanlarını çıkartarak kafesi kaynar suda yaklaşık 10 dakika beklettim. Yatırdığım sudan aldım ve sirkeli su ile yine yaklaşık 10 dakika silerek dezenfekte ettim.

Tabi o sırada olan biteni merak eden maviş yanıma gelerek olan biteni izledi :)

Yaklaşık 10 saatlik serüvenin ardından mutlu son :)

Tabi bende bu yazıyı yazarken bana ''Lan Umutcan Şiii'' demeyi eksik etmez. :)

Maşallah oğlumuza çok mutlu oldum hem gosterdiginiz ilgi hem iyilesmesine bende kafesi yikiyicam ama çift olduklari icin cikaramiyicam disaridan nasil bi temizlik uygulayabilirim kac zamandir yikanmadi

Maşallah oğlumuza çok mutlu oldum hem gosterdiginiz ilgi hem iyilesmesine bende kafesi yikiyicam ama çift olduklari icin cikaramiyicam disaridan nasil bi temizlik uygulayabilirim kac zamandir yikanmadi

Valla çıkarıp yıkarsanız daha makbule geçer bence hocam. İkisini 10 dakikalığına küçük bi kartona koyun, sirkeyle yıkayın kurutmayı unutmayın. Ardından kuşları koyun. Tabi kafes derken sadece kafes değil kafes ekipmanlarını da yıkayın.

Masallah...İnsallah bir daha hastalanmaz...

D2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çok geçmiş olsun.Çok sevindim iyileşmesineMaşallah oğlunuza

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çok geçmiş olsun gerçekten :) İyi ki iyileşmiş :) Bu konuyu açtığınız için de çok teşekkür ederiz ki ileride bizim de başımıza aynı sorun gelirse ne yapacağımızı bilelim :)

Çok geçmiş olsun.Ve tebrikler gerçekten güzel ilgilenmişsiniz.

[MENTION=11355]yukseluc[/MENTION] Bey öncelikle kuşun iyileşmesine gerçekten sevindim. Sitede zaten tedaviler kısmında ishal ile ilgili yeterli bilgi var. Keşke oradan baksaydınız. Bazen insanlar müsait olamayıp, yardım konusunda eksiklikler olabiliyor. Malumunuz ki bir çok kişi işinden, eşinden, çocuğundan ve sosyal hayatından kısarak burada yardımcı olmaya çalışıyor. İnşallah bundan sonraki konularda herkes daha yardımcı olur. Tekrar geçmiş olsun. Bu arada bir daha ishal olursa, pirinç lapası da verebilirsiniz. Suluğa da lapanın suyunu koyabilirsiniz. Bir de aspur verebilirsiniz. Sizin tedavinin yanında.

Cok gecmis olsun Allah butun kuslarimiza uzun omur versin. Benim kusum bugun hastalandi cok korkuyorum ve cok uzgunum umarim bir an once iyilesir onu boyle gormeye dayanamiyorum.

Yavruları varsa çıkarmayın kuşları ama kafesin altındaki yeri çıkarıp temizleyebilirsiniz sadece bu dönemde yani yavruları varsa yavruları yoksa dümdüz temizleyebilirsiniz.

Cok gecmis olsun Allah butun kuslarimiza uzun omur versin. Benim kusum bugun hastalandi cok korkuyorum ve cok uzgunum umarim bir an once iyilesir onu boyle gormeye dayanamiyorum.
korkmayın sakin olun kuşunuza ilgi gösterin ve hastalığını araştırın umarım hastalığı çabucak geçer

Uzun süredir cevap yazılmamış konulara lütfen yazmayınız..
Sormak istediğiniz veya danışmak istediğiniz bir konu var ise konu açın..

İyi forumlar..

Geri