Karadeniz Pet

Merak edilen Suni tohumlama

• Konbuyu başlatan Tuan MAKSEL
  • Başlangıç tarihi
T

Tuan MAKSEL

Guest
Merhaba arkadaşlar sitemizde bir çok Arkadaşımızın merak ettiği, Suni döllenmeyi size bilgilerim ve araştırmalarım doğrultusunda biraz anlatmak istiyorum..

Sunni tohumlama neden yapılır ?

Amaç : Dişi kuş (kızıştığında) Değişik erkek muhabbet kuşlarının yavrularını Bir ağızda, Tek dişi muhabbet kuşundan almakdır. Ve yumurta sayısını arttırmakdır.

Ayrıca belirtmek isterimki sakat çiftleşmeyen erkek yada dişi kuşlardan yavru almak amaçlı yapılan bir yöntemdir.

Önemli Notlar :

- Dişi muhabbet kuşu Kızışmış olmalı ( Kızışmamış muhabbet kuşlarında yapılan tohumlama başarısızlıkla sonuçlanır.
- Dişi kuşu besleyen anlaştığı bir erkek muhabbet kuşu olmalı ( Birbirlerini beslemediklerinde anne muhabbet kuşunun beslenememe gibi sorunlarla karşılaşacağı için Yumurtaya yatmama,yavruyu besleyememe veya kendini besleyememe gibi durumlarla karşılaşıp ölümlerle sonuçlanacağı düşüncesindeyim )
- Kuşlar tüye girmişse katiyen denemeyin zaten hayvan o zamanlar içinde sitreste olup huzursuz olduğundan birde yumurtlama sitresine girmesin ve zaten %90 yumurtlama işlemi gerçekleşmez.)
Aklıma gelenler bunlar daha sonra ek bilgi aklıma geldiğinde sizlerle paylaşırım.

Kullanılan malzeme:

Heparinsiz Kapiler tüp
Not: Kapiler tüpün heparinsiz olmasına çok dikkat edin.
Araştırmalarım sonucu heparinli kapiler tüpün içindeki kimyasal kuşun ölümüne neden olur.
1 kere kullanılan kapiler tüpü 2. kez kullanmayınız.
Nerden alabilirim ?
Medikal malzeme satılan yerlerden almak mümkün.

Bulamayanlar için : Kapiler tüp ( Tıklayınız )
epRW9n.jpg

Peki bu işlemi nasıl yapıcaz ?

Öncelikle ellerimizin temiz olmasına özen gözterelim. ilerdeki aşama sırasında kuşa mikrop bulaştırmamak için..

Erkek muhabbet kuşumuzu avuç içimize sırt üstü gelecek şekilde alıyoruz..Poposunda dışkı lekesi vs kir kalıntıları varsa selpak ile temiz bir hale getiriyoruz.

Erkek muhabbet kuşunun poposuna parmağımızla hafifçe canını yakmadan baskı uyguluyoruz. Benim kendi denemem baskıda sonuç vermeyip, iki parmağımla hafice poposunu sıkıp spermin çıkması olmuştur.

Sperm çıkdığında hemen kapiler tüpü sperme yaklaştırdığımızda kapiler tüp spermi direk içine çekecektir . siz tupun içine girsin diye azınızla işlem yapmayınız.

Bu işlemi hızlı bir şekilde tamamlamamız lazım arkadaşlar yoksa sperm pıhtılaşır.

Evet spermi aldık ve erkek kuşla işimiz bitti.

- Dişi muhabbet kuşunu elimize aldık ve erkek kuş da olduğu gibi dişi kuşu da sırt ustu avcumuza gelecek şekilde aldık ve poposunun temiz olmasına özen gösterip temizledik. Dişi muhabbet kuşunun poposunu baş parmak ve işaret parmağımızla tutup hafifçe sıkıyoruz ve kapiler tüpümüzün içinde sperm vardı onu alıp kuşun poposuna yaklaştırıyoruz ve hemen sonrasında ,Kapiler tüpün diğer ucundan üfleyerek spermin dişi muhabbet kuşunun poposuna geçmesini sağlıyoruz. Spermi dişi muhabbet kuşuna üfleyip aktarım sırasında sakına muhabbet kuşunun poposuna sokmak gibi bir düşünceye kapılmayın kuşunuza zarar vermeyin. Kuş zaten Poposuna aktarım sırasında içine kendisi çekecektir.

Son aşama ise, Aktarma işlemi bittik den sonra 45 sn 1 dk arası muhabbet kuşunuzu ters şekilde bekletin spermi iyice içine çekmesi için.

Merak edilenler:

Dişi muhabbet kuşum kızışmamış tohumlama işe yarar mı ?

Kızışmayan muhabbet kuşlarında yumurtlama olasılığı yüksek kuvvetle yoktur.

Erkek muhabbet kuşumdan sperm çıkmadı ?

Kuşunuz ya kısırdır yada araştırmalarım sonucu muhabbet kuşlarında ay içinde belli sürelerde sperm üretmeme durumu olduğu ve bu sebeple sperm çıkmamasıdır.

Erkek kuş dan aldığım spermi dişiye aktardım ne yapmam gerekiyor ?

Arkadaşlar erkek kuş dan aldığımız spermi başarılı bir şekilde kızışmış dişi muhabbet kuşumuza aktardıysak, 1 Hafta ilk yumurtayı yumurtlayana kadar bekliyoruz..

İlk yumurtayı yumurtladığında her gün suni tohumlama işlemini tekrar yapıyoruz ..Son yumurtayı yumurtlayana kadar.

Örnek: 1 hafta sonra kuşumuz yumurtladı . yumurtladığı gün suni tohumlama işlemini yaptık ve kuşumuzu kafese koyduk

2. yumurta geldi ve işlemi tekrar yaptık

Diğer günler 3. yumurta geldi ve o gün suni tohumlama işlemini tekrar yaptık .. Bu şekilde..

İlgili video :

Bu videoda net gözukmesede başarılı birşekilde tohumlama işlemi yapılmıştır . yapan kişi bu deneyi üretiminde zorluk çekilen Jumbo muhabbet kuşlarında başarılı birşekilde üretim yapan Muhittin abimizdir.

[YOUTUBE]oun1Pfr5_bE[/YOUTUBE]

ilgili video 2 :

[YOUTUBE]Mcugrt-M5qA[/YOUTUBE]

Önemli Not:

Arkadaşlar bu işlem bir çok arkadaşımız tarafından hoş karşılanmayıp bir çok arkadaşımızın da tercih ettiği yöntemdir.

Bu işlemi yapıp veya yapmamak sizlerin elindedir.

Yeterli bilgiye sahip olmayan arkadaşlarımızın yapmaması önemle rica olunur.

Bu konuyu bir çok Muhabbet kuşu sitesinde Bulamaz veya yeterli bilgiyi alamazsınız.

Sitemizin Değerini bilelim Hayırlı günler...

Konu yanlış yere açıldıysa gerekli yere taşırsanız sevinirim

Kendi anlatımımdır....

Moderatör tarafında düzenlendi:
Suan telden giriyorum wifi cok az cekiyor video acilmiyor soruma cevap verirsen ona gore tup alicam

ilk döllenme sonucu 1 hafta sonra kuş yumurtlarsa,Yumurtladığı gün tekrar tohumlama işlemini yapıyorsun. 2 . Yumurta geldiğinde 3. yumurta gelsin diye yine işlemi tekrar ediyorsun..

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:40 -->-> Daha önceki mesaj 13:38 --

Merakli arkadaslarin merakini azda olsa giderdigimi dusunuyorum.

Çok güzel bir anlatım olmuş. Teşekkür ediyorum kardeşim. Ama bir şey gördüm konu dışı ama internet explorer kullanan kaldı mı ya :D

1111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

Moderatör tarafında düzenlendi:
Firefox öneririm. 10 numara tarayıcıdır. Ayrıca bu anlatımla aklımdaki bazı sorunlar gitti. Poposunu sıktım sorun yok tek eksik olan şey tüp onuda yarın yeğenim getirecek yaptıktan sonra yumurtlama olursa resmini atarım buraya.(konunun güncel olması için yazdım daha fazla arkadaş yararlanır umarım.)

Abi kuşa bir kere yaptık yumurtladı ve her yumurtadan sonra aynı işlemi yaparsak kuşu yakalamak fln kuş sitrese girip yumurtalara zarar vermezmi ?Birde en son kacıncı yumurtadan sonra suni tohumlamayı bırakıcaz?

Paylaşım için teşekkürler....

Abi kuşa bir kere yaptık yumurtladı ve her yumurtadan sonra aynı işlemi yaparsak kuşu yakalamak fln kuş sitrese girip yumurtalara zarar vermezmi ?Birde en son kacıncı yumurtadan sonra suni tohumlamayı bırakıcaz?

kardeşim kuşun kafesını bıle temızlerken sitrese girebilir bu şans. işi. normalde bır muhabbet kuşu ortalama kaç yumurta bırakıyorsa okadar yap. eğer yaptığın başarılı olduda kuşun yumurtlamaya başladıysa max.5 yumurtada sonlandır işlemi.

Teşekkürler abi sorma istedigim son bir soru daha var.Tohumlamayı yaptık ilk yumurta geldi 2.yumurta gelene kadar hergünmü tohumlama yapacagız yoksa her yumurta geldiginde 1 kezmi ?

Teşekkürler abi sorma istedigim son bir soru daha var.Tohumlamayı yaptık ilk yumurta geldi 2.yumurta gelene kadar hergünmü tohumlama yapacagız yoksa her yumurta geldiginde 1 kezmi ?

ılk yumurta geldıgınde,o gun tekrar döllüyoruz.2. yumurta gekdiği gun yıne tekrar

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:51 -->-> Daha önceki mesaj 11:04 --

az önce bir deneme yaptım eğer işlemde bi sıkıntı olmadıysa haftaya ilk tüp bebek gelecek inşallah...

iyi güzel yapmışsınız da sonuç hüsran herhalde kimse olumlu görüş belirtmemiş doğanın işine karışmayın.......

Abi tupu disi kusun kicina sokuyomuyuz yoksa delige degdirerekmi ufluyoruz

Ve bide spermi sadece kusun kicina bastirirsak geliomu sperm 2. Videoda ise tupu erkegin kicina sokup icine cekerek mi aliyor spermi kicina hic bastirmadan falan oylede oluyormu

Son düzenleme:
Abi tupu disi kusun kicina sokuyomuyuz yoksa delige degdirerekmi ufluyoruz

Ve bide spermi sadece kusun kicina bastirirsak geliomu sperm 2. Videoda ise tupu erkegin kicina sokup icine cekerek mi aliyor spermi kicina hic bastirmadan falan oylede oluyormu

Amatör kimse yapmasın öldürürsünüz kuşu

Geri