Karadeniz Pet

Merhaba, lütfen bakar mısınız?

GözdeŞen

Yeni Üye
Öncelikle gelecek olan tüm cevaplar için teşekkür ediyorum...

Benim -tahminen- 3 aylık erkek bir muhabbet kuşum var. Bu ilk muhabbet kuşum aslında. 2 hafta önce uçmaya başladı, şu an gayet güzel uçuyor. Yemini yiyor, evimize de alışkın. Sormak istediğim şu; Haziran'ın 20'sinden sonra Bodrum'a gideceğiz -İstanbul'dan- kendi arabamız var, kuşumu vereceğim bir tanıdık ne yazık ki yok, yanımda götürmek istiyorum ama ailem yolculuk sırasında pencerelerin açık olacağını ve bu kuşların çok hassas olduğunu, hastalanabileceğini söylüyor, aldığımız kuşçu tanıdık, oraya bırakalım diyor ama açıkçası içim hiç rahat değil. Orada bir sürü kuş olacak, tamam sabahları belki yalnız olmaz ama geceleri ya beni ararsa ya da döndüğüm zaman -5 ya da 6 gün kalacağız- beni tanımazsa ya da bıraktığım için küserse diye çok korkuyorum açıkçası. Yanıma alırsam cidden havadan dolayı hasta olur mu? O zaman havalar sıcak olacak, üzerini örtmek için bir tülbent alırım, Bodrum'da sıcak aslında. Bir de ben orada pek ilgilenemeyeceğim çünkü hasta ziyaretine gidiyoruz, burada her gün kafesi açık ve evde dolanıyor, orada açamayacağım bir sorun olur mu? Ya da kuşçuya bıraksam bir sorun olur mu? :(

Camlar açık olacaksa aklıma ilk gelen karton kutular. Kuşlar için yapılmış karton kutular var hava alabilen. Onun içine koyup onuda kafese koyup götürün diyebilirim. Molalarda da çıkarırsanız iyi olur. Yoksa kuş cereyandan çok etkilenir. Eminim birçok fikir gelir burada en iyi olanı değerlendirirsiniz.

bence götürmenizde bi sakınca yok ben istabuldan - kars götürdüm 2 gün arabada hiç bi sıkıntı olmadı mola yerlerinde onlarıda cıkardım dışarı 5-6 gün kafeste kalması sorun olmaz ama en azından günlük 15-30 dk arası cıkartabilirsen daha iyi olur.

bence götürmenizde bi sakınca yok ben istabuldan - kars götürdüm 2 gün arabada hiç bi sıkıntı olmadı mola yerlerinde onlarıda cıkardım dışarı 5-6 gün kafeste kalması sorun olmaz ama en azından günlük 15-30 dk arası cıkartabilirsen daha iyi olur.

Peki nasıl çıkartacağım?
Arabanın içinde mi?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:30 -->-> Daha önceki mesaj 12:29 --

Camlar açık olacaksa aklıma ilk gelen karton kutular. Kuşlar için yapılmış karton kutular var hava alabilen. Onun içine koyup onuda kafese koyup götürün diyebilirim. Molalarda da çıkarırsanız iyi olur. Yoksa kuş cereyandan çok etkilenir. Eminim birçok fikir gelir burada en iyi olanı değerlendirirsiniz.

Arabanın içinde mi çıkartacağım?

Peki nasıl çıkartacağım?
Arabanın içinde mi?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:30 -->-> Daha önceki mesaj 12:29 --

Arabanın içinde mi çıkartacağım?

Hayır kafesin içine. Kuşu dediğim kartona koyarsınız, kartonu kafesin içine. Molalarda kuşu kartondan kafese çıkarırsınız. Kardonu hazır almak yerine kendiniz de yapabilirsiniz. Hava alması için birkaç delik açarsınız.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:33 -->-> Daha önceki mesaj 12:32 --

Olmadı bi ayakkabı kutusuna delik açın onla götürün.

Hayır kafesin içine. Kuşu dediğim kartona koyarsınız, kartonu kafesin içine. Molalarda kuşu kartondan kafese çıkarırsınız. Kardonu hazır almak yerine kendiniz de yapabilirsiniz. Hava alması için birkaç delik açarsınız.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:33 -->-> Daha önceki mesaj 12:32 --

Olmadı bi ayakkabı kutusuna delik açın onla götürün.

Peki korkmaz mı kutuda? :(

kuşçu tanıdıksa kuşcularda kucuk kafesler oluyo bitane al giderken bişey olmaz hem aklın kusta kalmaz hemde bodrumda ii yi vakit gecirirsin kusunla ;)

İlk defa gideceğim bir yer maalesef hiçbir fikrim yok. :/

hasta yerine gidiyonuz kalcagınız yer neresi olucak bi akraba veya otel mi olucak tanıdık bir yerde kalıcaksanız kuşu cıkarmanıza bişe diyceklerini sanmıyorum eğer öyleyse götürün kafeside ayak ucunuza veya sizin yanınızda dursun hem tutarsınız kuşlada ilgilenirsiniz mola verdiğiniz dede kafesle birlikte onuda dışarı cıkartablirsiniz.

Döndüğüm zaman eskisi gibi tanır değil mi beni, evi? :(

Alışkın kuş 5 günde insandan soğumaz korkutulmadığı sürece. Ama eve geri döndüğünde ilk hafta yer değişikliğinden problem olabilir.

Bence 5-6 gün için hiç evden bile çıkarmayın yemini suyunu verin hatta akıllı yemlik kullanın evde kalsın sorun olacağını sanmıyorum

kardes getirmende bir sakınca yok getir hava alsın bizim bu tarafa .

Alışkın kuş 5 günde insandan soğumaz korkutulmadığı sürece. Ama eve geri döndüğünde ilk hafta yer değişikliğinden problem olabilir.

Kuşçu dokunmaz büyük bir ihtimal ama orası bir dükkan, sorun olmaz umarım?
Bir de eve getirdiğim zaman 1 hafta dokunmayayım mı ona alışsın diye?

Tanıdıksa kafesıyle kuşcuya bırakmanız daha iyi olur riske girmeye gerek yok bence.

Kuşçu dokunmaz büyük bir ihtimal ama orası bir dükkan, sorun olmaz umarım?
Bir de eve getirdiğim zaman 1 hafta dokunmayayım mı ona alışsın diye?

Yok dokunmayın anlamında demedim, siz ilgilenin ama ilk başlarda biraz huysuz olabilir. Dokunun ilgilenin tabikide.

bence bir tanıdığınıza bırakmanız daha faydalı olur. yolculukta kuşlar strese girebiliyor. 5-6 günden bişey olmaz, ilk gün biraz soğuk davranır sonra açılır yine.

Geri