Karadeniz Pet

Merhabalar, Bilgi lütfen

Emrah Ergul

Yeni Üye
Öncelikle herkese Merhaba , bayağıdır takip ettiğim ve kuşlar hakkında bir çok bilgi edindiğim foruma yeni üye oldum. Çok önceleri Hobi olarak beslediğim muhabbet kuşu serüvenime yine Hobi olarak geri döndüm.
Sizlerden bilgi ve bir yol rica ediyorum.

1 Ay önce Yerli Lutino Dişi aldım ( 4,5 Aylıktı , şu an 5,5 Aylık oldu ) , 50*50*80 kafeste tek başına eğitimi filan derken kendini sevdirme , ama ele gelmeme aşamasına kadar geldim.Eğitimlere devam ediyorum.

3 gün öncede ona ileride eş o olabilmesi için Çift faktör Düz Beyaz İngiliz erkek aldım 40 - 50 günlük .Erkek ele alışık yem yiyor aşırı derecede evcil .Evde atıl duran 2. Kafese koydum.

İki kafes aynı odada konum olarak birbirini görüyor. Genel durum aşağıdaki gibi ;

1. Birbirlerini öterek gaza getiriyorlar ,erkek kuş , dişinin yanına gitmek için kafesin içinde bir oraya bir bir buraya uçmaya çalışıyor. Dün akşam baktım Kanadının altında Kan vardı.Devamlı gagası ile temizlemeye çalışıyor. Uçmaya çalışırken kendini yaralamış sanırım.

2. Erkek Kuşa ,kafeste elden yem yedirip sevdiğimde , Dişi olan bağırıp çağırıyor .Erkeğin dikkatini dağıtıyor. Dikkati dağılan erkek 1 no'lu madde de anlattığımı yapmaya başlıyor:

3 . Maalesefki eğitimde olan dişi kendini sevdirme aşamasına gelen dişi , artık kendini sevdirmiyor,elimden kaçıyor. Kafesin kapısını açıp elimi içeri soktuğumda , kafesin kapısına hucum edip erkeğin yanına gitmek istiyor.

Birbirlerine eş olarak düşündüğümden ( Tutarsa) , Dişi daha büyük olduğu ve ele alışkın olmadığı için aynı kafese almıyorum . Erkeği yabanileştirmesinden çekiniyorum. Erkek 4 - 5 aylık olduğunda aynı kafese almayı planlıyorum.

Sorum :
Amacıma uygun olarak ( Birbilerine eş , erkeğin evcil kalması ,Dişinin eğitimine devam ) yaptığım doğrumu ? Doğru ise bu davranışlarını nasıl engelleyebilirim ? veya belli bir süre sonra bu durama alışırlarmı ?
Teşekkürler...

Kuşlarımızın karakteri 3-4 aylık olduktan sonra kolay kolay değişmez, ayaç yaşken eğilir hesabı yeme yeni düştüklerinde eğitime en uygun zamanlarında sonraki zamanlarda git gide bu süreç zorlaşır. Aldınız kuşlar aynı anda yeme yeni düşmüş erkek-dişi olsa problem olmaz 2 kuşla alıştırmak ne kadar zor olsa da biraz ilgi alaka ile süreci aşabilirdiniz fakat şuan dişiniz gelmiş ufaktan kızışma dönemine, erkek kuşunuz yavru. Bir araya koysanız ilerde problem çıkabilir dişinin taleplerine karşılık veremez erkek. Eğitmek istiyorsanız ısrarla kuş zaten belirttim gibi yetişkinliğe doğru ilerliyor eve 2. bir kuş getirerek alıştırma şansınızıda zora sokmuşsunuz... bu zamandan sonra telafi etmek çok zor üzgünüm kararlarında değişiklik yapma şansınız varsa; dişiyi başka bir arkadaşınıza verin 2 ay kadar onda kalsın o süreçte erkeği alıştırın, alışan kuş yanına gelen kuşuda size alıştıracaktır ondan sonra dişiyi tekrar getirebilirsiniz

Teşekkürler...

ustalar yorum yapmıs xaten :D bende onlara katılıyorum