Karadeniz Pet

Milli Eğitim Bakanı....

Murat KARAYILAN

Onursal Üye
Arkadaşlar bildiğiniz üzere milli eğitim bakanı devlet okullarında bazı kuralları değiştirdi iyimi yaptı kötümü yaptı bilmiyorum sizlerin yorumlarını bekliyorum.
1.sözlü notu yerine kanaat notu.
2.45 dk ders saatleri 40 dk indirildi.
3.45 olan geçerlilik notu 50ye çıkartıldı.
4.özürsüz devamsızlık 20 günden 10 güne indirildi.
5.2 gün üst üste mazeretsiz devamsızlık yapan öğrenciye disiplin cezası uygulanacak.

DEVAMSIZLIK HAKKI 45 GÜN: Lise öğrencilerine özürsüz devamsızlık 10 günle, özürlü özürsüz toplam devamsızlık ise 45 günle sınırlandırıldı. 2 gün üst üste mazeretsiz devamsızlık yapan öğrenciye disiplin cezası uygulanacak. Ayrıca velinin yazılı beyanı da özür belgesi kapsamında değerlendirilecek ve devamsızlık konusunda velinin takip sorumluluk ve insiyatifi arttırılacak.

BAŞARI PUANI 50'YE ÇIKTI: Liselerde başarı puanı 45'ten 50 puana yükseltildi, Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesine yönelik puanlar yeniden belirlendi. Buna göre iki dönem puanının aritmetik ortalaması en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanı en az 70 olan öğrenciler başarılı sayılacak ve sınıf geçebilecek. Uygulamadaki puan ve notla değerlendirme esasına dayanan ikili ölçme değerlendirme sistemi kaldırıldı. Yerine sadece puanı esas alan tekli değerlendirme sistemine dönüştürüldü.

ORTALAMA YÜKSELTME SINAVI KALKTI: Ortalama yükseltme sınavları kaldırıldı, komisyon marifetiyle yapılan sorumluluk sınavları ise ilgili dersin öğretmeni tarafından yılda 2 kez yapılacak.

3 DERSTEN SORUMLU GEÇME: Sınıf bazında başarısız ders sayısı en fazla 3 olanlar 'sorumlu' olarak dersten geçebilecek. Alt sınıflar da dahil toplam 6 dersten başarısız olanların sorumlu olarak sınıf geçmelerine imkan getirildi.

SINAVA İTİRAZ HAKKI: Öğrencilere sınav notlarına itiraz hakkı tanındı.

MECBURİ AÇIK LİSE: Çeşitli nedenlerle örgün ortaöğretimle ilişiği kesilen öğrencilerin açık öğretim lisesi ve mesleki açık öğretim lisesine yönlendirilecek.
18 YAŞ SINIRI: Liselere kayıt şartlarında da değişikliğe gidildi. Buna göre ortaöğretim kurumlarına kaydolmak için ortaokulu veya imam-hatip ortaokulunu bitirmiş ve öğretim yılının başlayacağı tarihte 18 yaşını bitirmemiş olma şartı aranacak. Yaş şartını taşımayan öğrencilerin örgün ortaöğretim kurumlarına kayıtları yapılmayacak.

Son düzenleme:
6 harfli (liseli) kardeşlerimin Allah yardımcısı olsun :)

Kardeşlerimin Allah yardımcısı olsun. Bundan sonra okuldan kaçmak, yan gel yat Osman düşüncesiyle hareket etmek yok :) Yalnız ben de bu sene Üniversiteye geçtiğim için şükrediyorum, iyi sıyırmışım :)

Ben lisedeyken zaten 10 gündü devamsızlık. Sonra 20 ye çıkarıldı ve tüm okul 1 hafta boyunca kaçtı :D
10 aslında çok az, 20 de fazla, en uygunu 15. Bana göre 15 güne çıkarırlar.

Başarı puanının 50 olması kötü gibi görünsede aslen iyi oldu. Dişini sıkıp 5 puan daha alsın öğrenciler.

Benim tavsiyem üni düşünmeyenler açık lise okusun. Hem çalışırlar, hem okulalrını okurlar.
Mesleki açık liseye gidecek olan akşamları derse giriyor sadece. Alansız okuyanlar ise akşam okuluna katılmıyor.

Hayırlı olsun yeni sistem tüm öğrencilere.