Karadeniz Pet

Misafir Muhabbet Kuşu Hk.

supporters

Yeni Üye
Herkese merhaba, evimize misafir olan bir muhabbet kuşu vasıtasıyla siteyle karşılaştım ve üye oldum. Çok faydalı bilgiler de edindim fakat gözleme ve tecrübeye dayalı bilgilere de ihtiyacım var. Muhabbet kuşumuzun rengi soluk ve tüyleri pek sağlıklı gelmedi bana. Ne kadar zaman dışarıda yaşadı bilmiyorum. Yanına yaklaştığımda korktuğunu belli etmese de kalbi çok hızlı atmaya başlıyor. Sürekli sabit bir şekilde duruyor, fazla hareketli olduğu söylenemez. Yem yedikten sonra tekrar tünekte beklemeye devam ediyor.
Yaşı, ırkı, cinsiyeti ve sağlığı hakkında ve ne yapmam gerektiği konusunda tecrübeli üyelerin yorumlarını ve tavsiyelerini bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Yaşını doldurmuş erkek bir kuş.
Tüyleri için de içine elma sirkesi damlatttığınız suyu fısfısla sıkıp banyo yaptırabilirsiniz.

elma sirkesi damlatttığınız suyu fısfısla sıkıp banyo yaptırabilirsiniz.
Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Tüyleri için hasta olmasından endişelendiğimden dolayı bahsettim. Elma sirkesi sağlığı için mi yoksa güzel gözükmesi için mi gerekli? Gözüne falan gelirse zararı olur mu?

Son düzenleme:
Zararı olmaz.Zaten tüm suya 3-4 damla bişi damlatcaksınız.Elma sirkesi dış parazitlere karşı korur kuşu,aynı zamanda tüylerini de parlatır.Yani hem sağlığı hem de görünümü için. Ama bir haftadan önce gerek yok bence duşa.Şimdi dışarda üşüttüyse daha da çarpmasın,havalar sıcak ama ne olur ne olmaz.Ayrıca ona banyoluk alabilirsiniz.İçine 3-4 cm kadar su koyup 2-3 damla elma sirkesi damlatırsınız,kendisi girer yıkanır.Kaç gündür sizde bilmiorum ama 1-2 gün rahatsız etmeyin kuşu.Sonra yavaşça güzel sözler söyleyin ona,ilgilenmeye başlayın,emin olun anlıcak.Şimdi yeni ortam derken korkması normal.Dışarda kaldığı için biraz üşütmüş olabilir,cereyanda kalmamasına dikkat edin.Ayrıca yolda bulup sahiplendiniz sanırım,evinize almasaydınız yaşaması mümkün değildi.Onu kurtardığınız için çok teşekkürler.

Tüm suya 3-4 damla derken tüm su ne kadar olacak? 1 bardak yeterli mi mesela?

Dışarıda bulmadım, eve misafir oldu :)

Geri