Karadeniz Pet

Muabbet Kuşum İçin Büyükçe Kafes Yaptım, Önerileriniz Nedir?

• Konbuyu başlatan woodo
  • Başlangıç tarihi
W

woodo

Guest
68x68x77 boyutlarında bir kafes yaptım. Malzemeler biraz evde vardır biraz hırdavatçıdan birazda kırtasiyeden alınarak tamamlandı ve bu işe giriştim. Fotoğraflarda görldüğü üzere çıta ve bambu çubuklat ile tutkal,çivi ve vida kullandım. Biraz gaza gelip bir muhabbet kuşu için fazla büyük oldu ançak iş bitti:)

Neyse maliyet hesabı yapmadım ama 40 TL'nin altında bir rakam tuttu.

Asıl bunları paylaşmamın sebebi gözden kaçan ayrıntıları varsa söylemenizdir. Mesela ben bir soruyla başlayayım. Bu kafesi verniklemem sakıncalı mıdır? Bizim muhabbet kuşu hiçbir şeyi kemirmez. Gaga uzama hastalığı var. Ancak yanına bir dişi almayı düşünüyorum (ki yanına dişi almayı düşünmemden dolayı büyük kafes yapayım demiştim).

Kafesin altına yapı marketten alacağım bir malzeme ile tel ve çekmece tarzı temizleme sistemi yapmayı da düşünüyorum. Onun dışında canlı bitki koymayı düşündüm arazi büyük olunca. Kalın dallı ama bodur bir bitki bulup. Sonra bunu yerse zehirlenir mi diye düşündüm??? Tünekleri steril hale getirdiğim dallarda yapacağım ve içeri eski kafesindeki oyuncakları atacağım. Zamanla da içerisini boğmadan zenginleştireceğim. Ha birde içeriye aydınlatma koymayı düşünüyorum, ne dersiniz?

Bu sorularıma cevap yazarsanız sevinirim. Kafesin bu hale gelmesi de 5 tam gün çalışma ile oldu.

Harika olmuş kardeşim emeğine sağlık

çok güzel bir çalışma olmuş. kafesin tabanı nasıl olacak merak ettim.

Güzel olmuşta bu bildiğimiz salma olmuş 2 3 kuş bunda sıkılır çok büyük kuş sayısı fazla olmalı.

Harika olmuş kardeşim emeğine sağlık
Teşekkürler.
çok güzel bir çalışma olmuş. kafesin tabanı nasıl olacak merak ettim.
Teşekkürler. Açıkcası herşey doğaçlama oldu. Plansız çalıştım. O yüzden tabanı nasıl olacak ben de merak ediyorum.:)
Güzel olmuşta bu bildiğimiz salma olmuş 2 3 kuş bunda sıkılır çok büyük kuş sayısı fazla olmalı.
Hmm hiç bu şekilde düşünmemiştim. Ben kafesin içerisinde en az bir kaç kez kanat çırpabileceği alan/mesafe olsun diye büyük bir kafes yapmıştım. Alla alla muhabbet kuşu büyük kafeste sıkılırmıymış? Bu hiç aklıma gelmemişti. Saolun.

Gerçekten bayıldım müthiş olmuş eline sağlık

çok güzel olmuş emek harecamışsın ve temiz bi çalışma olmuş. fakat önerim dik koyduğun bambuları yan koyman çünkü kuşların durması için benim kuşlar gelende telde uyuyor telde duruyor tırmanıyorlar aşağı inip yukarı çıkıyorlar ama seninki boyuna olduğu için kayaaklardır aşağı doğru he sakıncası var mı yok tabi nereye koyarsan oraya alışırlar zaten. şöyle de yapabilirsin yandan bakıldığında duvarları iki bölüm ya o bölümlere de o kullandığın ince çıtalardan koyabilirsin. bu benim tavsiyem tabi ki ama çok güzel olmuş eline koluna sağlık özellikle temiz olmuş... hayırlı üretimler...

elinize emeğinize sağlık mükemmel olmuş
Teşekkürler.
Gerçekten bayıldım müthiş olmuş eline sağlık
Çok saolun:)
çok güzel olmuş emek harecamışsın ve temiz bi çalışma olmuş. fakat önerim dik koyduğun bambuları yan koyman çünkü kuşların durması için benim kuşlar gelende telde uyuyor telde duruyor tırmanıyorlar aşağı inip yukarı çıkıyorlar ama seninki boyuna olduğu için kayaaklardır aşağı doğru he sakıncası var mı yok tabi nereye koyarsan oraya alışırlar zaten. şöyle de yapabilirsin yandan bakıldığında duvarları iki bölüm ya o bölümlere de o kullandığın ince çıtalardan koyabilirsin. bu benim tavsiyem tabi ki ama çok güzel olmuş eline koluna sağlık özellikle temiz olmuş... hayırlı üretimler...
İlk önce teşekkürler. Yapım aşamasında pek araştırma yapmamıştım o yüzden dikey bambu kullandım. Ancak sonra hatamın farkına vardım. Çalışma daha bitmedi. İlerleyen günlerde yatay bambular da ekleyeceğim.

kafesiniz gerçekten çok güzel olmuş elinize emeğinize sağlık. bu kafeste yavru almayı düşünmüyorsunuz öyle değil mi? çünkü dişi kuluçka sırasında illa ki kemirme ihtiyacı duyacaktır.

Gerçekten çok estetik ve güzel olmuş. Göze hitap ediyor.

çok güzel olmuş benzeri bir kafes bende yapmıştım yannız muhabbet kuşları için sorun oldu bambu kamişları kemiriyorlar ve kırıp kaçıyorlar buyuzden ben hint bülbülerini koydum

Güzel olmuş, hayırlı olsun.
Teşekkürler.
Güzel olmuş ama bi çift at bence yavru için çok büyük
Zaten 4 yaşında bir muhabbet kuşum var. Onun yanında dişi almayı düşünüyorum.
kafesiniz gerçekten çok güzel olmuş elinize emeğinize sağlık. bu kafeste yavru almayı düşünmüyorsunuz öyle değil mi? çünkü dişi kuluçka sırasında illa ki kemirme ihtiyacı duyacaktır.
4 yaşında erkek ve gaga uzama hastalığı olan bir muhabbet kuşum var. Hastalığı yüzünden zaten hiçbir şey kemiremiyor. Hatta kemirse gaga uzaması dizginlenebilecek ama... Neyse bu kuşumu düşünerek bambu yaptım. Ancak yanına da dişi almayı düşünüyordum. Yeni dişinin kemirip kaçma olayı düşündürttü şimdi.
Gerçekten çok estetik ve güzel olmuş. Göze hitap ediyor.
Teşekkürler.
çok güzel olmuş benzeri bir kafes bende yapmıştım yannız muhabbet kuşları için sorun oldu bambu kamişları kemiriyorlar ve kırıp kaçıyorlar buyuzden ben hint bülbülerini koydum
Yorumunuz için teşekkürker. Bendeki muhabbet kuşu zaten kemiremiyor. Gaga uzaması yüzünden ancak yanına dişi alacaktım. Bilemiyorum belki dişiyi alıp gözlemlerim. Kemirirse; eski, bundan küçük ama muhabbet kuşu için büyük olan metal kafese geri dönebilirim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:30 -->-> Daha önceki mesaj 13:48 --

Tekrar merhaba. Şu an okuduğunuz konuyu açıp yardım istedim ancak... Sorduğum konular hakkında bilgisi olan cevap yazarsa sevinirim. Sorularımı tekrarlayayım:

- Kafesi verniklesem sorun olur mu? Yani muhabbet kuşum kemirmiyor ancak yanına dişi alacağım ki muhtemelen o kemirir. Kuşların zarar görmeyeceği bir cins vernik var mıdır?

- Kafes büyük olduğundan içeri kalın dallı canlı bitki koymak istiyorum. Yendiğinde muhabbet kuşuna zarar vermeyen bildiğiniz canlı bitki var mıdır?

-Kafesin içerisine aydınlatma koymayı planlıyorum. Kısa bir şerit halinde LED aydınlatma. Bu aydınlatma psikolojisine ya da uyku problemlerine sebep olur mu? Kafes büyük olduğundan aydınlatılmamış bir kısım ayırmayı düşünüyorum.

Bildiğiniz ve verdiğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

1-Kafesi vernikleme kemirirse problem olur.
2-Bazı bitkiler kuşlar için zararlıdır. ( bkz. Dİfenbahya ) Zararlı olmadığınu bulduğunuz bir bitki koyabilirsiniz. Benim tavsiyem bodur ağaç koymanız. Hem dallı budaklı kemirsede yesede problem olmaz.
3-Kafes yeteri kadar ışık alıcakmış gibi duruyor. Ekstra aydınlatmaya gerek yok. Ama koyarsanda problem olmaz

bende beğendim, büyük bir emek harcamışsınız ama değer mubişlere...

Emeğine sağlık hakikaten güzel olmuş
Teşekkürker.
1-Kafesi vernikleme kemirirse problem olur.
2-Bazı bitkiler kuşlar için zararlıdır. ( bkz. Dİfenbahya ) Zararlı olmadığınu bulduğunuz bir bitki koyabilirsiniz. Benim tavsiyem bodur ağaç koymanız. Hem dallı budaklı kemirsede yesede problem olmaz.
3-Kafes yeteri kadar ışık alıcakmış gibi duruyor. Ekstra aydınlatmaya gerek yok. Ama koyarsanda problem olmaz
Verniklemekten vazgeçtim. Canlı bitkiyi araştıracağım ve aydınlatmayı hala düşünüyorum. Genelde kafesin bulunduğu yer pek aydınlık değil. Kuş net göremiyor etrafını. Yardımınız için ise çok teşekkürler.
bende beğendim, büyük bir emek harcamışsınız ama değer mubişlere...
Saol:)
Teşekkürler.

Geri