Karadeniz Pet

Mubabbet kusum çok kirlendi. yıkasam bı sorun olurmu acaba ?

kenanbilgin

Yeni Üye
gk9y95.jpg
Mubabbet kusum çok kirlendi. yıkasam bı sorun olurmu acaba ?

Son düzenleme:
Eviniz yeterince sıcak ise yıkamanızda pek sorun yok.

Çok derin olmayan bir tabağa sıcak (Çok aşırı sıcak değil) su doldurun. O şekilde yıkanmasını sağlayın. sonra havludan geçirin ve sıcak bir odada kurumasına izin verin.

Örnek: https://www.youtube.com/watch?v=7WFinky39Qg

Moderatör tarafında düzenlendi:
tşkkür ederim . hava soguk diye korkuyodum soguktan isal olur giderdiye .2 ufoyu birden yaktım ılık suda zorlada olsa yıkadım. fonlede kuruttum iyi şimdi çok sükür :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:45 -->-> Daha önceki mesaj 02:45 --

yok denemedim ne spreyi

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:47 -->-> Daha önceki mesaj 02:45 --

yıkarken videoyada cektim biraz iskence oldu ama oldu :)

https://www.youtube.com/watch?v=UA7z7ZHt68I

tşkkür ederim . hava soguk diye korkuyodum soguktan isal olur giderdiye .2 ufoyu birden yaktım ılık suda zorlada olsa yıkadım. fonlede kuruttum iyi şimdi çok sükür :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:45 -->-> Daha önceki mesaj 02:45 --

yok denemedim ne spreyi

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:47 -->-> Daha önceki mesaj 02:45 --

yıkarken videoyada cektim biraz iskence oldu ama oldu :)

https://www.youtube.com/watch?v=UA7z7ZHt68I
Kenan Bey muhabbet kuşları asla zorla yıkanmamalı, ve asla ama asla saç kurutma makinesi ile kurutulmamalı. Biliyorsunuz kuşların en büyük düşmanı hava akımıdır. Saç kurutma makinesi ile de bir anlamda kuşu hava akımına maruz bırakmış oluyorsunuz. Zorla yıkayarak da kuşun sudan ve sizden soğumasına sebep olursunuz. Bundan sonra kuş sudan korkabilir. Size tavsiyem bir su kabını önüne koyup tamamen ona bırakmanızdır. Yada kuş kafesteyken duş başlığını çok az açarak kuşun olmadığı tarafta tutun, eğer kuş istiyorsa kendi gelip yıkanacaktır zaten. Şimdilik kuşu sıcak tutun. Sıcak derken kalorifer yanına vs. de koymayın, oda sıcaklığında bir ortamda olsun. İnşaallah problem olmaz, geçmiş olsun.

Yaklaşık bir aydır bende bir muhabbet kuşuna sahibim. Doğuştan kanadı hasarlı ve uçmayı bilmeyen en fazla 5 cm yükseğe çıkıp yere düşen kafeste durmaktan hiç hoşlanmayan omuzda gezmeyede bayılan:) ancak sıkıntımız banyo. Asla su sevmiyor. Ben kendimce bi yöntem geliştirip küçük bir fıs fıs kutusu aldım onunla kanatlarını kuyruğunu ıslıyorum çok debelenmiyor mesela daha önce kendi küvetine sokmaya çalıştığımızda çıldırıyordu ama eminim bu fısfıstanda hoşlanmıyor. Yıkamaya zorlama nedenimde onu rahatlatmaya çalışmak çünkü tüy dökme mevsimi değil diye biliyorum ama aşırı tüy döküyor kendini didikliyor. Geçenlerde omzumda farkettimki beyaz kepek gibi bişeyler döküyor bu didikleme sonrasında. Bende yıkayarak onu azda olsa rahatlatabileceğimi düşündüm ama korkuyorumda çnkü bundan önceki kuşumu zorla yıkamamdan dolayı -oda sevmiyordu suyu- kaybettim. Petshop kepek olabileceğini söyledi internettende araştrdığım kadarıyla vitamin kullanın yazıyor. Yardımcı olur fikir verrseniz çok mutlu olurum. Bu arada kendini didikleme sebebi ya yeni tüy yada canı sıkıldığı için olur diye okudum yine başka bir sitede fakat canının sıkışmaması için illa bir eş mi gerek ondan emin değilim hiç yanlız değil sürekli başka birinin omzunda yada halıda fosforlu sarı kalem ile oynuyor:)) ayna da denedim ama ne zmn kafesine ayna koysam bana gelmiyor kafesten çıkmıyor o yüzden aynada çözüm değil gbi...

tesekkür ederin rüstem bey. 6 y oldu kus besleyeli.bidaha kine dedğiniz gibi yaparım

Fön makinesiyle kurutmanız iyi olmamış. İnşa Allah üşütmez kuş.Çünkü; Sıcak da olsa bir hava akımına maruz kalmış.

Kuşunuza inşallah bişey olmaz yıkarken de baya hırpalandı bi de saç kurutma makinesiyle kuruttunuz..kış aylarında yıkanmasalar daha iyi bence.

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

Sprey dediğim fıs fıs. Boş temiz bir can sil fıs fısının spray ıcuyla ıslatabikirsiniz. Ya da kafese iyi yıkanmış büyük ıslak marul yaprakları takabilirsiniz. Kendisi ona sürtünerek temizlenir arzu ederse.

Bir daha dikkat edin. Allah, uzun ömürler versin İnşallah :)

Geri