Mubişim çok tüy döküyor. :(

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve DilaraClkblk tarafından 26 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. DilaraClkblk
  Çevrimdışı

  Merhabalar, komşum bana yaklaşık bir ay önce muhabbet kuşu verdi. Kendisi de demişti "Çok tüy döküyor diye." ilk başta kuşlar için normal bir durum dedim fakat dediğim gibi yaklaşık bir ay geçmesine rağmen tüy dökmesi geçmedi, aksine arttı gibi. Kuşu bana veren komşum, mubişe hiç iyi bakmadı biliyorum, hayvancağız bana geldiğinde bayağı korkaktı zaten. Bu yüzden korkmasına bağlıyordum ama dediğim gibi geçmedi. Tüyleri aşırı azaldı. Nedeni nedir, ne yapabilirim? Vitamin olarak Avisol-B kullanıyorum, yem olarak da VitaKraft Australian. Vitamini de her suluğu değiştirdiğinde koymuyorum, bazen koyup bazen suyu tek veriyorum. Ne yapabilirim?
   
 2. hüseyin duman
  Çevrimdışı

  hüseyin duman Süper Üye

  Katılım:
  23 Eylül 2013
  Mesajlar:
  148
  Beğenileri:
  1
  Yer:
  istanbul
  dilara hanım kuşların tüy dökme sebebi şunlardır yer değişikliği,hava akımı,ışık düzeninin düzgün olmayışı,ani yem ve mama değişikliği iç ve dış parazitler,kızgınlık eşe atılmamış kuşlar bunlar olası sebeplerdir size göre hangisi yanlışsa onu düzeltmeye çalışın tüy dökümünde kuşunuzun biotin düzeyi düştüğünden dolayı bir veteriner ilaçları satan bir yerden gabiotan kullanmanızı öneririm .
   
 3. DilaraClkblk
  Çevrimdışı

  "kızgınlık eşe atılmamış kuşlar" derken? Saydığınız sebeplerin hiçbirinin yakın olmadığını düşünüyorum açıkçası çünkü komşumda 6 ay kadar kaldı mubişim sonra bakamayacağını anlayınca bana verdi. Ve yani ne zaman sorsam tüy döküyor diyordu. Bu tüy dökmesi önemli bir durum olabilir mi? Gabiotan'ı diyelim bulamazsam, yapabileceğim başka herhangi bir şey var mı?
   

Sayfayı Paylaş