Karadeniz Pet

Mubişim hakkında (cinsiyet, hali tavrı, vs)

lucymus

Meraklı Üye
Merhabalar, siteye yeni kaydoldum. Kafamda birkaç soru vardı ve bunları sormak istiyorum. 6 gün önce yani Çarşamba günü bir mubiş aldım (35 günlük diye aldım bundan pek emin olmasam da yavru olduğuna eminim), erkek diye almıştım ama internette okuduğum şeylere göre cinsiyetinin dişi olabileceğini öğrendim, bir bakar mısınız? Fakat hareketleri hiç dişi gibi değil, öncelikle durağan bir kuş değil çok hareketli hatta bu yüzden son anda ismini Şımarık koydum, ayrıca şu an 6. günümüzde olmamıza rağmen konuşur gibi sesler çıkarmaya başladı ve çok hızlı alıştı bana. 2. günümüzde parmağıma geliyordu. Ama şimdi biraz gagalamaya başladı. Kesinlikle ısırmıyor, yalnızca gagalıyor.
İkinci konu ise neden gagalamaya başladığı. Hiçbir şey demeden parmağıma hemen gelen kuş tanımadığı birinin ele almaya çalışmasından sonra gagalamaya başladı ama dediğim gibi ısırmıyor. Ben de elimi çekmiyorum gagalamasının anlamsız olduğunu görsün diye. Ayrıca elimden yemiyordu ama şimdi elimden yediriyorum yine alışsın diye. Bu hareketini bırakır mı?
Üçüncüsü de vücudunda beyaz küçük şeyler var. Bunun da tüyleri yeni çıkarken vücudunda oluştuğunu falan okumuştum bir yerde, doğru mudur? Bit, pire vs hiçbir şeye rastlamadım.
Herkese şimdiden teşekkürler!

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 36
  • IMG_5122.JPG
    IMG_5122.JPG
    816.4 KB · Görüntüleme: 37
bir problem olmaz gagalaması normal olabilir kesinlikle mürekkep balığı kemiği koyun kafesinize elinizden yemesi gayet güzel ellerin hijyenik olmasına da dikkat edelim :) maşallah sağlıklı bir mubiş gibi görünüyor fakat 35 günlük değil daha fazla bence

şunuda dipnot olarak ekleyelim kuşunuzu hiçbir zaman elinize almamaya çalışın ve sevicek olucaklarda almamaya çalışmalılar parmakda sevmek gayet nazikçe hoşlarına da giden bu :)

şunuda dipnot olarak ekleyelim kuşunuzu hiçbir zaman elinize almamaya çalışın ve sevicek olucaklarda almamaya çalışmalılar parmakda sevmek gayet nazikçe hoşlarına da giden bu :)

Aynen hiçbir şekilde elime almadım hep parmağıma geliyor zaten elime almaya korkuyorum ısırır diye :( Ama şimdilerde hiçbir şekile gelmiyor direkt gagalıyor umarım alıştırırım tekrar elime.

fazla zorlamayın biraz kendi halinde dursun ortama alışsın sizin yüzünüze alışsın daha sonradan elinizden yem yedirerek alıştırabilirsiniz.

Bir de çok su içmiyor, su içtiğinde de bayağı az içiyor normal mi?

Kusumuz disi masallah disilerin isirma huylari olur kizistikca artar tuyde maydonoz yulaf taze nane verebilirsiniz

Tırnaklarının siyah olması normal mi?

Kış aylarindayiz normaldede cok fazla su tuketmezler tazeleyin icme suyu kullanmaniz iyi olur

Kış aylarindayiz normaldede cok fazla su tuketmezler tazeleyin icme suyu kullanmaniz iyi olur

İki günde bir değiştiriyorum, haftada bir de vitamin damlatıyorum. Vitamin damlatmam doğru mu haftada bir? Petshopta öyle dediler. Teşekkürler :D

Bekleme suresi vardir aşmamaya calisin her hafta gerek yok bence meyve sebze verebilirsiniz dogal yollar daha iyi onunda dozunu kacirmamak kosuluyla;)

Denildiği gibi dişi ve yavru bir kuş. Muhabbetler kemirmeyi ve gagalamayı severler. Size kısa sürede alışmış olması ve hareketli bir kuş olması onun karakterinden kaynaklanıyor. İnsanlar gibi kuşların da karakterleri farklı farklıdır. Kimi çabuk alışır kimi geç kimi hiç alışmaz.

Az önce yine elimle besledim. Besledikten bir süre sonra elime tolerans edebiliyor ama sonra hemen yine gagalıyor, ilk defa ısırır gibi oldu. Napsam bilemiyorum. Bir tavsiyeniz var mı? Korktuğunu düşünüyordum ama bu korkma gibi değil. İstemiyor gibi beni. :(

Elimden korktuğunu düşü
Kuşu alıştırmak sabır işidir aceleci davranmayın ne kadar acele ederseniz o kadar kaçıcaktır sizden

Alıştırabilmem için ne önerirsiniz? Hayvanı cidden hiçbir şekilde kafesinde tutmak istemiyorum bu yüzden çıkartıyorum vesaire. Saatlerce dışarıda kalıyor hiç kendini içeri sokması için ona vakit tanımadım, zaten elime geldiği zamanlar bile kafesin dışında elime hiç gelmiyordu. Hep tünekle falan kafesine geri koydum. Koyarken de zaten hiç sıkıntı çıkarmıyor. Çıksın diye kafesin kapağı hep açık ama hiç de çıkmıyor. Bana güvenmiyor sanırım. Ya da tahammül edemiyor. Güvenmesi ve alışması için napmalıyım? Elimden yediğine göre bazı aşamaları geçtiğimi düşünüyorum, ayrıca sürekli konuşuyorum onunla. Dişi olmasına rağmen 1 haftada konuşur gibi sesler çıkartıyor.

ilk günlerden çok acele etmeyin zamana bırakın o kendi kafesine alışacak ardından çıkıp odasına alışacak keşfedecek zamanı geldikce güvenecek alışacaktır zaten ürkütmeyin yeter