Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşları Hakkındaki Tüm Soru Cevaplar

Arkadaşlar aranızda yeniyim ilk kez kuş aldım resimdeki gibi tam bir hafta oldu ama hep kafeste bu şekilde duruyor kaçmıyor ele geliyor elindeyken ayrılmıyor hiç ısırmıyor ama uçup konduğu yerde resimdeki gibi duruyor yardımcı olursanız sevinirim

Fotoğraftan bir sıkıntısı olup olmadığı anlaşılmıyor. Sakin karakterli bir kuş olabilir. Aslında bu bir avantajdır. Kuşu daha yeni almışsınız zaten. Alışamamış olabilir. Gün boyu yanınızdan ayırmayın. Mümkün olduğu kadar çok vakit geçirin. En önemlisi karşınıza alıp saatlerce muhabbet edin. Sakın korkutmasın, ani hareketler yapmayın. Korkmuş ve bu hale gelmiş olabilir. Eğer bir hastalığı yoksa kısa zamanda alışacaktır.

Fotoğraftan bir sıkıntısı olup olmadığı anlaşılmıyor. Sakin karakterli bir kuş olabilir. Aslında bu bir avantajdır. Kuşu daha yeni almışsınız zaten. Alışamamış olabilir. Gün boyu yanınızdan ayırmayın. Mümkün olduğu kadar çok vakit geçirin. En önemlisi karşınıza alıp saatlerce muhabbet edin. Sakın korkutmasın, ani hareketler yapmayın. Korkmuş ve bu hale gelmiş olabilir. Eğer bir hastalığı yoksa kısa zamanda alışacaktır.
Teşekkür ederim akşamları gelir gelmez yanıma alıyorum vitamin gerekirmiş bilmiyorum onun için öneri var mı

Ben biyoteknik kullanıyorum şu anda. Fakat bitince necton alacağım.
Necton S multivitamindir. Yeterli olabilir ama yavrulatacağım kuşlar için diğerlerini de almayı düşünüyorum.
Necton E
Necton Bio
Necton Msa

Arkadaşlar Merhaba benim kuşa arkadaş geldi fakat elime aldığımda arkadaşımın muhabbet kuşu elimi yakıyor ayakları Ateş gibi muhtemelen ateşi var ne yapmamız gerek

Arkadaşlar Merhaba benim kuşa arkadaş geldi fakat elime aldığımda arkadaşımın muhabbet kuşu elimi yakıyor ayakları Ateş gibi muhtemelen ateşi var ne yapmamız gerek

Muhabbet kuşlarının vücut ısısı, insanlardan yüksektir. Hareketli olduklarında, insanların üzerinde bulunduklarında vücut ve ayak sıcaklıkları doğal olarak daha da yükselir. Kuşun sakin ve bir süre hareketsiz olduğunda tekrar bakmanızı tavsiye ederim. Eğer hareketsiz olduğu zaman da ayakları sıcaksa, ancak o şekilde hastalıktan şüphe edilebilir.
Telaş yapmayın, dediğim şartlarda tekrar tekrar kontrol edin.

Yine bir sorum var kusura bakmayın bugün tam bir hafta oldu düne kadar elimden aldığımda uçup gitmeyen kuş bugün konduğu yerde elime almama rağmen ufak bir mesafeden sonra hemen uçup yüksek bir yere konuyor 3-4 aylık kuş daha

Merhaba arkadaşlar yeniyim burda acil yardiminiza ihtiyacim var kuşum erkek bugün farkettim çok durgun elime aldığımda çok hafif geldi yem yemiyodu ötmüyordu normalde elime almak istesem ısırır izin vermezdi bugün tam tersine dokunmama karşı çıkmadı.poposuna yaptığı kakasi boncuk büyüklüğunde yapısmis kurumuş ılık su ve pamukla temizledim kabızlık olabilirmi temizledikten sonra yem yemeye başladı fakat kafesin asağisinda çok durgun gözleri kapalı duruyor acil yardım ölecekmi kuşum ne yapmam lazım

Yine bir sorum var kusura bakmayın bugün tam bir hafta oldu düne kadar elimden aldığımda uçup gitmeyen kuş bugün konduğu yerde elime almama rağmen ufak bir mesafeden sonra hemen uçup yüksek bir yere konuyor 3-4 aylık kuş daha

Ortama alıştı demekki. Sakın ürkütmeyin, eğer evcil kuşunuz olacaksa eğitime devam, bol vakit geçirip, oyun oynayıp konuşun. Bir şeylerden korkmuş olabilir. Mesela yakınında yaptığınız ani bir hareket veya yüksek ses.

Merhaba arkadaşlar yeniyim burda acil yardiminiza ihtiyacim var kuşum erkek bugün farkettim çok durgun elime aldığımda çok hafif geldi yem yemiyodu ötmüyordu normalde elime almak istesem ısırır izin vermezdi bugün tam tersine dokunmama karşı çıkmadı.poposuna yaptığı kakasi boncuk büyüklüğunde yapısmis kurumuş ılık su ve pamukla temizledim kabızlık olabilirmi temizledikten sonra yem yemeye başladı fakat kafesin asağisinda çok durgun gözleri kapalı duruyor acil yardım ölecekmi kuşum ne yapmam lazım

Hemen yakından ve net olarak kuşun yüzünün, poposunun ve dışkısının fotoğrafını çekip buraya ekleyin. Tecrübeli ve bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Sanırım kusumun burnuna resimdeki gibi birsey battı ve çıkarmama izin vermiyor, bide kusumun gagası resimdeki gibi soyulmaya basladi acaba onemli birsey mi veterinere goturmeli miyim.

Ekli dosyalar

• IMG_20170827_155544.jpg
    IMG_20170827_155544.jpg
    3.3 MB · Görüntüleme: 24
çok bilgilendirici ve güzel olmuş :)

dostlar yeni bir konu açmak istemediğin için merak ettiğim şu hususu buradan sormak istedim. yavru kuşların gözlerindeki beyaz çember kaç aylıkken oluşmaya başlıyor acaba. :rolleyes:

dostlar yeni bir konu açmak istemediğin için merak ettiğim şu hususu buradan sormak istedim. yavru kuşların gözlerindeki beyaz çember kaç aylıkken oluşmaya başlıyor acaba. :rolleyes:
4 aylıkken oluşmaya başlar ama çok koyu olur, 8. Ayda gözle görülebilir şekilde grileşir, 8. Aydan sonra açık griye döner

Kuşuma es aldım nasıl alıştırmalıyım ona benim kuş erkek aldığım disi disi kendini geri cekiyor kusuyor falan ama ilerisi yok