Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşları İçin 20 Kural

Bilgiler için teşekkürler. :)

''Sağlıklı Ve Mutlu Muhabbet Kuşları için 20 Kural''

Öncelikle mutlaka Veterinerleri unutmayalım. Kuşunuzun bir rahatsızlığı varsa Önce Veterinere götürün. Kuşunuzun hayatı söz konusu.

1- Kafes temizliğine dikkat edilmelidir. Dışkıları 3-4 günde bir temizlenmelidir.
2-Yemliği Hergün üflenmelidir. Kuşunuzun fazla yemesi halinde yemliğini 2 kez üfleyin.
3-Hergün suluğuna temiz taze su koyun.
4-Her hafta,haftanın 2 gününü vitamin günü yapın. Suluğuna 125 ml yani: 1 kapak vitamin dökün. Kuşunuzun bağışıklığını güçlendirir. Tüy yolunmasını önler. Vs vs...
5-Haftada bir Suluğunu ''Sıvısabun'' ile yıkayın ve ÇOK İYİ bir şekilde durulayın. 'Nasıl yıkarım o daracık suluğu?' derseniz,bir örnk: Temiz bulaşık süngeri ile sıvısabunu köpürtün. Mesala bir çatal yardımı ile yapabilirsiniz bu işlemi. Sonra bolca su ile durulayın.
6-Kafes tülü kullanın.
7-Aynalı oyuncakları asla kullanmayın!
8-Kafesi oyuncaklarla doldurmayın. Tek bir tane oyuncağı olması yeterlidir. (Hatta hiç oyuncağı olmaması kuşunuzu size daha çok alıştırır fakat çalışıyorsanız veya öğrenci iseniz mutlaka 1 tane oyuncağı olsun.)
9-Kuşunuzu ne çok sıcak nede çok soğuk bir bölgede tutun.
10-Kışın mutlaka peluş bir örtü ile kafesini örtmeyi unutmayın. (Peluş veya Polar örtüler her zaman kafesi daha sıcak tutar.) Hava deliği bırakmayı unutmayın! :)
11-Kesinlikle doğal maddelerden yapılmış gaga taşlarını kullanın.
12-Ballı krokanlar pek tavsiyem değil.
13-Vitamin Solisyonlarını evden eksik etmeyin çünkü vitaminler en büyük yardımcılarımız.
14-Kuşunuza her zaman Peynir,Elma,Armut,Salatalık,Marul verebilirsiniz. Nane,Maydonoz sakın vermeyin en çok Marul'u tercih edin.
15-Tırnaklarını kesmeyin. Sadece 6 ayda 1 defa bebek tırnak makası ile ucundan kesebilirsiniz.(Pembe kısımları değil siyah uçlu kısımları 2 mm.)
16-Kuşunuzu sakın şampuan'lamayın! Bir leğenin içinde arada bir ılık su ile yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra bir havluya sarıp 30-40 dk havlunun içinde bekletin.
asla ama asla kurutma makinesi kullanmayın!! Sonrasında kafesini 1 metre mesafe olmak şartıyla elektrikli sobanın karşısına koyabilirsiniz. Yazın ise 5 LT'lik bir bidonun altını kesin ve ılık su ile doldurun içinede sevdiği oyuncaklardan atabilirsiniz. O kendi girip yüzecektir.
17-Kuşunuzun kafesine nazar boncuğu takın. :)
18-Kuşunuz 1-2 yaşına gelmeden sakın çifleştirmeyin! Sakın hamile bırakmayın! Kuşunuz ve doğacak bebek kuşta sorunlar olabilir hatta ölebilirler. Hatta hiç çifleştirmeyin boşuna dünyaya fazladan masum hayvan getirmeyin. (Hayvanlara yazık. Petshop'lar kuş dolu zaten.)Çünkü hepsine 4/4'lük bakamayız ve çokça kuşlada kuş çiftliği kurcak halimizde yok. Hepsine ayrı ayrı sevip bakabilcekmisiniz? Bir tanesi bile ne kadar sorumluluk olduğunu utunmayın!
19-Suluğuna bitki çaylarından koyabilirsiniz. İkinci bir suluk alın ve bitki çayını ikinci suluğa koyun ve kafese takın. Melisa,Papatya,Rezene,Kuşburnu gibi çaylar kuşunuzu rahatlatır ve daha sakin yapar. Bitki çayının ılık olmasına dikkat edin!
20-Bu savunmasız minnacık hayvanlardan sevginizi esirgemeyin. Her zaman bıkmadan ona kelimeleri tekrarlayın. Onu her zaman çok sevin,çok koruyun.
Unutmayınki onlar sizin birer Meleğininiz...
Kuşunuzla Sevgi Ve Sağlıklı Bir yaşam Sürmeniz Dileğiyle
Genel manada iyi bir yazı fakat katilmadigim yerler var. 1. Veterinerler kanatlilardan anlamaz. Boşuna götürüp paranızı zayi etmeyin. 2. Kusunuzu asla yikamayin. Kafesin içine kendi sığacak kadar bir kaba su koyun yıkanır. 3. Suluguna 125 ml vitamin atmayin. Keza sülüğün kendisi zaten en fazla 200 ml. 4. Kusunuzu 1 - 2 yaş şartı olmadan çiftleştirbilirsiniz. Hatta 6 aylık bir kuş rahatlıkla çiftleşebilir.

bitki çayı demişken, mesir macunu çayı var ondan koysak :D :D :D

Öncelikle mutlaka Veterinerleri unutmayalım. Kuşunuzun bir rahatsızlığı varsa Önce Veterinere götürün. Kuşunuzun hayatı söz konusu.

1- Kafes temizliğine dikkat edilmelidir. Dışkıları 3-4 günde bir temizlenmelidir.
2-Yemliği Hergün üflenmelidir. Kuşunuzun fazla yemesi halinde yemliğini 2 kez üfleyin.
4-Her hafta,haftanın 2 gününü vitamin günü yapın. Suluğuna 125 ml yani: 1 kapak vitamin dökün. Kuşunuzun bağışıklığını güçlendirir. Tüy yolunmasını önler. Vs vs...
5-Haftada bir Suluğunu ''Sıvısabun'' ile yıkayın ve ÇOK İYİ bir şekilde durulayın. 'Nasıl yıkarım o daracık suluğu?' derseniz,bir örnk: Temiz bulaşık süngeri ile sıvısabunu köpürtün. Mesala bir çatal yardımı ile yapabilirsiniz bu işlemi. Sonra bolca su ile durulayın.
6-Kafes tülü kullanın.
8-Kafesi oyuncaklarla doldurmayın. Tek bir tane oyuncağı olması yeterlidir. (Hatta hiç oyuncağı olmaması kuşunuzu size daha çok alıştırır fakat çalışıyorsanız veya öğrenci iseniz mutlaka 1 tane oyuncağı olsun.)
10-Kışın mutlaka peluş bir örtü ile kafesini örtmeyi unutmayın. (Peluş veya Polar örtüler her zaman kafesi daha sıcak tutar.) Hava deliği bırakmayı unutmayın! :)
13-Vitamin Solisyonlarını evden eksik etmeyin çünkü vitaminler en büyük yardımcılarımız.
14-Kuşunuza her zaman Peynir,Elma,Armut,Salatalık,Marul verebilirsiniz. Nane,Maydonoz sakın vermeyin en çok Marul'u tercih edin.
15-Tırnaklarını kesmeyin. Sadece 6 ayda 1 defa bebek tırnak makası ile ucundan kesebilirsiniz.(Pembe kısımları değil siyah uçlu kısımları 2 mm.)
16-Kuşunuzu sakın şampuan'lamayın! Bir leğenin içinde arada bir ılık su ile yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra bir havluya sarıp 30-40 dk havlunun içinde bekletin.
asla ama asla kurutma makinesi kullanmayın!! Sonrasında kafesini 1 metre mesafe olmak şartıyla elektrikli sobanın karşısına koyabilirsiniz. Yazın ise 5 LT'lik bir bidonun altını kesin ve ılık su ile doldurun içinede sevdiği oyuncaklardan atabilirsiniz. O kendi girip yüzecektir.
18-Kuşunuz 1-2 yaşına gelmeden sakın çifleştirmeyin! Sakın hamile bırakmayın! Kuşunuz ve doğacak bebek kuşta sorunlar olabilir hatta ölebilirler. Hatta hiç çifleştirmeyin boşuna dünyaya fazladan masum hayvan getirmeyin. (Hayvanlara yazık. Petshop'lar kuş dolu zaten.)Çünkü hepsine 4/4'lük bakamayız ve çokça kuşlada kuş çiftliği kurcak halimizde yok. Hepsine ayrı ayrı sevip bakabilcekmisiniz? Bir tanesi bile ne kadar sorumluluk olduğunu utunmayın!
19-Suluğuna bitki çaylarından koyabilirsiniz. İkinci bir suluk alın ve bitki çayını ikinci suluğa koyun ve kafese takın. Melisa,Papatya,Rezene,Kuşburnu gibi çaylar kuşunuzu rahatlatır ve daha sakin yapar. Bitki çayının ılık olmasına dikkat edin!
20-Bu savunmasız minnacık hayvanlardan sevginizi esirgemeyin. Her zaman bıkmadan ona kelimeleri tekrarlayın. Onu her zaman çok sevin,çok koruyun.

Katılmadığım maddeler var ama en çok karşı olduğum madde 18 bu hayvanlar doğada sürü halinde yaşıyorlar ve tek yaşamaya uygun değiller bu yüzdendir tek bakılan hayvanlar sahiplerine çok yakın oluyor çünkü onu sürü üyesi kabul ediyor. Kendi hevesimiz, eğlencemiz için kuşları alıp tek başlarına hayatlarını geçirmelerine neden olmamalıyız. Ayrıca yanlış bakımlar sonucu insanlardan korkan kuşların durumu çok daha vahim ona girersek çıkmamız zor. Bu yüzdendir ki imkanınız varsa kuşlarınızı çift besleyin bırakın hayatları boyunca bizlere muhtaç kalmasınlar çift olan kuşlara da yeteri kadar ilgi ve alaka gösterirseniz emin olun onlarda size karşılığını verecektir.

Diğer bir konuya gelecek olursam, bu hayvanların üretim hanelerde üretilip 100-150 tanesinin küçük bir kutuda petshoplara getirilip satılmasındansa, bilinçli ve bu hayvanlara gereken değeri veren hobi üretimcilerinin düzgün koşullarda üretip petshoplara vermesi bence çok daha mantıklı. Bu şekilde hobi üretimcileri piyasaya sağlıklı ve bakımlı kuşları sunmasa petshoplar zaten diğer yollardan yine bulacak satacak kuş en iyisi bu alışveriş iyi koşullarda olsun.

Her harfine katılıyorum
özellikle 18 madde ye

Hatanız var sanki kafes tülü kullanılmalımı bazı yerlerde kullanılması yanlıştır diyor tozları felan hapseder kuşunuzu hasta eder gibisinden ?

balli kus yemine neden karsisiniz anlamadim. cok seviyorlar halbuki.
bi de 21. madde ele alismayan kusu avcunuza alip tutmayin maddesi olmali demis biri aynen katiliyorum

goz onunde bulundurulacak altın onerıler yenı baslayanlar ıcın

bi keresinde dişi kuşumun kazma gibi olan tırnaklarının ucundan kestiydim. kanamadan ölüp gidecekti zavallı ayaklarını bir daha rahat kullanamadı çok fena oldum yahu bir tünekten bir diğerine atlarken yere düşüyodu yazık bir daha ellemem kuşların tırnaklarına kendileri kırar mı törpüler mi naparlarsa yaparlar artık.

elinize sağlık yeni kuş bakmaya heveslendim takipye kalıcam :)

Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş :) Bu bilgilendirmeler hepimizin işine yarar :)

çok güzel olmuş hepsini okudum ellerinize sağlık çok işime yaradı :)

6-Kafes tülü kullanın.

Slm benim küçük bir oğlum var o çok istedi diye annesi ona bir dişi kuş aldı fakat 3,5 ay sonra kuş uçtu oğlum çok üzüldü bunun üstüne bir tane yeni erkek yavru aldım ilk kuşla fazla ilgilenemedik şimdi işlerim çok az olduğu için tüm gün evdeyim diye bu kuşu eyitmek istiyorum fazla bir bilgim yok hatta hiç yok kuşumun adı Bıcırık.
Bıcırık çok aktif ve heycanlı bir kuştu ilk günden çok sevdim ben onu ama malesef 9. gününde elim kafesin içindeyken oğlum dengemi bozdu ve kaydım bu hareketim kuşumu ürküttü ve kuş kafesin içinde bir orya bir burya kaçta sakinleştirmek istedim ama daha fazla ürktü canı yanar gibi bağırdığını sonradan anladım fazla üzerine gitmedim ve kafesten uzak durdum oğlum yattıktan sonra gece 21:30 gibi tekrar kafese yöneldiğimde kuş tabanda bir köşe çok kortuğunu ve üzgün olduğunu gördüm fazla aydınlık olmadığından sadece daha sakinleşmemiş diye düşündüm ve rahat bıraktım gece 1 gibi merak ettim normale dönmüşmü diye baktığımda tek ayağının üstünde durduğunu gördüm hemen petşopcuyu aradım sabah getirmemi istedi götürdüm veternere gitmesi lazım ayağı kırılmış dedi sonra veternere götürdüm sardı eve geldik gayet iyiyidik 2 gğn sonra sargıyı kendi çıkarınca tekrar aynı veternere götürdüm bu sefer daha sıkı ve yukarıdan sardı bu sargıyı sarıp veternerden ayrıldıktan sonra kuş biranda deyişti çok ürmeyebaşladı hemen ilk baştan beri sargıyı çıkarmak için öle bir mücadele ediyorduki kimseyi yanına yaklaştırmıyor kafesin kapağını açtığım her seferinde istemediğini barız belli ediyordu 4 gün sonra sargıyı çıkardım ve şuan 3gün oldu sargı çıkalı yani ayağı kırılalı tam olarak 10 gün oldu atağını kullanmıyor ama her saat daha iyi oluyor ayağı kuşun ve bizim eve geleli yarın 29.gün ayağı kırılmadan kafes eytim ve elle alıştırmıştım kırıldığı günden beri eytim vermiyorum.bu kısaca bizim hikayemiz burda benim bir iki sorum olcak
Eytimini ne zaman devam ettirmeliyim ayağının tam iyleşmesini beklemem gerekiyormu?
Vedaha önemlisi istemiyerekte olsa bu kırığın sorumlusu benim benim yüzümden çekti bunca acıyı tekrardan güvenini sağlaya bilirmiyim?son 5gün çok mutsuzdu sargı çıktıktan sonra iyiye gidiyor çok sert ısırıyor benim bile canım yanıyor oğlumuda böle ısırmasın diye hep onun erişemiyceği yüksekliğe koyuyorum kafesini bu ısırma sırununu nasıl çözçem
Günün ne kadarını onunla gecirmeliyim kaçta yatsın diye kafesinin üstünü örtmeliyim uyuduğu ıdada telwvizyon açık olsa ınu rahatsız edermi odada ısık olursa uyurmu?
Bu kuşu eyitme şansım varmı bu olayı unuturmu?bu konuda yardıma ihtiyacım yok
Çok fazla sevdim ben bu kuşu bunu ona en iyi nasıl belli ederim normalde kuş çok aktivti ve uysal ve meraklı bir kuştu şimdi sabahları bir iki saat diyer odaya geciyoruz kafesini açıyorum uçuyor odada yem veriyorum kafesini günlük temizliyorum sonra kefesine koyurım 1-2 saat günün saatine göre müzik dinletiyorum birde başka muhabet kuşu sesi ve videosu izletiyorum doğrumu bu?

Geri