Muhabbet kuşları neden kusar?

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve Uğur GENÇ tarafından 14 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Uğur GENÇ
  Çevrimdışı

  Uğur GENÇ Moderator

  Katılım:
  24 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  7.898
  Beğenileri:
  567
  Muhabbet kuşları neden kusar?

  Kusma veya yenen yemi geri çıkarma kafes kuşlarında ciddi hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan önemli bir belirtidir. Regürgitasyon dediğimiz yenen yemin sindirilmeden çıkarılması ile kusma dediğimiz sindirilmiş gıdaların dışarı çıkarılmasını ayırt etmek her zaman kolay olmayabilir. Bununla birlikte kusma da regürgitasyon da hastalık belirtisi olarak çok sık karşımıza çıkar. Kusmaya neden olan hastalıkları şöyle sıralayabiliriz: Kalp karaciğer pankreas ve böbrek hastalıkları şeker hastalığı vücuttaki mineral ve elektrolit dengesizlikleri ve travmalar. Kusma ve regürgitasyonun bir diğer sebebi de zehirlenmelerdir. Ağır metaller (çinko bakır kurşun gibi) evdeki bazı bitkiler (diffenbachia gibi) sigara dumanı tuz ve çikolata gibi bazı maddeler bazı deterjan ve kimyasal temizlik maddeleri de akut ya da kronik zehirlenme nedeniyle kusmaya neden olabilir. Yine bazı ilaçlar da kuşlarda kusmaya neden olabilir. Yüksek proteinli yemler A D ve E vitamini fazlalıkları yüksek miktarda demir içeren besinler gıda alerjileri fazla beslenme ve selenyum eksikliği gibi beslenme problemlerinde de kusma ve regürgitasyona rastlanır.


  Davranış problemleride kusmaya neden olur

  Mide-bağırsak sistemindeki yabancı cisimler daralma ya da tıkanmalar gagayla ilgili problemler ve tümörler sonucunda da kusmayla karşılaşılabilir. Ayna ya da bazı oyuncakları görünce sahibi yanına gelince heyecanlanınca ya da çiftleşme davranışı olarak kusan kuşlar da vardır. Kusmanın ne zaman başladığını hangi sıklıkta olduğunu kuşun neyle beslendiğini başka hastalık belirtilerinin olup olmadığını kafes ve çevre koşullarını daha önce kullanılan ilaçları ve geçirdiği hastalıkları veteriner hekiminize söylemeniz teşhisi kolaylaştırır. Fiziksel muayene kafesin kontrol edilmesidışkı ve kan analizleri ve röntgen gibi görüntüleme teknikleriyle hastalığa neyin yol açtığı tespit edilecektir.

  Alıntıdır
   
  Pamir GÜLMEZ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş