Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşları Renk Değiştirir Mi?

emrah

Yeni Üye
Merhaba, bugün bilgisayarda eski fotoğrafları,videoları izlerden ilginç bir şeye rastladım. Bizim muhabbet kuşu karın bölgesi masmavi gözüküyor videolarda.Halbuki pek hatırlamıyorum,şuanki renki karın bölgesi komple sarı.:confused:
İlk başta dediğim bizim böyle bir kuşumuz var mıydı diye.Kuş, ortalama 5-6 yaşlarında.Başta dediğim acaba başka birisinin videosunumu indirdim falan dedim ama video bana ait:D
Çok ilginç geldi, bir kuş böyle renk değiştirir mi bilemiyorum...:eek:Demekki zamanla yavaş yavaş maviden sarıya geçiş yaparak bizide kandırmış kerata.Çin malı mıdır nedir,yıkadıkça renk atmış keratanın:p

Her kuşta olan bişi olmasa da evet böyle renk değişimleri görülebiliyor.Beyaz kafa kuşun tüyden sonra sarı kafaya döndüğünü ,hatta masmavi kuşun tüyden sonra yeşile döndüğünü görmüştüm.

Her kuşta olan bişi olmasa da evet böyle renk değişimleri görülebiliyor.Beyaz kafa kuşun tüyden sonra sarı kafaya döndüğünü ,hatta masmavi kuşun tüyden sonra yeşile döndüğünü görmüştüm.
Valla beni çok tereddütte bıraktı, acaba aynı kuş mu yoksa başka kuş aldım değiştirdim mi diyede.Hatırlamıyorum böyle bir şeyi.

Değiştirmiş olsanız hatırlardınız gibime gelior,basit bi nesne değil ki bu unutulsun.

Son düzenleme:
Değiştirmiş olsanız hatırlardınız gibime gelior,basit bi nesne değil ki bu unutulsun.Olmadı aile üyelerine sorun bi:)
Aynen bende onu diyorum,değiştirmiş olsak hatırlarım ya da vefat etseydi daha net hatırlardım ama öyle bir şey olduğunu sanmıyorum.Aradan en az 4 yıl geçti...
http://i.hizliresim.com/PQG4WQ.jpg
http://i.hizliresim.com/znyvo6.jpg

Bunlarda şuanki fotoları,gerçi bu aralar biraz hasta,ayağı incildi biraz bakımsız duruyor ama renkleri gördüğünüz gibi sarıya dönmüş.
http://i.hizliresim.com/LQG7qG.jpg
http://i.hizliresim.com/mERj0R.jpg

Aynen bende onu diyorum,değiştirmiş olsak hatırlarım ya da vefat etseydi daha net hatırlardım ama öyle bir şey olduğunu sanmıyorum.Aradan en az 4 yıl geçti...
http://i.hizliresim.com/PQG4WQ.jpg
http://i.hizliresim.com/znyvo6.jpg

Bunlarda şuanki fotoları,gerçi bu aralar biraz hasta,ayağı incildi biraz bakımsız duruyor ama renkleri gördüğünüz gibi sarıya dönmüş.
http://i.hizliresim.com/LQG7qG.jpg
http://i.hizliresim.com/mERj0R.jpg
Süperrrrrrrrrrrrrr :D Bence aynı kuş.Kuşunuzun sırtına bakın,ayrıca sırtının altına kuyruğunun tarafına doğru bakın.Orda eskiden kalma mavilik var.Sırtından da belli aslında.Oy maşallah çok güzel yaaa,çok da hoşuma gitti.5-6 yılda kaç kez tüye girmiştir,illa değişcek die bişi yok ama sizinki değişmiş.Maşallahhhhhhhh <3

Süperrrrrrrrrrrrrr :D Bence aynı kuş.Kuşunuzun sırtına bakın,ayrıca sırtının altına kuyruğunun tarafına doğru bakın.Orda eskiden kalma mavilik var.Sırtından da belli aslında.Oy maşallah çok güzel yaaa,çok da hoşuma gitti.5-6 yılda kaç kez tüye girmiştir,illa değişcek die bişi yok ama sizinki değişmiş.Maşallahhhhhhhh <3
Çok teşekkür ederim. :)
Bende mavi diye hatırlıyorum ama sürekli sarı sarı görünce böyle alışmışım,zamanında bunu alırken çok değiştirme yapmıştım net bir şey söyleyemedim.Bana çok ilinç geldi o mavilikten sarılığa dönmesi :) Hani bizim kerata sarı rengi seviyor ama o renge dönüşecek şekilde sevdiğini bende bilmiyordum:p

hahaha o da iyiymiş.Benimki siyahı seversek yandık heheh.Süper yaaa,sırtından dolayı aynı kuş olduğu belli.Çok ilginç.Ben de oğluşumun o yaşlara geldğini görürüm inşallah.Maşallah tekrardan:)

Maşallah :)
İlk resimde de yavru değil sanırım kuşunuz. Üstüne de onca yıl geçmiş kaç yaşında bu kuş ??

Hic basima gelmedi anlamam ama acikcasi ayni kus değil bence tabi bunu en iyi siz bilirsiniz ilk resimdeki hali cok daha guzelmis

Zamanla sarı renk maviyi kapatmış olabilir belki ama ben pek ihtimal vermiyorum doğrusu.

Bu arada mavi kuşun yanak tüyleri ile sarı kuşun yanak tüyleri aynı değil.Bu da aynı olmadıklarına kanıt olabilir.
Fakat mavi kuşun maşallahı var.

Maşallah :)
İlk resimde de yavru değil sanırım kuşunuz. Üstüne de onca yıl geçmiş kaç yaşında bu kuş ??
4-4,5 yaşlarında sanırım.Aldığım zamanda daha 1 aylık civarlarındaydı.Ordaki foto yavru hali değil,belki bir kaç yıl sonrası olabilir.

Hic basima gelmedi anlamam ama acikcasi ayni kus değil bence tabi bunu en iyi siz bilirsiniz ilk resimdeki hali cok daha guzelmis
Aynı kuş hocam, başka kuş almadım.Ama nasıl o rengin değişimizi fark edemedik anlam veremiyorum.:eek: Boyalı civcivler gibi zamanla rengi attımı anlamadım.:D

Bence aynı kuş.O da sırtından belli.Ama zman geçtikçe kuş yaşlanmış doğal olarak,biraz da bakımsız kalmış maalesef ondan yüzü farklı gibi duruo.Ama resme bakınca çıkan sarı tüyler mavileri kapatmış hatta maviler o nedenle yeşil gibi gözükmekte

Bu arada mavi kuşun yanak tüyleri ile sarı kuşun yanak tüyleri aynı değil.Bu da aynı olmadıklarına kanıt olabilir.
Fakat mavi kuşun maşallahı var.
Tüğ değişimindedir hocam, 4 yılda en az 3 defa sıfırlamıştır tüyleri.Şuan için bir rahatsızlığı var ayağında, işallah atlatır.Bakımana ve vitamine suyuna daha dikkat edeceğim.Geçendeki halini gördüm için acıdı, bazen insan burnun dibindekilere bile duyarsızlaşıyor doğası gereği...

Tüğ değişimindedir hocam, 4 yılda en az 3 defa sıfırlamıştır tüyleri.Şuan için bir rahatsızlığı var ayağında, işallah atlatır.Bakımana ve vitamine suyuna daha dikkat edeceğim.Geçendeki halini gördüm için acıdı, bazen insan burnun dibindekilere bile duyarsızlaşıyor doğası gereği...
Tüy değişiminde yanak tüylerinin deseni değişmez diye düşünüyorum.Ayrıca kanat desenleri de aynı değil dikkatli baktığınızda anlaşılıyor.Neyse çok önemli değil ama öyle masmavi bir kuş 4 yılda o hale gelmez bence.Hiç o hale gelen yaşlı kuş da görmedim.
Neyse geçmiş olsun umarım düzelir sağlığına kavuşur.

Bence aynı kuş.O da sırtından belli.Ama zman geçtikçe kuş yaşlanmış doğal olarak,biraz da bakımsız kalmış maalesef ondan yüzü farklı gibi duruo.Ama resme bakınca çıkan sarı tüyler mavileri kapatmış hatta maviler o nedenle yeşil gibi gözükmekte
Dediğin gibi kanatlarının kuyrukla kısmıyla birleşiminde ilk baştaki mavilikten var, güneşte fazla beklettik rengi soldu galiba :p
Beslenmesinde aslında sıkıntı yoktu, sürekli taze yemi hazır ara ara vitaminli su veriyordum zaten ama genel olarak mineral eksikliği oldu şimdi daha iyi anlıyorum.Ama kuş kumu sürekli kafeste duruyor gerçi...Siteyi daha detaylı incelemedim ama bana bir muhabbet beslerken olmazsa olmazlar arasındaki vitamin,mineral vs hangilerini kullanmamı önerirsin.Ben bu zamana kadar vitamin olarak avivitin toz olanını kullandım ama hiç minerall takviyesi yapmadım malesef:( oda kanatlarda zayıflık ve parlaklık kaybı olarak yansıdı.Ama hazır karışık paket yem kullandım ve sürekli kumu bulunuyordu...

Ben Nekton S tavsiye ederim hocam.Kuşuma da onu kullanıorum.Vitamin + mineral bileşimidir.13 vitamin, 6 mineral ve elementler, 18 aminoasitten oluşuomuş şimdi baktım da.Petshoptaki vitaminlere fazla güvenmiorum ben,boyalı su gibi gelio bana.Nekton iyidir,quiko da iyi diolar.İnternetten alınması mümkün bunları.Hatta sitenin sponsarları sanırım mybestpetshop ve hobipet.te de var.Ama ayrılabilecek bütçe daha kısıtlıysa eczaneden bebek multivitamini Supravit alıp kullanılabilir.Petshopun dandik ürünlerinden daha faydalı olacaktır.Kafesinden kalamar kemiğini de ihmal etmeyin.

Son düzenleme:
Ben Nekton S tavsiye ederim hocam.Kuşuma da onu kullanıorum.Vitamin + mineral bileşimidir.13 vitamin, 6 mineral ve elementler, 18 aminoasitten oluşuomuş şimdi baktım da.Petshoptaki vitaminlere fazla güvenmiorum ben,boyalı su gibi gelio bana.Nekton iyidir,quiko da iyi diolar.İnternetten alınması mümkün bunları.Hatta sitenin sponsarları sanırım mybestpetshop ve hobipet.te de var.Ama ayrılabilecek bütçe daha kısıtlıysa eczaneden bebek multivitamini Supravit alıp kullanılabilir.Petshopun dandik ürünlerinden daha faydalı olacaktır.Kafesinden kalamar kemiğini de ihmal etmeyin.
Peki ortalama kullanmayla ne kadar süre idare ediyor? Gerçi bende avivit toz vitamini var, mineral ihtiyacı var.Ama iyi bir mineral almaya kalktığımızda sera mineral plus alsak 35-45TL arasında.O zaman bir tane Nekton alsak,hem vitamin hem minerali aynı anda vermiş oluruz uğraşmayız ama ne kadar süre dayanıyor o var. 35-75-150gr vs diyip gidiyor.Tek bir kuş için son kullanma tarihine kadar hangisi almak gerekir?Birde nasıl sıvı mı,toz mu,tablet mi şişesinden anlaşılmıyor?

Geri