Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşları Tek Bakılmamalıdır.

Anıl ATIŞ

Emektar Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
1960’lı yıllarda muhabbet kuşlarının ev hayvanı olarak zafer yürüyüşü başladı. Hansi, Pucki o zamanın popüler isimleriydi. Maalesef bu güne nazaren kendi başlarına kafeslerinde kaderlerini yaşıyorlardı. Hemen hemen hiçbir muhabbet kuşu bir arkadaşı ile birlikte yaşamıyordu. Hayvanlar aile içine katılıyor ve fazla insanlaştırılıyordu. Bunun sebebi de konuşma yeteneğinden kaynaklanıyordu.

Neredeyse 1980’lere kadar her evcil kuş bakımı kitabında, bu kuşların problemsiz olarak tek başına tutulabileceği yazılıydı. Eğer kuş için fazla zamanınız yoksa kafese bir ayna ve plastik bir kuş yerleştirmek yeterliydi. Bu şekildeki düşünceler günümüzde terk edildi ve hatta işkence olarak nitelendiriliyor. Biliyoruz ki bir ayna ve oyuncak kuşu sadece hasta eder. Ve bu aksesuarla hayvan koruma yasasında yasaklanmaktadır;

Maalesef herkese bu haber henüz ulaşmadı, ve çok az da olsa tek başına kuş besleyen sahipler var. Sahibe küçük bilgiler vermek ve tutumunun yanlış olduğunu anlatmaya kalkışınca tepki gösteriyor ve “benim kuşum mutlu, hiç bir sorun yok” Maalesef bu cümle çoğunlukla cevap olarak duyulmakta.

Gerçekten bu böylemi ? Tek başına yaşayan bir kuşun hayat şartlarını ve çevresini objektif olarak değerlendirebilirmiyiz ? Bu soruların cevabı için :” Uygun bakım hangisidir” kısmını okuyunuz.

Şimdi en çok söylenen bahaneleri sıralayacağız:

A. 2 kuş olduğunda evcilleşmiyor... Bu doğru değil... Daha önceden tek başına tutulmuş ve evcilleşememiş kuşlar sürü içinde korkularını kaybeder ve sevgi ve büyük sabırla evcilleşebilir .

b. Ama o zaman konuşamazlar... ee..ne var bunda? Bu bu kadar kötü birşey mi? Neden bir kuş dilimizi taklit etmek zorunda kalsın ki ? Bilgili bir kuşsever, muhabbet dilini ve mimiklerinden kuşunun mutlu veya hasta veya bişeyler anlattığını anlar ve bununla yetinmesini bilir. Ayrıca insanların öğrenme yetenekleri daha gelişmiştir. Neden küçücük bir kuşu yanlızlığa itipte, anlamadığı kelimeleri tekrarlamasını istiyorsunuz ki?

C. 2 kuş daha fazla pislik yapıyo...doğru..kuşlar ortalığı pisletir..ama tek olduğunda da aynı temizliği hergün yapmak zorundasınız. Yemlikler temizlenecek, suluklar yıkanacak,kafes altı değişecek.. 2 tane olduğunda 2 kez mi yapıyorsunuz? HAYIR! Kuşları seven bir hayvansever için lafı bile olmaz..

Uygun Bakım Nedir ? Nasıl olmalı

Uygun bir hayat ve bakım sağlamak, kuşun sosyal hayatına devam edebilmesi anlamına gelir. Bu açık olarak şu demek: tekbaşına tutulan kuş, asla yalnız bırakılmamalıdır, markete veya tuvalete giderken 30 dk bile olsa. Akrabalarınızın doğum günü de olsa onu bırakmamalısınız.

Muhabbet kuşları Avustralya da inanılmaz büyük sürüler halinde yaşarlar. Yani yumurtadan çıktığından itibaren hiçbir zaman yalnız kalmaz. Yüzlerce, binlerce arkadaşı vardır. Bu da muhabbet kuşlarının çok sosyal bir yaratık olmasında etkendir. Sağlığı için bu temaslar, bu kalabalık ona gereklidir. Yanlızlık ve can sıkısı, bir muhabbet kuşunun psikolojisi için hiç iyi değildir, kendini yolmaya başlayabilir. Yani sonuç olarak 365 gün boyunca kuşunuzun yanında duramayacağınıza göre, kuşunuzun ihtiyaçlarını karşılamak zorundasınız. Yanına yanlızca 1 kuş daha almak bu sorunu çözecektir, ve kuaföre, bakkala, markete giderken aklınız evdeki kuşunuzda kalmayacaktır. Fakat bakım sadece bir arkadaşla bitmiyor.
Yaygın Bahaneler ve Hatalar Kuş sahipleri, çoğu zaman kendini tatmin etmek ve suçluluk duygusunu bastırmak için bahaneler kullanır. Gerçek bir hayvansever için gereken abuk subuk ihtiyaçlardan çok kuşunun sağlığı önemlidir.

Son düzenleme:
Paylaşımınız çok doğru ve çok güzel zevkle okudum.anlayana güzel belirtilmiş satırlar var.kendi tatminlerimiz için kuşları bi yere tıkmak doğru deil tek besleniyorsada zamanı gelince bir hemcinsi ile tanıştırma imkanı sunulmalı bu ona verdiğiniz değerin sevginin en güzel tarifi olurdu sanırım.

Paylaşımınız çok doğru ve çok güzel zevkle okudum.anlayana güzel belirtilmiş satırlar var.kendi tatminlerimiz için kuşları bi yere tıkmak doğru deil tek besleniyorsada zamanı gelince bir hemcinsi ile tanıştırma imkanı sunulmalı bu ona verdiğiniz değerin sevginin en güzel tarifi olurdu sanırım.

Okuduğunz için teşşekür ederim bende forumları araştırak bilgileri topladım ayrıca bunları okuyunca bilgi sahibi olduk :).

Okuduğunz için teşşekür ederim bende forumları araştırak bilgileri topladım ayrıca bunları okuyunca bilgi sahibi olduk :).

bilginin hangi yılda yayınlandığının bi önemi yok bilgi bilgidir.Aslında insan birazcık bencilliği bırakıp ince düşünse bunları bi yerden okumaya gerek yok allah her canlıyı çift yaratmış onlarında eşi olmalı hep tek besliycem diyorum ama kuşumun dünki halini gördünüz kıyamıyorum az büyüsün eş alıcam ona :D zamanı gelince evlendiricem diyelim :D

Son düzenleme:
bilginin hangi yılda yayınlandığının bi önemi yok bilgi bilgidir.Aslında insan birazcık bencilliği bırakıp ince düşünse bunları bi yerden okumaya gerek yok allah her canlıyı çift yaratmış onlarında eşi olmalı hep tek besliycem diyorum ama kuşumun dünki halini gördünüz kıyamıyorum az büyüsün eş alıcam ona :D

Haklısınız :) ama yinede böyle konular gerek bi çok kişi bu sayede anlamış olcak 10 15 güne kadar bende alıcam 1tane hayırlısıyla etiket atarım :)

Arkadaşlar site paylaşımın da olduğu bir site. Hepimiz diğerlerine gerek tecrübelerini gerekse başka kaynaklardan bulduğu bilgileri aktarıp paylaşıyor. Birbirimize saygımızı yitirmeden küçük dostlarımıza nasıl daha faydalı olacağımızı konuşmak en doğrusu bence.

Bunları öğrenmem çok iyi oldu teşşekürler ben hep tek beslerdim bunu ogrendikden sonra üreticilerden kuş alıcam sağolun

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:21 -->-> Daha önceki mesaj 13:19 --

Arkadaşlar site paylaşımın da olduğu bir site. Hepimiz diğerlerine gerek tecrübelerini gerekse başka kaynaklardan bulduğu bilgileri aktarıp paylaşıyor. Birbirimize saygımızı yitirmeden küçük dostlarımıza nasıl daha faydalı olacağımızı konuşmak en doğrusu bence.

Küçük büyük fark etmiyor ki herkes birbirine saygılı olmalı burda gereksiz yorum yapıp forum kirliği yapmış fazla uzatmaya gerek yok iyi günler :)

Ne yalan soyleyim iki sene once kusumu sahiplendigimde evcillesmesi icin tek bakacagimi ve ona uygun sartlari saglarsam bu sekilde mutlu da olabilecegini dusunmustum bu kadar sure o sartlari da sagladim aslinda. Gayet keyifli saglikli bir kus ama 1. yildan sonra kusuma haksizlik ettigimi anladim. Gecen sene es almayi dusundum ama benim icin cok yogun gecen bir yil oldugu icin cesaret edemedim. Onumuzdeki gunlerde es almayi dusunuyorum. Umarim oglum bana gelin konusunda cok zorluk cikarmaz. :)

Yazının tamamını dikkatli bir şekilde okudum vede yazılanlar bana çok doğru geldi
Ama aklımda bir soru oluştu
kaç aylık olunca yanına eş almalı

Haklısınız :) ama yinede böyle konular gerek bi çok kişi bu sayede anlamış olcak 10 15 güne kadar bende alıcam 1tane hayırlısıyla etiket atarım :)

ALIN ALIN :D kuşunuzun rengi çok hoşmuş sarı suratlı mavi ilgi ile onuda ele alıştıramasanız bile en azından ürkekliğini alıp çift halinde ev içinde güvenle beraber dolaşmalarına olanak sağlayabilirsiniz.uzaktan izlemekte büyük keyif veriyor.

Son düzenleme:
Yazının tamamını dikkatli bir şekilde okudum vede yazılanlar bana çok doğru geldi

Levent abimden öğrendiğim kadarıyla küçükken almak en iyisi yani yavru iken 1 yaşınada gelince hayırlısıyla yavru alırsınız.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:24 -->-> Daha önceki mesaj 13:23 --

ALIN ALIN :D kuşunuzun rengi çok hoşmuş sarı suratlı mavi ilgi ile onuda ele alıştıramasanız bile en azından ürkekliğini alıp çift halinde ev içinde güvenle beraber dolaşmalarına olanak sağlayabilirsiniz.uzaktan izlemekte büyük keyif veriyor.

Ya aslında biz çok samimiyiz kulak dudak el göz ısırmadan duramuyor eş istiyor o'da :)
şuan zaten 5 6 aylık tahminimce kafası sap sarı olcak :D

Levent abimden öğrendiğim kadarıyla küçükken almak en iyisi yani yavru iken 1 yaşınada gelince hayırlısıyla yavru alırsınız.

peki şunu sorsam size dişi alsam yanına erkek daha bana tam alışmadı korkuları var yazıldıgı gibi dişiyi alınca düzelirmi korkuları

birbirlerine kolay alışmalarını sğlamak için 5-6 aylıkken alabilirsiniz.imkan dahilinde ona eşini kendinin seçmesini sağlayarak.erkek kuşlar çabuk ergenleşip kurlaşıyor ama dişiler biraz daha geç olgunlaşıyor.

peki şunu sorsam size dişi alsam yanına erkek daha bana tam alışmadı korkuları var yazıldıgı gibi dişiyi alınca düzelirmi korkuları

şimdi bütün sevgisini eşine vericektir ama belli olmaz orası bence sizede alışabilir siz acele etmeyin kuş almak için isterseniz biraz daha bekleyin 1 yaşına gelmeden alabilirsiniz

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:28 -->-> Daha önceki mesaj 13:26 --

Ne yalan soyleyim iki sene once kusumu sahiplendigimde evcillesmesi icin tek bakacagimi ve ona uygun sartlari saglarsam bu sekilde mutlu da olabilecegini dusunmustum bu kadar sure o sartlari da sagladim aslinda. Gayet keyifli saglikli bir kus ama 1. yildan sonra kusuma haksizlik ettigimi anladim. Gecen sene es almayi dusundum ama benim icin cok yogun gecen bir yil oldugu icin cesaret edemedim. Onumuzdeki gunlerde es almayi dusunuyorum. Umarim oglum bana gelin konusunda cok zorluk cikarmaz. :)

Petshoplardan alırken dikkatli olun bazen 2 3 yaşındakı kuşu bile satıyorlar güvenilir varsa ordan alın yoksa üreticileden :).

birbirlerine kolay alışmalarını sğlamak için 5-6 aylıkken alabilirsiniz.imkan dahilinde ona eşini kendinin seçmesini sağlayarak.erkek kuşlar çabuk ergenleşip kurlaşıyor ama dişiler biraz daha geç olgunlaşıyor.

o zaman biraz daha beklemem gerekiyor çünkü 3 aylık civarlarında teşekkürler

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:24 -->-> Daha önceki mesaj 13:23 --

Ya aslında biz çok samimiyiz kulak dudak el göz ısırmadan duramuyor eş istiyor o'da :)
şuan zaten 5 6 aylık tahminimce kafası sap sarı olcak :D

benimki daha küçük olduğu için üstümde tüneyip şirin şirin pozlar veriyor :D sabah işe geç kalıyordum onun yüzünden babasıda ele alışkındı eş aldık yanına tüm ilgisini ona verdi şuan yine ele geliyor ama ilgi yok ele gelmeyi unutmadı hiç

şimdi bütün sevgisini eşine vericektir ama belli olmaz orası bence sizede alışabilir siz acele etmeyin kuş almak için isterseniz biraz daha bekleyin 1 yaşına gelmeden alabilirsiniz

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:28 -->-> Daha önceki mesaj 13:26 --

Petshoplardan alırken dikkatli olun bazen 2 3 yaşındakı kuşu bile satıyorlar güvenilir varsa ordan alın yoksa üreticileden :).

Petshoptan almayi dusunmuyorum eger yardimci olabilecek bir uretici bulabilirsem ureticiden alma niyetindeyim zaten bizimki es tutma konusunda zorluk cikaracak gibi geliyor. Salmada kendi secmesi daha kolay olur diye dusunuyorum. :)

benimki daha küçük olduğu için üstümde tüneyip şirin şirin pozlar veriyor :D sabah işe geç kalıyordum onun yüzünden babasıda ele alışkındı eş aldık yanına tüm ilgisini ona verdi şuan yine ele geliyor ama ilgi yok ele gelmeyi unutmadı hiç

Yani bütün sevgisini ona vericek diye bişey yok :) maşallah diğer arkadaşlara çok iyi örnek.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:35 -->-> Daha önceki mesaj 13:34 --

Petshoptan almayi dusunmuyorum eger yardimci olabilecek bir uretici bulabilirsem ureticiden alma niyetindeyim zaten bizimki es tutma konusunda zorluk cikaracak gibi geliyor. Salmada kendi secmesi daha kolay olur diye dusunuyorum. :)

Forumda konu açarsınız ankarada oturuyorsunuz galiba elbet birisi bulunur ama siz yinede detaylı bilgi için levent abime mesaj atarsın

Geri