Karadeniz Pet

muhabbet kuşlarım çiftleşmiyor

ali_suna

Yeni Üye
iyi akşamlar arkadaşlar ,
yaklaşık 3 ay önce petshopdan çift olarak aldığım muhabbet kuşlarım hakkında birkaç sorum olacak.Bu konuda bana yardımcı olabileceğinizi düşündüm.Forumlarda okuduğum yazılara dayanarak kuşlarıma mamalardan tutun da kızıştırıcı nijer tohumlarına kadar her türlü yöntemi denedim.Hatta eşleri ayırma yönteminide denedim.Ayrı kafeslerde tuttum belli bir süre.Muhabbet kuşu sesleri dinlettim.Ama sonuç yine hüsran:(
Kuşlarım birbirleriyle cok uyumlu.Birbirlerini kaşıyorlar.Erkek dişiyi yemliyor.Erkek sürekli dişiye kur yapıyor.Ama dişi hiç bir şekilde çiftleşmeye yanaşmıyor.Sürekli olarak kendini geri çekiyor.Erkek sürekli kur yapıyor ama garibim aradığını bulamıyor.

Yuvalıklarına biz evdeyken cok nadir giriyorlar girselerde hemne cıkıyorrlar ama gunduzlerı ev bosken gırdıklerını sanıyorum cunku talaslar karısmıs ve yuvada ıkı kusunda tuylerını buluyorum.

Dişi kuşumu ilk aldığım zamanlarda bir iki sefer saldım.Erkek gayet güzel uçarken dişi uçamıyor arkadaşlar.Kanat çırpıyor fakat en fazla yerden 50 cm yukaru çıkabiliyor.Yerden koltuğun üzerine cıkarken bile zorlanmıştı.Tam olarak sıkıntısı nedir acaba?
Yukarıda söylediğim problem sebebiyle çiftleşmede yavru almada sıkıntı olur mu ?

muhabbet kuşlarımı çok seviyorum ve onlardan yavru almak istiyorum.
Yavru almak için ne yapmalıyım .Engin tecrübelerinize ihtiyacım var.

bence resim at, çiftleşmeye hazır durumdalar mı değiller mi ustalar görsün

Oncelikle işe fotoğraf yüklemekle başlayalım dişi yağlanmış olabilir hizliresim.com a fotoğraf yükleyin forum yazan linki buraya yapıştırın

Yukarıda resimlerin linklerini attım arkadaşlar.Bakarsanırz sevinirim.Bilgi ve deneyimlerinizi yorumlarınızı bekliyorum.

Kuşlarınız maşallah güzel hatta diside yumurta olma olasılığı var bir de yuvayi ve içini cekermisiniz

yuvalığın resimleri

kanat düşüklüğüne bakarak hareket etmezsek iyi olur.çünkü aldığım günden beri kanatları o şekilde.Kuyruk düşüklüğü sonradan başladı.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:33 -->-> Daha önceki mesaj 23:32 --

yorumlarınızı bekliyorum:)

Ben kanat kuyruk bilmem tecrubelerimle belindeki şişliğe baktım her şey güzel görünüyor inşaallah yavru alırsınız rahatsız edilmesinler yeter güzel takım

hocam pekala uçamamasının nedeni ne olabilir?mamalara devam edeyim mi?geceleri cok fazla yuvaya gırmıyor.Sanırım gunduzlerı gırıor yuvaya.Bu normal mı?

1 ay asonra memlekete gideceğim giderken kuşlarımıda goturmek ıstıyorum.Olurda kuşlar yumurtlarsa bu sıkıntı olur mu yer mekan hava değişimi cok etkıler yumurtaya yatmayı bırkaır mı yada ne bılım yavruları olursa beslemez mı

kuşları yarıyıl tatili için götürmeyi düşünüyorsan yavru almayı unut, hava değişikliğinden ölme ihtimallerini de göze al. ben 2 senedir muhabbet besliyorum. yaz tatilleri ve yarıyıl tatilleri kuşları mahvediyor. kaç tane kuşum öldü başa döndüm. bu sene aratatilde büyük suluk alacam. 2 suluk 2 akıllı yemlik ile arar tatilde evde bırakacam kuşları.

Yer değişikliği olumsuz etkileyecektir ucmamasinin nedeni kanat tutulması olabilir yağlanma olabilir kafeste sürekli kalması olabilir

fıkırlerınız ıcın tesekkur ederım arkadaslar.Zaten bunların yumurtlayacagıda yok.Olmazsa ıkı tane akıllı yemlık ve buyuk suluklar takarım .o.sekılde bırakıp gıderım.Sunu anladım gorundugu gıbı degılmıs muhabbet kusundan yavru almak ne kadar ıyı bakarsam bakayım kuslar ıstemezse bu ıs olmaz:)

fıkırlerınız ıcın tesekkur ederım arkadaslar.Zaten bunların yumurtlayacagıda yok.Olmazsa ıkı tane akıllı yemlık ve buyuk suluklar takarım .o.sekılde bırakıp gıderım.Sunu anladım gorundugu gıbı degılmıs muhabbet kusundan yavru almak ne kadar ıyı bakarsam bakayım kuslar ıstemezse bu ıs olmaz:)

evet kuşlar istemeyince olmuyor :) ama daha 3 ay olmuş alalı ve dişi yuvaya giriyor diyosunuz resimlere göre sanki yumurtada var gibi biraz sabır ;)

Merhaba arkadaşlar.
Dişi kuşumla beraber bir dişi kuşum daha vardı çok iyi anlaşamasalarda ikisi baya hareketliydi beraber uçar beraber bişeyleri keşfederlerdi. Eskiden kendi kendine yumurtladığı için karar alıp yanındaki dişi kuşu erkek kuşla 1 ay önce takas ettim. Farkettimki o günden sonra çok hareketli olan ötmesinden üstümüze konmasından bizi didiklemesinden neredeyse rahatsız olduğumuz muhabbet kuşumuz şimdilerde çok durgun nerdeyse tüm gün kaşınmakta kanat aralarını göğüslerini ayaklarını devamlı didikliyor ve yorgun gibi göz kapaklarını kısıyor uyuyor gibi. Takasta aldığım kuşta hemen hemen kendini didikliyor temizlik yapıyor ama diğerine göre daha canlı daha az temizlik yapıyor.

Kısacası takastan aldığım kuş geldiğinden beri bendeki kuş baya bir değişti tuhaflaştı.
Kendi kuşumuza belki çok hatalı ve çok yanlış bir davranış biliyorum kola içmeyi kahvaltıdaki çay şekerinden yemeyi bol bol ekmek kırıntısından cips gofret vs ne varsa veriyorduk :(

Sizlerden yardım istiyorum önereceğiniz tavsiyeler nelerdir

bende aylarca yumurta bekledim, el bebek gül bebek besledim. geçen sene bu zamanlar bi karar aldım ve kararımı deli gibi kuşlarımla paylaştım.
- ya yumurtlarsınız yada sizi 1 aya kadar satarım dedim ve bir daha özel ilgi göstermedim kuşlara sadece gerekli bakımlarını yaptım. süre dolmadan yumurtladılar. :D tavsiye derim :D tehdit et kuş beyinlileri :D

Geri