petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Muhabbet Kuşlarım Hakkında (ACİL)

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Mustafa ALİMOĞLU tarafından 28 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. Mustafa ALİMOĞLU

Beğenileri:
    0
    Herkese selamun aleyküm. Kırk günlükken arkadaşımdan aldığım dişi bir yerli kuşum var. Şu anda iki buçuk, üç yaşlarında. Son zamanlardaki takındığı tavırlar nedeniyle yanına erkek bir kuş almaya karar verdim. Elime alıştırmıştım ama son zamanlarda öperken kuyruğunu falan kaldırması dikkatimi çekti ve "Artık zamanı gelmiş." deyip kuşçuya gittim ve 3 yaşında hollanda erkeği aldım. Kuşu ilk getirdiğimde dişi kuşum ondan korktu ama sonradan birbirlerine alıştılar ve ben de yuvalık taktım. Yuvalığı taktıktan sonra dişinin davranışları ve çıkardığı sesler değişti ve o andan sonra yuvalıkla yakından ilgilenmeye, içine girip duvarlarını kemirmeye başladı. Ben de "Tamam oldu bu iş." diye elleşmedim ama bir anda erkek kuş bugün öldü. Getireli bir hafta kadar olmuştu ama aniden ölüşü beni de üzdü ama dişi kuş tavrını hiç değiştirmeden aynı hareketlerini bana yapmaya devam ediyor. "Madem erkek öldü bari yuvalığı çıkarayım." derken dişinin yuvalığı çıkarmamı istemediğini, engel olmaya çalıştığını farkettim. Kuşu elime aldım ve inceledim. Gebe kuşların bütün özellikleri taşıdığını farkettim. İşte kuyruk ve kanat düşüklüğü, sırtın yükselmesi, karnın şişmesi gibi... Şu anda galiba gebe ve yakın zamanda yumurtlayacak ama tek başına bu işin üstesinden geleceğini pek sanmıyorum. Ben mi ona yardım etmeliyim, yoksa yanına yeni bir erkek kuş mu almalıyım? Elime alışkın olduğu için yaptığım hiçbir hareketi tehdit olarak algılamıyor ve yavru iken kutudan kafasını ilk çıkardığından beri beni gören bir kuş. Yadırgayacağını sanmıyorum, ilgilenmeme izin vereceğini düşünüyorum ama ben ne kadar ilgilenebilirim, ne kadar yetişebilirim hiçbir fikrim yok ve ikilemde kaldım diyebilirim. Sizce ne yapmalıyım? Görüşleriniz nelerdir?

2. SencerSancak

SencerSancak Active Member

Beğenileri:
    54
    Bence yanına güzel bir erkek al daha uygun olur.Hem dediğin gibi nereye kadar yetiştirebilirdin.Hem yumurtalar döllenmemiştir bir haftada.

3. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    72
    Hiç çiftleştiklerini gördün mü bilmiyorum ama muhtemelen yumurtlasa bile yumurtalar boş gelecek. Yuvalığı çıkartıp yeni bir damat al. Birbirlerine ilgi duyarlarsa takarsın yuvalığı tekrar.

4. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    228
    Yeni bir erkek almalısınız yuvalığı çıkarın 1 hafta sonra yeni bir eş alıp yanına koyun ve yuvalığı takın

5. Kahraman KÖROĞLU

Kahraman KÖROĞLU İstanbul - Maslak 0538 581 96 82
    Yönetici

Beğenileri:
    725
    bende aynı kanaatdayım. büyük iht yumurtlasa bile döllenmemiş olacak yumurtalar ve boş olacak. bırak yumurtlasın sonra al yuvalığı 1 hafta - 10 gün sonra yumurtlama dönemi bittiğinde yanına yeni hazır bi erkek al ve alacağın erkek 1.5 yaş civarı olursa yeterli olur dişinden iri olsun kafi

6. Mustafa ALİMOĞLU

Beğenileri:
    0
    İlginiz ve yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Tavsiyeleri uygulayacağım.

Sayfayı Paylaş