Karadeniz Pet

Muhabbet kuşlarım yumurtlamıyor

• Konbuyu başlatan Özkan Gedikli
  • Başlangıç tarihi
Ö

Özkan Gedikli

Guest
Evet arkadaşlar muhabbet kuşlarım çiftleşiyor ama yumurtlamıyor bide benim anlamadığım çiftleşmeleri neden kısa sürüyor acaba acemi olduklarındanmıdır iki kuşumda şuan kızgın durumdalar vitamin ilacı felan herşeyini eksiksiz veriyorum kızıştırıcı yemler kullandım sadece çiftleşiyorlar ama dişi kuş merak edipte yuvalığa bakmıyor acaba bu işten anlayanlar sizin taktikleriniz nelerdir erken yumurtlaması iin tam 7 aydır bekliyorum daha öncede hiç yumurtlamadılar kuşlar 2 yaşında

çiftleşme olup yumurta olmuyorsa kafesin düzeni yanlış olabilir.

Kalsiyum eksikliği, yada döl veriminde azalma da olabilir. Mama,suyuna mineral,ve form vitaminlerinden vermek gerekir.

benim bir sorunum olacak yardımcı olursanız sevinirim benim ilk kuşlarım bir çift nerdeyse bir ay oldu aldığımız adamdan aldığımızda adam çift dedi fakat dişi hala yumurtlamıyor yemlerini gaga taşını vitaminli sularını kumlarını veriyorum dişi bol kum yiyor şafak vakti baya ötüşüyorlar erkek dişiyi yuvaya sokmaya çalışıyor ama dişi bazen bir kaç saniyelik girip çıkıyor

Zamanla daha uzun süre yuvalıkta kalacaktır beklemek lazım fazla rahatsız etmeden.

Müzik açın dinlerken stresleri azalıyor ve yalnız bırakın fazla rahatsız etmeyin .

Çiftleşme oluyorsa dişinin boş bile olsa yumurtlaması lazım. Çiftleşmeden 10 gün sonra yumurtayı beklemek gerekir. Çiftleşme genelde 2 / 3 dk dan az sürmez. Hiç ara vermeden 3/4 kez çiftleşme devam etmeli. Dişi yumurtlama isteği duyduğu için çiftleşir, eğer erkeği yoksa döllenmemiş ( boş ) kızgınlık yumurtası yapar. Kuşların ilk kuluçka dönemleri ise ilk başlarda acemilik çekerler. Genelde ilk bir veya iki yumurta boş çıkar ya da kuş bunları merak ettiği için istemeden kırar ve yer. Bu süre içinde çiftleşme ve yumurtlama devam eder. Dişi 2 gün arayla yumurtlar bazen iki gün ara 3 güne çıkabilir. Eğer ilk yumurta döllenmişse yavru 18/19 gün içinde hayata merhaba der. Kafesteki tünek durumu, seçimi ve konumu önemlidir. Kuşların ayakları sağlam basmalı, erkek üstten düşmemeli, dengesini sağlaması lazımdır. Onun için tüneğin sağlam olması ve dişinin erkeği taşıyacağı için tüneğe sağlam basması gerekirr. Tünek kuşların ayaklarıyla iyice kavrayacağı kalınlıkta olmalı. Genellikle tahta tünek kullanılmalı ve iki tarafı tellere sıkıca tutturulmalı. Tüneğin bir ucu yuvalığın ağzına doğru gelecek şekilde takılmalı. Dişi kızgınlığa erdiyse mutlaka çiftleşmeden ve yumurtlamadan önce yuvalık ile ilgilenir. Yumurta mamalarına devam edilmeli 3 günde bir verilmeli. Mama içine kızıştırıcı etkisi olacak besinler koyulmalı. Yani kızgınlık maması yapılıp verilmeli. Yavrulara ise yavru maması yapılmalı. Yumurtlama başlayıp ilk 2 yumurtadan sonra kızgınlık maması kesilmeli, normal mama verilmeli. Buğday çimlendirip verilebilir. Bu dönem zarfında limon ve yeşillik verilmemeli. Elma ve kuru inciri severek yiyeceklerdir. Gerekirse kuşların popo tüylerinin bir kısmı çekilmeli (Tüylerin çokluğu yumurtanın döllenmesini engelleyebiliyor). Bütün bunların sağlanması dahilinde çiftleşme olup ta dişi yumurtlamıyorsa veya yumurtalar döllenmemiş oluyorsa sorun kuşlarınızdan birinin kısır olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun için eş değişimi yaparak kısır kuşun hangisi olduğunu bulabilirsiniz. Kafesinizde mutlaka kalamar kemiği, gaga taşı, mineral blok ve mineralli kuş kumu bulunmalı.
Kolay gelsin.

Son düzenleme:
açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkürler

yalnız benim bir çiftim olduğu için kafesi evin salonunda bizde genelde akşamları salonda oluruz bir sorun olur mu cevaplarınız için çok teşekkürler

Bence bir sorun olmaz tabi eğer gece çok geç saatlere kadar ışık yanması ve ses biraz rahatsız eder kuşları.Sonuçta 24 saatin 12 saatinde uymaları gerekiyor.
Bizimde salonda mesela ama son bir haftadır evde benden başka kimse olmadığı için salonu akşam kullanmıyorum hava karardımı uyuyorlar.Ve bununda faydasını gördüm yuvalığa girip çıkmaya başladılar.

en geç 11 civarı birde babam kuşları sevmek istiyor kuşları yakalamaya çalışmış ben evde yokken kuşlarımı çok seviyorum :confused:

benim kuşlarımda çiftleştigini hiç gormedim dişi kusum 1.5 seneli erkegi alalıda 6 7 ay olacak ama hala tık yok ılk erkek geldıgınde yumurtlamıstı ama yumurtayı kırmıstı sonra kı yumurtayıda erkek kırdı o zamandan beri yumurtlamıyor lutfen ne yapmam gerektıgını soyleyın

Geri