Karadeniz Pet

muhabbet kuşlarına maydanoz ve nane vermek

umut aktaş

Paylaşımcı Üye
erkek ve dişi muhabbet kuşumvar bazi arkadaşlarin maydonoz ve nane verdiklerini duydum zarari varmidir ve yararı nedir öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Kardeşim ben ara ara maydanoz veriyorum ve çok az veriyorum ishal olmasın diye zaten maydanoz dışında hiç bişeyi yemiyo benim mubiş :) ve benim mubiş maydanoz için deli divane oluyor aşırı seviyor.

nane yararlı fakat maydanoz çok küçük parçalar haline getirilmediğinde kuşun kursağına yapışıyor ve kuş ölüyor o yüzden tehlikeli

benim mubiş maydanozun sap kısımlarını yiyo sadece :) gagasıyla lime lime yapıyo yiyo sıkıntı olacağını zannetmiyorum

peki dier arkadaşlarında yorumlarını görelim ona göre davranayım

peki dier arkadaşlarında yorumlarını görelim ona göre davranayım

hocam nane her derde deva bılıyorsunuz :D maydanoz vermeyın bencede bende duydum kursaga yapıstıgını maydanoz vermeyın o yuzden nanenın sap kısmını yıyor :)

maydonoz kuşlar için zehir niteliğindedir diye okumuştum bir pet sayfasında.. o yüzden hiç vermem.. halk arasında da maydonoz verme kuş konuşmaz derler. o yüzden bence vermeyin..

Marul verebilirsin guzelce yikayip kuruladiktan sonra hem cok severler hem yararli

Maydanozun sadece sap kısımlarını soğuk ve ıslak olmamak kaydı ile küçük bütün papağan cinslerine verebilirsiniz. Buna cennet sevda ve sultan papağanları da dahil. Maydanozda A vitamini olduğundan dolayı çok yararlıdır. Zaten muhabbet kuşlarının da en çabuk yemeye alıştığı sebze maydanozdur. Günde iki sap verseniz yeter.

Mesela şöyle bir karışım muhabbetler için iyi olabilir. 3 günde bir yemin yanında verirseniz bir zaman sonra alışır ve yemeye başlar...
Yarım dal ıspanak + bir dal maydanoz + yarım tere + yarım roka + üstüne de dere otu serpin biraz ohhh miss. Kuş buna çalışsın zaten sonrasında suyuna vitamin koymanıza gerek de kalmaz. :) umarım bilgiler işinize yarar...

Geri