Muhabbet Kuşlarında Bağırsak Paraziti

Konusu 'Muhabbet Kuşu Eski Konular ( Kapalı Bölüm )' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 6 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  30
  Muhabbet Kuşlarında Bağırsak Paraziti Belirtileri

  Bağırsağında parazitlerin yerleştiği kuşlar, normal yem ve besinlerini almalarına karşın sürekli zayıflarlar. Halsiz ve güçsüzdürler. Eski neşeli ve oyuncu halleri kalmaz. Bir köşede keyifsiz ve isteksiz dururlar. Hastalığın kesin olarak tanınması, halinden kuşku duyulan kuşun dışkısının incelenip, solucan veya şeridin görülmesiyle olasıdır. Solucanlar, yarım santim boyunda ince, iplikimsi parazitlerdir. Şeritlerin boyu ise iki santimi bulur.

  Muhabbet Kuşu Bağırsak Paraziti Nedenleri

  Genellikle bozulmuş, kokuşmuş, çürümüş yiyeceklerle beslemenin veya bu parazitleri bulunduran diğer kuş dışkılarının bulaştığı yemlerle yemlemenin sonucunda görülür.

  Muhabbet Kuşu Bağırsak Paraziti Tedavisi

  Diğer kuşlarla birlikte kafes veya salmada yaşayan parazit bulunduran kuş, zaman geçirilmeden belirlenerek diğerlerinden ayrılır. Yirmi dört saat süreyle suyun dışında hiçbir yiyecek verilmez. Bundan sonra kuşa bir damlalıkla beş altı damla zeytinyağı içirilir. Böylece bağırsakların parazitlerden tümüyle temizlenmesi sağlanır. Bu arada her gün tazelenen sularına günde 10 damla Sulfamezatin damlatılmasında yarar vardır.
   

Sayfayı Paylaş