Muhabbet Kuşlarında Yapay Tohumlama - Tüp Bebek Yöntemi :)

Konusu 'Muhabbet Kuşu Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 23 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  29
  MUHABBET KUŞLARINDA YAPAY TOHUMLAMA

  Amerikan Muhabbet Kuşu Federasyonundan Dr. Bob Cave’in sunduğu videoyu aldıktan sonra, şu an Muhabbet kuşlarında yapay tohumlamayı 12 aydır kullanıyorum.

  Erkekler ürkek, çok büyük, spermsiz olduğunda, dişiler yuvadan çıkmadığında ve incitildiklerinde yapay tohumlamayı fertiliteyi arttırmak için kullanıyorum. Erkeklerin spermsiz oluşunun üreme için hezimet verici bir sebep olduğunun yeni farkına vardım. Muhabbet kuşlarındaki fertilite hakkında beslenmeden, vitaminlerden, yerleşim sıklığından, kloaktaki tüylerin yolunmasından, kare tüneklerden ve daha birçok unsurdan bahseden birçok makale okudum. Tüm bu uygulamalar genelde kuşlara iyi geliyor, ben de bunlara katılıyor ve uyguluyorum, fakat bunlar gerçekten yumurtanın döllülüğü konusunda pek bir işe yaramıyor. Eğer döllülüğü arttırmak dileğindeyseniz, tüm ihtiyacınız spermin doğru yoldan yapay tohumlama ile ilişkilendirilmesi, ve annenin normal yumurtaya yatmasıdır. Bu yumurtalar 3 gün kuluçkada kaldıktan sonra döllü oldukları anlaşılacaktır.

  Genellikle aynı anda 70 çift kadar kuşum vardır. 10 gün kadar bekledikten sonra dişiler gurk olup kuluçkaya yatmaya başlarlar. Ben(ve diğer arkadaşlar) farkettik ki, erkeklerin sadece %55’inde sperm bulunur, yani bunun anlamı, başlangıçta yumurtaların sadece %55’inin döllü olduğudur ki tabi eğer erkek tam olarak çiftleşmişse.

  Eğer dişi kuşunuz kalsiyum yoksunu pürüzlü yumurtalara yatarsa, fertilite elde edemezsiniz. Bu durumda döllülük ortaya çıkar fakat yumurtalar çok gözenekli olduğu gibi bakteriyi de içeri aldıklarından hemen cılk olurlar. Bir dişi böyle yumurtalar ürettiği zaman, direk gagasına iki damla vetefarm calcevet kullanıyorum. Eğer yumurtalar düzelmez se , genellikle ya dişi çok yaşlıdır, ya da üreme sistemiyle ilgilibir sorunu vardır.

  Erkek sperm “recycled” olmuş olabilir, bir kaç yıl once sanırım “Budgerriar World”’de bir makale vardı, fakat onu yine bulamadım. Bazı kuşların 12 ayın her günü spermi vardır. Diğerlerinin bir ay var, üç ay yok, sonar yine iki ay spermi vardır. Ortalama olarak diyebilirim ki erkeklerin yılın beş ayı spermi olabilir. Muhabbet kuşlarında testisler kuşun içindedir. Anusun aşağısında ki alana çiftleşme sırasında kullanılmak üzere depolanan spermi taşımak için kullanılan tüpler vardır. Bu durum spermi kılcal tüpte nasıl biriktireceğimizin göstergesidir. Tüp düz olmalı ve HEBRON kaplama olmamalıdır ki HEBRON spermler için toksiktir. Bu tüpleri bir kimyagerden ya da yerel bir hastaneden elde edebilirsiniz, fakat HEBRON kaplama olmaması gerektiğini anımsamalısınız. Bu tüpleri tekrar tekrar kullanmayınız, bunlar temizdir ancak steril değildirler.
  Sperm elde etmeyi bir kez geliştirdiğinizde çok kolaydır, tabii biriktirilecek sperm olduğu sürece. Anusun hemen altından durarak yumuşak sıkma hareketi kullanın. Eğer 6-7 sıkmadan sonra semen sağlayamıyorsanız, olasılıkla erkeğin verecek spermi yoktur ya da henüz kullanmış olmalıdır. O yüzden ertesi gün yine kontrol edin(sabah erken). Ben genellikle işten gelince 7 pm’de semen toplarım. Yatılan ilk yumurtayı beklerim, sonra erkeği sperm için kontrol ederim. Eğer spermi varsa toplarım ve çiftin doğru düzgün çiftleşmemiş olması ihtimaline karşı dişinin içine koyarım. Sonra yuva kartını yapay tohumlama ve tarihiyle işaretlerim. Eğer erkeğin spermi yoksa, spermi olan diğer en uygun erkeği kullanırım ve karta erkeğin bilezik numarasını, yapay tohumlamayı ve tarihini yazarım. Sizin civcivin babasını nasıl bilebiliyorsun diye sorduğunuzu duyabiliyorum. Halkalanmamış bir civcivi değiştirirken aynı metodu kullanıyorsunuz. İnanıyorum ki ebebeynlerini bilmediğim bir civcive sahip olmak hiç bir civcive sahip olmamaktan daha iyidir.

  Sen bir dişinin kuyruğuna sperm koyamazsın, ve verimli yumurtaları zemine düşmesi için bekleyemezsin. Bir kutuya bir çift koymalısınız ve onların gurk modda olmalarını sağlamalısınız. Bazen bir erkeği bir çift dişinin yanına koymak isteyebilirsiniz ve bunu bir çifti bir kutuya koyup diğer dişiyi kutuya tek başına koyarak ya da kısır bir erkekle koyarak yapabilirsiniz. Eğer kuşun ilk yumurtayı ne zaman yapacağını tam olarak bilirseniz, iki gün önceden yapay tohumlama için yeterince kabarmış olacaktır. Emin olmayı arzu ederseniz, ilk yumurtası fertile olacaktır.

  Dişi, ilk yumurtayı koyduğu andan itibaren, eğer, ikinci yumurtasının verimli olması dilersen o gece AI'a ihtiyaç duyarsın. Eğer ertesi güne kadar beklersen, ikinci yumurtayı kaçırmış olacaksın ancak üçüncü yumurtayı döllemiş olursun. Dişilerin spermi 16 güne kadar tuttukları "sperm storage" denilen hücreleri vardır. Yumurta döllendiğinde, yumurta sarısı akla sarılmadan önce sadece 15 dakikalık bir zaman dilimi vardır ve yumurta daha uzun bir sürede döllenemez. Bu durum bize “sperm storage” hücrelerinin doğru çalışmasının neden çok önemli olduğunu ortaya koyar. Sperma uygulanabilirliğini kaybetmeye başlamadan once spermi tüpten dişiye üflemek için sadece 5 dakikanız vardır. 10 dakika sonra sperm clag gibi olur ve onu dışarıya üfleyemezsiniz. Ben spermleri mikroskopla kontrol etmem, fakat isterseniz siz yapabilirsiniz. Sperm toplamadan önce çiftin anüsünün etrafındaki tüyleri özellikle de anüsün etrafındaki küçük tüy halkasını(bazı insanlar bunlara rehber tüyler derler)çekebilirsiniz, bu tüyler spermlere karşı mıknatıs gibi rol oynarlar ve bir kere sperm bunlara yapıştı mı bir daha alamazsınız. Dişideki bağırsak içeriğini dışarı almak için anusun altından sıvazlama hareketi yaparsınız. Bağırsak içeriğinin tümünü dişinin dışına aldığınızdan emin olun(anusun o an dışkılamadığından ya da hepsini yakaladığınızdan emin olun). Dışkıyı dokudan uzaklaştırmalısınız, özellikle dışkının üre kısmı spermler için toxic etkilidir. Tüm bağırsak içeriğini dışarı aldığınızdan emin olduğunuzda, yine anusun altından yukarı açılması için basınç uygulayın, böylece içerde ıslak ve pembe bir bit görebilirsiniz. Şimdi spermi kılcal tüpten dışarıya pembe bitin üzerine üfleyin. Kuyruğu aşşağı bırakın, anus kapanacaktır ve onu kutusuna geri bırakın. Eğer dişideki tüm dışkıyı almadıysanız, genellikle tüneğe zıplayıp dışkılayacaktır ve sizing içine bıraktığınız semen de boşa gidecektir.

  Teorik olarak Yapay Tohumlamayı 8 yumurta için bir kere yapmak zorundasınızdır. Fakat ikinci yumurtayı üzerine yatıldıktan 3 gün sonra kontrol ederek yapay tohumlamanın işe yarayıp yaramadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer fertile değilse yeniden tohumluyorum. Niye birinci yumurta fertile ikincisi infertile üçüncüsü fertile diye sorduğunuzu duyabiliyorum. Sperm depolama hücrelerinde bir sorun vardır ya da sperm sayısı düşük olabilir. Ben 12 aydır sperm topluyorum, genellikle sadece erkeğin anusunun etrafına bakarak söyleyebiliyorum. Tüylerin çekilmesiyle anus kabarık ve kalkık görünüyorsa genellikle spermi vardır. Sonraki tarihte sperm elde edebilmek için, eğer anus sperm elde edebileceğiniz seviyede ise ve eğer erkek yaşlıysa ya da iyi bir şansınız varsa. Bulgularıma gore anusu batık olan erkekler sperm sahibi değillerdir ve onlardan asla sperm sağamazsınız (Yani müşterilerin dikkatli olmaları gerekir).

  Eğer sperm toplamak için iki kişi varsa bu çok daha kolay olacaktır. Ben genellikle kendim toplarım, bir elimi küçük parmağım ve yüzük parmağımın arasında erkeğin kafasını tutmak için kullanırım, sonrasında başparmağımı kuyruğu arkaya bükmek için kullanırım. Diğer elimi anusu sıkmak için kullanırım, başka bir elim olmadığından da dişlerimi kılcal tüpü tutmak için kullanırım. Sonunu dilimle ya da başka birşeyle engellememek için çok dikkatliyim(geri emmem), Başka türlü otomatik kılcal işe yaramaz. Bir çok durumda erkeğin cicivleri beslemeye başlamasının spermleri kuruttuğunu farkettim, belki de bu durum civcivi babanın saldırılarından koruyordur. Eğer erkeğin spermlerini kullanmaya devam etmeyi dilerseniz, en iyisi erkeği yavru beslemeye başlamadan once oradan geri almaktır.

  Bazı erkeklerin elinizde çırpındığını ya da elinize sığmaya çalışır gibi davrandığını farkedeceksiniz. Eğer bu kuşları tutmaya devam ederseniz muhtemelen öleceklerdir. Buna "racing heart syndrome" denir ve kuş ürktüğünde olur. Kalp normalden 10 kat daha hızlı atmaya başlar, bu sebeple kalp kanla dolmaz ve beyne de kan gönderemez. Bu kuşları sakinleştirmedikçe yapay tohumlamada kullanamazsınız. Tecrübelerime gore dişiler bu sorundan muzdarip olmamaktadırlar.

  AI ‘nın doğru bir şekilde uygulanmasının anlamı 100% fertilitedir. İngiltere’de AI yasaktır, neden yaptığımı bilmez. 12 yıldır Williamstown şehrinin meclis üyesi ve belediye başkanıydım, ve bu zaman içerisinde CEO devamlı, denetleyemeyeceğiniz bir yasa(yasak)’yı asla yapmayacağımız konusunda ısrar etti.. AI çiftçilerin sürülerinde geliştirilmek üzere Kabul edildi. Bundan sığırcılık, koyunculuk ve aynı zamanda kanatlı endüstrisi de faydalandı. Anlaşılan semen seyreltme ortamı büyük papağanların başarılı bir şekilde döllenmesi için icab eder. Bu labaratuvara ulaştığında, tehlikedeki en nadir türlerin yok olmaktan nasıl kurtulacağı hayal edilebilir.

  Kuşkusuz AI kullanılması dikkatli olmayı gerektirir; hiç istenmeyen özellikleri aktarabilecek olan bir erkek 1000 dişiden fazlası için kullanılmamalıdır. Fakat ilk yılda çok sayıda akraba kuş üretmenize izin verdiği gibi, bir kaza sonucu ayağı sakatlandığınıdan çiftleşemeyen super erkekten üretmekten bahsetmemek için, siz kendi hattınızı çabukça oluşturduğunuzda bu çok istenen bir durum olabilir,

  Sperm dondurulabilir ve yeniden kullanılabilir, Once the sperm can be frozen and reconstituted, bu dünyadaki en iyi kuşların tüm meraklılara ulaşmasını sağlayacaktır(zengin ve fakir). Sığırcılık endüstrisinde boğaların tanımlanmasını ve resimlerini içeren kataloklar edinebilirsiniz. Semen size $50 civarında ki paraya postalanır. Dünyada ki en iyi kuşları eşe atabilmek için kullanabilmenin nasıl birşey olacağını hayal edebiliyormusunuz. Fakat bir an için kullanabileceğiniz erkek kuşun sadece sizinki olmadığını, herhangi bir insanın sizin dişiniz için uygun olan erkeği olduğunu, damızlık ücretini verebileceğinizi düşünün. Sadece dişinizi oraya götürüp ilk yumurtaya yattığı gün orada tohumlayacaksınız.

  AI için tek kullanacağınız araçlar kılcal tüpler ve bazı dokulardır.

  AI için Yapılacaklar:
  • Kuşların gurk olduklarından emin olun(dişi ilk yumurtasına yatıncaya kadar erkeğin ve dişinin bir arada durması gerekir)
  • Dişi bir sonraki yumurtaya yatmaya uygun olmadan en az 36 saat önce AI yapılmalıdır.
  • Anus etrafında ki tüm tüyleri çekin
  • Dişiyi döllemeden once tüm dışkıyı dışarıya aldığınızdan emin olun.
  • Tüm üreyi silin ve hiç bırakmayın, çünkü sperm için toxic’tir
  • Hangi erkeği hangi tarihte tohumladığınızı kaydedin.
  • Fertilite konusunda emin olmak isterseniz, hergün tohumlama yapın.
  • Erkeği spermi olduğu zaman kullanın, Çünkü tekrar spermi olmadan once 6-12 ay zaman geçebilir.
  • Fertilite için AI’yı büyük buff dişilerde kullanın.


  Yapılmayacaklar:
  • Spermi tüpte 5 dakkadan fazla bırakmak
  • Hebron kaplı kılcal tüpleri kullanmayın, Hebron sperm için toxic’tir.
  • Tüpleri tekrar kullanmayın.
  • Kılcal tüplarin sonlarını kaplamayın ya da tıkamayın.

  AI’den bahsettiğim zaman bazı insanlar çok negatif oldular ve beni kötülemeye çalıştılar. Bir çok durumda söylediğim gibi AI’nın promosyonunu yapmıyorum. Bu yazıyı yazarken yaptığım gibi, AI hakkında konuşmak için izin aldım. Umarım AI yapmayan insanlar cılk yumurta yapan iri buff dişilerden en az 50% daha fazla civciv üretmem için beni rahat bırakırlar. AI’yı kullanmıyan bu insanlar hala ithalat yasağının kalkmasını bekliyor olacakken spermin dondurulması mükemmelleştirildiğinde, yasal olarak sperm ithal edebileceğim.

  ALINTIDIR
   
 2. cekto
  Gizli

  cekto Guest

  hocam duvarıma bir bakarmısınız ben forum işlerinden fazla anlamam da bir sorunum var ilgilenirseniz sevinirim :(
   
 3. armand0
  Gizli

  armand0 Guest

  Çok ilginç birşey okudum baştan sona heralde bunuda okuyup sonra kendileri evde denemeye kalkmaz inşallah bazı arkadaşlar :D
   
 4. Murat KARAYILAN
  Çevrimdışı

  Murat KARAYILAN Profesyonel

  Katılım:
  30 Mart 2013
  Mesajlar:
  2.048
  Beğenileri:
  2
  Yer:
  Ankara/Dikmen
  Paylaşım için teşekkürler muhammet abi..
   
 5. İsmail YILDIRIM
  Çevrimdışı

  İsmail YILDIRIM Profesyonel

  Katılım:
  28 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  489
  Beğenileri:
  7
  Yer:
  Konya
  Güzel bilgi ama bizim yapmamız zor gözüküyor. Ustaların işi.
   
 6. Ali Alp ÇOŞAN
  Çevrimdışı

  Ali Alp ÇOŞAN Profesyonel

  Katılım:
  30 Ocak 2013
  Mesajlar:
  1.168
  Beğenileri:
  1
  Yer:
  İstanbul
  Minnacık mubişler üzerinde deneyler ve yapay dölleme :)
   

Sayfayı Paylaş