Karadeniz Pet

Muhabbet kuşlarında yaş tahmini

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muhabbetkusu

Yönetici
Site Yöneticisi
Muhabbet kuşlarında yaş iki şekilde anlaşılır

1)Baş Çizgileri
Muhabbet kuşlarının hemen hepsinde baş çizgileri olur. Bu baş çizgileri yavrularda kafanın tümünü kaplarken yaş ilerledikçe geriye doğru gider

Not: Lutino albino ve çekinik parçalı muhabbet kuşlarında normal tüy çizgileri olmadığından bu yöntemle yaşları anlaşılmaz

Örnekler
1. Kuş Çizgili Kafa 2. Kuş Temiz Alın
i_barhead.jpg
i_clearcap.jpg

Yaşlı ve Genç Kuşun Karşılaştırılması

i_barcompare.jpg

2)GÖZ
Birçok yavru kuşun gözleri siyah olur. Yaş ilerledikçe önce koyu gri iris oluşur. Daha da yaş ilerledikçe gözde beyaz halka oluşmaya başlar. Bu halkanın boyutu yaş ilerledikçe de büyür.

Not: Lutino ve albino gibi kırmızı gözlü olan muhabbet kuşlarında göz halkası oluşmaz. Bu kuşlarda kırmızı göz yaş ilerledikçe göz rengi açılır ve pembeye dönüşür.

ÖRNEKLER

1. Kuş Tam Sİyah Göz 0-4 Aylık 2. Kuş Koyu Gri İris 4-6 Aylık
i_iris1.jpg
i_iris2.jpg

1. Kuş Gri İris 6-8 Aylık 2. Kuş Açık İris 8 ve üstü
i_iris3.jpg
i_iris4.jpg

Anlatım için sağol

Anlatım için sağol :D

Teşekkür ederim sabah ilk işim kuşlarımın gözlerinden ve çizgilerinden yaş tahmini yapmak olacak.

Muhammet Abi Sana Çok Önemli bir soru sormam lazım ama resmini koymam gerekiyor nasıl yapacağım

Kuşlarımın yaşları cinsleri ırkları kısaca herşeylerini öğrenmek istiyorum =) Yardımcı olursanız sevinirim.Saolun..

Selam Kardeşş
benim 1 çift muhabbet kuşum var yeni aldım bunlardan pek anlamıyorum resmini göstersem yaşını söylermisin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri