Muhabbet Kuşlarında Yaşın Önemi

Konusu 'Muhabbet Kuşu Eski Konular ( Kapalı Bölüm )' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 29 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  28
  Çok özel bir nedene dayanmıyorsa, üstün bir niteliğe, büyük bir beceriye sahip değilse, alınacak muhabbet kuşlarının genç olmasına özellikle dikkat edilmelidir.

  Muhabbet kuşu yavruları erken ergenleşirler. Beş aylık genç kuşlardan yavru almak olasıdır. Bununla birlikte, dokuz aylıktan küçüklerin üretimde kullanılmasında bazı sakıncalar doğabilir. Buna karşın altı, en fazla yedi yıldan sonra özellikle dişiler üretimde verimlerinden çok şeyler yitirirler. Bu da, üretim amaçlayan kuş severlerin niçin yaşlı kuşlar almamaları gerektiğini yeterince açıklar.

  Muhabbet kuşları, küçük yaşta bazı beceriler kazanma yolunda temel alışkanlıkları daha kolay edinirler. Sahibiyle yakınlaşma, kaynaşma, ona güven duyma, elden yem yeme, ele konma, ev halkından korkmama gibi nitelikler erken yaşlarda daha kolay kazanılmaktadır.

  Yaş ilerledikçe muhabbet kuşlarının yeni beceriler kazanma yeteneğinde bir duraklama ve yavaşlama görülür. Bu çağ, 12 ile 15 yaşları arasıdır. 15. Yaştan sonraysa, çoğunlukla gerilemeler, kazanılmış becerilerde kopukluklar ve unutulmalar belirir.

  Muhabbet kuşu yavrularının yetişkin olanlardan ayırt edilmesi kolaydır. Bu konuda belirleyici birkaç özellik vardır. Yaşla birlikte tüylerde görülen değişiklikler, burnun üstünde yer alan etli oluşumun renk özelliği ve parmakların niteliği bunların önde gelenlerindendir.

  Muhabbet kuşu yavruları yumurtadan çıktıktan 15 gün sonra tüylenmeye başlarla. Bir ay içerisinde tüylenme tamamlanır ve yavrular kendi kendilerine yem yiyen, uçan, gezen, bağımsız birer varlık haline gelirler. Yavrular iki aylık olduklarında ise, bu ilk tüylerini atarak yeniden tüy çıkarmaya başlarlar. Bu ikinci tüylenme çağı tamamlanınca, genç bir muhabbet kuşu olarak renk özelliklerini sergilerler. Bu arada yetişkin bir muhabbet kuşuyla genç olanını belirleyen ayrılıklar da kolayca görülebilir. Yetişkinlerinin başlarının üstü, yüzleri ve gerdanları düz renkte olmasına karşın, yavruların başları çizgilerle bezelidir. Ayrıca gaganın hemen üstünde yer alan etli bölümün renk özelliği, cinsiyeti olduğu kadar olgunluğu da belirler. Olgun muhabbet kuşlarının erkeklerinde bu yörenin rengi parlak mavi, dişilerde ise kahverengimsidir. Yavruların bu renk özelliğini kazanması ve cinsiyetlerinin böyle belirlenmesi ancak 5. aydan sonra olasıdır.

  Kaynak: Muhabbet Kuşları Kitabı
  Yazar: Tuncel ALTINKÖPRÜ
   
 2. bjk70
  Çevrimdışı

  bjk70 Profesyonel

  Katılım:
  25 Eylül 2014
  Mesajlar:
  627
  Beğenileri:
  0
  Paylaşım için teşekkür ederim
   
 3. yasin yeşil
  Çevrimdışı

  yasin yeşil Yeni Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2015
  Mesajlar:
  17
  Beğenileri:
  0
  faydalı bilgiler. teşekkürler...
   
 4. APEX
  Çevrimdışı

  APEX Süper Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2015
  Mesajlar:
  111
  Beğenileri:
  1
  güzel paylaşım.
  Teşekkürler.
   
 5. Gokhan ERKAN
  Çevrimdışı

  Gokhan ERKAN Profesyonel

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesajlar:
  4.170
  Beğenileri:
  5
  Yer:
  İstanbul/Beylikdüzü
  Bir çok yeni başlayan arkadaş için basit ve anlaşılır açıklamalar. Emeğinize sağlık.
   

Sayfayı Paylaş