Karadeniz Pet

muhabbet kuşlarındaki ırk ayrımı(BERKAY ERDİNÇ)

Berkay ERDİNC

Emektar Üye
arkadaşlar mrb ırk konusunda bir açıklama gereği duydum genelde hafif iri kuşlara ingiliz yada jumbo diye ilan açmaları bu işe yeni başlayan arkadaşların işi öğrendiğinde aldıgı kuşların dediklerı ırktan olmadıgını anlamaları buyuk hayal kırıklıgına neden oldugundan bu ırk konusuna açıklık getirmek istiyorum.

1800 lü yılların sonlarına doğru doğal ortamlarından kopartılan muhabbet kuşları ingilizler daha sonrada almanlar tarafından geliştirilmeye başlanmıştır.ingilizler almanlara göre daha başarılı olmustur yani doğal boyutundan daha iri hale getirilmişlerdir.günümüzde ingiliz denilmesinin sebebi budur fakat ingiliz bir ırk değildir.tıpkı çek,hollanda,belçika,jumbo,pakistan vs ırklarının olmadıgı gibi.
nasıl bu ırklar yok dersenizde bu konuyu araştırmanızı tavsiye ederim :)sadece ülkemizde var olan sözde bu ırklar türkiye içi profsynl ortamlarda ve dünyanın hiçbir yerinde yoktur.ben buna satış hilesi diyorum kısaca.yada üretici yada yetiştiricilerimizin elindeki kuşların ırkını bilmemelerinden kaynaklı bir sorun oldugunu düşünüyorum.
WBO fedarasyonu yani dünya muhabbet kuşu yetiştiricileri fedarsynu ve çeşitli dünya çapındaki fedarsynlukların yapmış oldugu derın araştırmalar sonucu sadece iki adet muhabbet kuşu ırkı oldugu açıklamıştır.zaten bu sebeplerden dolayıda yarışmalara sadece bu iki ırk katılabılırler.bu ırklar nelerdır
1.minyatür (yerli dediğimiz renk kuşları)
2.show (duruş kuşları)

türkiyedeki prfsynl ortamlarda ve dünyada sadece bu iki ırk bilinir ve kabul edilir.bunun dısındaki ırk bildiğimiz ingz,jumbo,çek,hollanda,pakistan vs bu iki ırkın yani yerli ve showların arasında kalır ve kendilerine yer bulamazlar. kırık yada araboy kuşlar olarak adlandırılır.kırık olduklarından dolayı hiçbir ırka dahil olmadıklarından yarışmalarada giremezler.
forumda özellikle dikkat ediyorum kırık kuşların var olmayan ırklarını bıldıklerı yetmıyor bırde hollanda kırıgı çek kırıgı dıye sallıyorlar pes doğrusu :) özelliklede dikkat ediyorum yağlanmış fazla kilolu kuşlarda hollanda oluyor :)
kısacası çek,ingiliz,jumbo vs show ve yerli kuşlardan defelarca kırılarak o boylara o ırılıklere gelmıs kuslardır.ülkemızde kullanmıs oldugumuz ingz,jumbo,çek vs bir ırk deilde kuşların kırıklık derecesini belirleyıcı ısım demek pekte yanlış olmaz.bende kullananıyorum bazen kuşun ırılıgını bellı etmek için.örneğin bana göre ingiliz olan kuş başkasına göre çek yine bana göre çek olanda başkasına göre ingiliz olabılır.biliyorum yeni arkadaşlara çok karışık fakat işin içine girdiklerınde sureklıde kuş kırarak bu anlattıklarımı rahatca anlayabılırler.safkan ingiliz safkan çek vs dıye birsey yoktur inanmayın arkadaşlar.sizleri aydınlatabildiysem ne mutlu bana keyifli hobiler

Son düzenleme:
Merak ettigim bir konuydu fakat minyatur veya show arasindaki ayrim nedir mesela resimle anlatabilir misiniz daha guzel olur benim gibi yeni baslayanlar icin,
Tekrardan tesekkurler boyle bir konu icin

güzel konu. ara isimler boy belirtmek için ama bende anlamıyorum ingiliz ,hollanda kırığı nasıl oluyor :) ben kırık diyip geçiyorum. insanların ingiliz , hollanda çek demelerinden rahatsız değilim ama bunların kırıklarını var etmeleri gerçekten çok komik duruyor birde üreticiyim diyorsa :)

neyse hep derim herkesin kendi pazarı , fiyatını ve ırkını kendi yaratır ama komik oluyor cidden :)

Merak ettigim bir konuydu fakat minyatur veya show arasindaki ayrim nedir mesela resimle anlatabilir misiniz daha guzel olur benim gibi yeni baslayanlar icin,
Tekrardan tesekkurler boyle bir konu icin
bu iki ırk bırbırınden çok rahat ayırtedıldıgınden resim koyma gereği duymadım.google görsellerde bıle rahatca bulabılırsınız.
bende size teşekkür ederim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:13 -->-> Daha önceki mesaj 16:02 --

güzel konu. ara isimler boy belirtmek için ama bende anlamıyorum ingiliz ,hollanda kırığı nasıl oluyor :) ben kırık diyip geçiyorum. insanların ingiliz , hollanda çek demelerinden rahatsız değilim ama bunların kırıklarını var etmeleri gerçekten çok komik duruyor birde üreticiyim diyorsa :)

neyse hep derim herkesin kendi pazarı , fiyatını ve ırkını kendi yaratır ama komik oluyor cidden :)
çogu kişi ırk sanıyor hatta iddia ediyor sağdan soldan duyduguyla.form dışı 10 15 lira eden kuş burda iyi paralara satılıyor.form dışı heryer dahil gerçekten güzel kuşlarında burda yüzüne bakmıyorlar anlayamadım :)dediginiz gibi ırkınıda yaratıp pazar oluşturmakta marifet :) tebrik ediyorum fakat elindeki kuşun ırkını bilmeden satmak ayrı bişey bildiği halde ırk yaratıp insanları kandırmak ayrı bişey.ben bu arkadaşlara yalancı ve dolandırıcı diyorum 3 5 lirayı kar bilip insanları kandırarak yeni arkadaşları kazıklayarak bu hobi ilerlemıyor malesef asıl zararı kendılerıne verıyorlar haberlerı yok.

Anlattıklarınız doğrultusunda bu kuşa Çek diyebilirmiyiz
12404635_10153683962984333_912055997_n.jpg

Geri