Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşlarınız İçin Ballı Kraker Yapımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muhabbetkusu

Yönetici
Site Yöneticisi
MUHABBET KUŞLARI İÇİN EL YAPIMI BALLI KRAKER YAPIMI

Öncelikle şunu söyleyim neden hazır yapılmışı paketlenmişi varken neden yapayım derseniz satılan malların çoğunda bal yerine yapıştırmak için sığır derisi,jeletin vb. maddeler kullanıyor sonuçta herşeyin doğalı makbuldür.

Malzemeler:
Kuş yemi (bir çay bardağının 4'de 3'ü karışık yada sade tercih size kalmış)
1 yumurta
80 gr un(pirinç unu olursa daha iyi olur)( dolu dolu iki çorba kaşığı)
1,5-2 çorba kaşığı bal
4a47a0db6e60853dedfcfdf08a5ca249_1287560377.png

(Kaynakta, bu resmin çekildiği anda 70 kuşa hazırlık yapıldığını yazıyor dolayısıyle iki yumurta vs.sizi yanıltmasın)

Araç gereçler:
Fırın
Mikser(yok ise karıştırma işlemini yapabileceğiniz kaşık)
Kase(kolay karıştırabilmek için biraz büyük)
Fırın tepsisi
Yağlı kağıt veya alüminyım folyo(tepsinin üzerine kaplamak için)

156005c5baf40ff51a327f1c34f2975b_1287560436.jpg

Yapılışı:
Yumurta,un ve Bal'ı kaseye koyup karıştırtıktan ,kıvamın sulu akıcı ve yapışkan olmasını engellemeksizin kuş yemini yavaş yavaş ekleyin.Tekrarlıyorum,hamur sert olmamalı,onun için kuş yemini çok eklemeyin.Hamuru tekrar hafif karıştırdıktan sonra,bir çorba kaşığı ile hamurdan bir parça alınve tepsiye atın ve kaşıkla üzerine bastırarak düzleştirin.10-20 dk 180derce fırında pişirebilirsiniz.

799bad5a3b514f096e69bbc4a7896cd9_1287560492.jpg

Şekilendirmeler:

d0096ec6c83575373e3a21d129ff8fef_1287560536.jpg

Kaynakta hafta da bir mubişlerimize verilebilir diye yazmakta.

Kaynak: Knabberstangen und Wellikeks-Backrezept - Wellensittich-Portal Welli.net

iste bu süper balli krekere bayilir benim BICIRIk

Krakeri verilen tarife göre yapınca kek gibi oldu 80 g un çok fazla hatta 1 yumurta değil yarısını bile kullansak olur dün gece denedim kek oldu. yemleri 1 çay bardağının 4/3 kadar değil yukarıdaki resimdeki kadar yoğun olmalı.ben 5 bardak belkide 6 bardak koymuşumdur.
un koymanın maksadı ürünleri birbirine tutması.
1 tatlı kaşığı un
1 yumurta(hatta yarım bile olabilir.)
2 kaşık bal gayet iyi
göz kararı yem konulmasını öneririm resimdeki gibi yoğun olması lazım yoksa kek gibi oluyor.
180 derecede 10 dk kafidir onuda bakarak ayarlayın
sonra çıkarıp dinlenmeye bırakın 1 saat sonrada buzdolabınıza ihtiyacınız olanı kadar koyun diğerlerini buzluğa kaldırın.
şimdiden afiyet olsun

Benim eski ballı krakerlerinden kalma sopaları var. Onları kullansam? Nasıl yaparım onlardan? Fırında pişerken erir mi plastik olduğu için? Erir herhalde :(

ben de sert plastik kalıpla yaptım ilk baya kötü olmuştu erimeye başlamıştı sonra metale döndüm ama yapmaya gerek yok bence kuş bi ısırık alıyor açamadan yere atıyor çünkü ballı ve yapışkan kırılmıyor yem yani. elimde de 6 kalıp var daha :D

hazır alsak ne zararı olur birde hergun kafeste kalıp yemesi zararlı mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...