Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Alacağım.Bir Kaç Sorum Var.Bakarsanız Sevinirim :)

FerhatQ

Yeni Üye
Öncelikle merhaba,yaklaşık 1 aydır kafamda olan muhabbet kuşu besleme işini uygulamaya koymaya karar verdim.Ancak aklımda bir kaç sorum var cevaplarsanız sevinirim :)

1-Bütçem kısıtlı olduğu için şimdilik sadece 1 adet muhabbet kuşu alabilirim.İlk kuşu aldıktan sonra en geç 1 ay sonra (ki 1 ay bile süreceğini sanmıyorum) hemen eşini alacağım.Bu kuşum için bir sıkıntı yaratırmı ? Kuşumla sürekli ilgileneceğim.Evden çıkmıyorum neredeyse.

2-Alacağım iki kuşta yavru olacak.7-8 aylık en fazla.İlk kuşu aldıktan sonra aldığım diğer kuş birbirlerine alışmakta sıkıntı çekermi ? Kafese ilk giren kuş sonradan giren kuşu kafesine almama gibi sorunlar çıkartabilirmi?

3-Diyelim ki ikisinide aldım,bakımlarını nasıl yapmalıyım,kaç günde bir banyo yaptırmalıyım?

4- İki kuşu nasıl çiftleştirebilirim.

5-Kuşlarımın hastalanmaması ve sağlıklı olması için neler yapmalıyım?

6-Petshop'ta kuş bakma sırasında kuşun hasta olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Biliyorum çok soru sordum kusura bakmayın.Bunlar aklıma takılan sorulardı.ŞİMDİDEN CEVAPLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER :)

selamlar
1) sürekli ilgileneceğiz için bir problem yaratmaz.
2) kuşların karakterine bağlı olarak değişir fakat önce 2 ayrı kafesi yanyana koyarak birbirlerine alıştırmaya başlayabilirsiniz.
3) banyoluk takarsanız kafesine kendileri girip çıkırlar ortalama ben haftada 1 veya 2 kere banyoluk takıyorum
5) hastalanmaması için kafes temizliğini düzenli yapınız, ceryanda ve klimadan uzak tutun. Kaliteli muhabbet kuşu yemlerini kullanın. Haftada bir içme suyuna vitamin tamladatabilirsiniz, meyve-sebzede eksik etmeyin.
6) Petshop yerine burada bulunan üreticilerden de alabilirsiniz.

selamlar
1) sürekli ilgileneceğiz için bir problem yaratmaz.
2) kuşların karakterine bağlı olarak değişir fakat önce 2 ayrı kafesi yanyana koyarak birbirlerine alıştırmaya başlayabilirsiniz.
3) banyoluk takarsanız kafesine kendileri girip çıkırlar ortalama ben haftada 1 veya 2 kere banyoluk takıyorum
5) hastalanmaması için kafes temizliğini düzenli yapınız, ceryanda ve klimadan uzak tutun. Kaliteli muhabbet kuşu yemlerini kullanın. Haftada bir içme suyuna vitamin tamladatabilirsiniz, meyve-sebzede eksik etmeyin.
6) Petshop yerine burada bulunan üreticilerden de alabilirsiniz.

Verdiğiniz cevap için teşekkürler,ancak bir sorum daha var :D kuşu tek başına kafeste en fazla ne kadar bırakmalıyım? Evde tek başına kalması gerekirse falan diye.Birde kafesteki oyuncakların/süslerin önemi nedir?

estafullah tabiki yardımcı olmaya çalışayım.
önemli durumlarda 1-2 gün bırakabilirsiniz fakat tavsiyem bir komşunuza veya yakınınıza bırakmanız olacaktır.
Oyuncaklar kuşunuzun stres atmasını ve sıkılmamasını sağlar. Örneğin halat oyuncaklarınız varsa onları kemirir, çeker, oynar gibi

hayırlı akşamlar.. eğer alacağınız kuşu kendinize alıştırma,konuşturma gibi düşünceniz varsa 7-8 aylık olanları eğitmesi oldukça zordur, çok uğraşıp istediğiniz kadar eğitemeyebilirsiniz. eğitmek için 1-2 aylık yavru alabilirsiniz..yumurtlasın diyerek alıyorsanız 7-8 aylık ideal oluyor sanırım.. 2. kuşu alacağınız zaman sizdeki kuşu götürüp eş seçtirebilirsiniz hangi kuşla daha çok ilgileniyorsa onu alabilirsiniz veya yukarıda yazıldığı gibi de yapabilirsiniz..

Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler.Hepsine teker teker dikkat edeceğim.Çok yardımcı oldunuz bana cidden :)

Gorerek gozlemleyerek aliniz hasta yasli kuslara dikkat edin bir ay daha bekleyip ureticiden cift olmus kuslari alabilirsiniz uretici bulamazsaniz petshoptan birbirine ilgili disi ve erkegi alin gozlem sart zaman ayirin aceleci davranmayin

Başımdan geçen bir kaç olaydan sonra çift olarak değilde tek olarak bakmaya karar verdim.Bunun sebebi kuşu konuşturma,eğitme vs gibi isteklerim.Kuşu konuşturmak gibi eğitimleri nasıl uygulamalıyım,kuşu günde kaç saat kafesinde bırakmalıyım ve tek kuş için kafeste oyuncak bulundurmam zorunlumudur ?

Ayrıca konuşturmak,ele alıştırmak vs için kaç aylık ve hangi cinsiyette muhabbet kuşu önerirsiniz ? Bunu sormayı unuttum kusura bakmayın :)

40-45 günlük yeni yeme düşmüş erkek bir yavru kuş alırsanız çabucak alistirabilir ve konusturabilirsiniz.

40-45 günlük yeni yeme düşmüş erkek bir yavru kuş alırsanız çabucak alistirabilir ve konusturabilirsiniz.

Yorumunuz için teşekkürler.Peki hangi cinsiyeti seçersem benim için daha iyi olur ? (Kuş 1 -1,5 yaşına gelince eşini alacağım) bir kaç yerde cinsiyetinde bu konuda etki ettiğini görmüştüm.Doğrumudur ?

Öncelikle merhaba,yaklaşık 1 aydır kafamda olan muhabbet kuşu besleme işini uygulamaya koymaya karar verdim.Ancak aklımda bir kaç sorum var cevaplarsanız sevinirim :)

1-Bütçem kısıtlı olduğu için şimdilik sadece 1 adet muhabbet kuşu alabilirim.İlk kuşu aldıktan sonra en geç 1 ay sonra (ki 1 ay bile süreceğini sanmıyorum) hemen eşini alacağım.Bu kuşum için bir sıkıntı yaratırmı ? Kuşumla sürekli ilgileneceğim.Evden çıkmıyorum neredeyse.

2-Alacağım iki kuşta yavru olacak.7-8 aylık en fazla.İlk kuşu aldıktan sonra aldığım diğer kuş birbirlerine alışmakta sıkıntı çekermi ? Kafese ilk giren kuş sonradan giren kuşu kafesine almama gibi sorunlar çıkartabilirmi?

3-Diyelim ki ikisinide aldım,bakımlarını nasıl yapmalıyım,kaç günde bir banyo yaptırmalıyım?

4- İki kuşu nasıl çiftleştirebilirim.

5-Kuşlarımın hastalanmaması ve sağlıklı olması için neler yapmalıyım?

6-Petshop'ta kuş bakma sırasında kuşun hasta olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Biliyorum çok soru sordum kusura bakmayın.Bunlar aklıma takılan sorulardı.ŞİMDİDEN CEVAPLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER :)
Öncelikle şunu söylemeliyim ki alacağınız kuş maksimum 3 aylık olmalı.7-8 ay bir kuş için az değil.
Kuşunuzla hep ilgilenmek istediğinizi söylemişsiniz.Güzel.Fakat eğer size alışırsa 2. kuşunuzla anlaşması konusunda sıkıntılar çıkabilir.Eğer anlaşırlarsa ve çiftleştirmek istiyorsanız eğitme çabasına girmeyin fazla.Bu arada anlaşmaları için 2. kuşu aldığınız zaman ayrı kafeslerde minimum 2 hafta ayrı kafeslerde birbirleriyle iletişim kurmalılar.
Banyo konusu çok sıkıntı olmaz.Eğer hava çok sıcaksa bir kaba su koyarak girmelerini sağlayabilirsiniz fakat onu da onların paşa gönülleri bilir.Suya zorla sokmak çok doğru bir karar değil.
Doğru yaşa geldiklerinde ve anlaşıyorlarsa kızıştırmak için ufak girişimlerde bulunup yuvalığı takabilirsiniz.Fazla rahatsız etmez ve uygun sakin ortamı sağlarsanız çiftleşmeleri çok vakit almaz.
Eğer kafesi vaktinde ve çok uzun süre bekletmeden temizler ve taze yem ile su kullanırsanız kuşların hastalanması zordur.
Bu en önemli konulardan bir tanesi.Sağlıklı kuş.Petshopa girdiğinizde ilk bakacağınız şey en hareketli,en sağlıklı,en canlı tüylere sahip olan ve fiziksel bir kusuru görünmeyen kuşu seçmelisiniz.Diğer kuşlara göre daha baskın ise bu tabi ki güzel bir şey olacaktır.Saldırgan olmamasına dikkat edin.

Verdiğiniz cevap için teşekkürler,ancak bir sorum daha var :D kuşu tek başına kafeste en fazla ne kadar bırakmalıyım? Evde tek başına kalması gerekirse falan diye.Birde kafesteki oyuncakların/süslerin önemi nedir?
Kuşa 1 ay sonra eş alacağını söyledin.Eş alacaksan seninle fazla yakın olmaması gerekir,kafeste süs veya oyuncak olmaması gerekir,çiftleştirmek istiyorsan dışarı salmaman gerekir.
Kısacası eşinden başka ilgisini çekecek bir şey olmamalı.
Kafeste 1 tahta tünek yeterli.Eğer çok istersen bunu 2 ye çıkarabilirsin.

Geri