Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu alıcak olan herkezin okumasını rica ediyorum

kaan77

Meraklı Üye
Arkadaşlar merhaba ben bir hayvan sever olarak bu konuyu açma gereği duydum yazıcağım yazı sadece muhabbet kuşlar için değildir.

Öncelikle onlarında birer canlı olduğunu unutmayalım ve tıpkı bir bebek bakar gibi özenle bakmamız gerektirdiğini büyük bir sorumluluk istediğini. Bu tüm hayvanlar için geçerli alıp 2 gün sonra sıkılıp atıcaksanız ilgilenmicekseniz hiç almayın hevesini tatmin etmek için.

Ben 4-5 aydır bakıyorum muhabbet kuşu başka evclik hayvanlarımda var. bakım konusunda muhabbet kuşu çok zor değildir ancak bir balık akvaryum hayvanı kadar da kolay değildir. Forumda çok okuyorum kuş erkek değilse değiştiricem v.b konular öncelikle siz hayvan sevdiğiniz için mi alıyorsunuz yoksa sadece konuşsun diyemi burdaki amaç hayvan sevgisi ise erkek veya dişi olması fark etmez diye düşünüyorum. ayrıca dişi kuşlarında konuşma şansı var erkek kadar olmasada vede ilk defa kuş aldığınız için dişi veya erkek olmaksızın sizin parmağınızda tüneklediğinde omzunuza gelip yanağınızı öpmeye başladığında kafanıza konduğunda bambaşka bir mutluluk veriyor olması lazım size sizinle iletişim kurmaya çalışıyor demek oluyor buda artık sizden korkmuyor. onun için kuş aldınız 1 ay sonra dişi oldunu anladınız götürüp erkek alıyorsanız siz hayvan falan sevmiyorsunuz sevseniz onu götürüp başka alamassınız zaten.

Kuş aldık dişi çıktı ama size alıştı sizde ona bu kadar üzülmeyin belli bir zaman sonra kuşunuzun eş ihtiyacı doğacaktır her canlıda olduğu gibi bir tanede erkek alıcaksınız nasıl olsa ki size alışkın olan dişi kuşunuzun yavrularını sevebilirsiniz muhabbetlerde aynı durum varmı bilmiyorum ama güvercinlerde yavrusuna ellediğinizde genellikle yavrusuna bakmıyor insan kokusu sindiği için muhabbetle hiç yavrum olmadı henüz bilmiyorum onlardada böyle ise size alışık olan bir dişi kuşunuz olduğu için rahatlıkla sevebilirsiniz yavrularını.

Yemlerinin hergün üflenmesi gerekir çünkü yemin kabukları üstte kalır yenicek yem ise aşşağıda hayvan da yemini yiyemez aç kalır. suyunda mutlaka vitamin olmasında fayda var hastalanmamaları için malesef gözlemlediğim kadarı ile türkiye genelinde muhabbet kuşundan anlayan veteriner yok denicek kadar az hastalandığı zaman kendiniz tedavi ediceksiniz demektir buda. altının en az haftada 1 değişmesi gerekir. bulunduğu ortamda rüzgar akımı olmaması gerekir ani ısı düşüşü veya artışında olmamasında fayda var muhabbet kuşları doğada sürü halinde yaşar ve çok sosyal hayvanlardır. oda soğuk diye sürekli üstünü kapatıp dışarı ile irtibatının kesilmemesi gerekir. bunun yerine ısıtıcı sarılıyor ancak bana biraz pahalı gibi geldi kendiniz evde ısıtıcı yapabilirsiniz çok basittir yapımı 1 adet erkek fiş bir adet duy 1 adet 15 watt gece ampulu alıp kafesine koyabilirsiniz üstünüde yarım örtersiniz dışarı görebilir kuşunuz sizde onu hemde böylece üşümez

Kuş alırken bence petşoptan almayın gözlemledğim kadarı ile çok kötü ve sağlıksız ve hijyenik olmayan koşullarda bakıyorlar aldığınız kuşu eve getirirsiniz 2 gün sonra ölür üzülürsünüz forumda satan arkadaşlar var onlardan almanız daha sağlıklı olur neticede evde baktığı için özenli bakıyordur vede sağlıklı olur petşoptan alıyorsanız tüylerini kabartmış haraketsiz duranı almayın kafasını arkasına koymuş uyukluyor olanı almayın biraz daha haraketli olanı tercih edin Umarım yazım faydalı olmuştur benim burda asıl değinmek istediğim hayvan sevgisiydi yani dişi çıktı kuş diye götürüp değiştirenlere yönelikti vede sorumluluk istediğini anlatmakdı biraz da 5 aylık süreçte edindiğim tecrübeler doğrultusunda yardımcı olmak içindi. Herkeze keyifli forum ve hobiler

Bu konuda erkek disi ayriminda bencede haklisiniz asagi yukari herkes kusu aldiktan sonra es alma cabasina giriyor sonuca bakacak olursak ha 5 ay once ha 5 ay sonra erkek bir muhabbet kusuna sahip oluyorsunuz. Bendeki erkek cok geveze cok konusuyor :) ama cekyata uzandigimda beni uyutmayan asil 2 disi kusum sakalim cekelerler yanagima dokunurlar yada operlermi diyelim bilemedim. Hepsinin huyu suyu farkli kendilerini bi sekilde sevdiriyorlar.

Geri