Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Alıştırma

• Konbuyu başlatan kzyavci
  • Başlangıç tarihi
K

kzyavci

Guest
Arkadaşlar perşembe günü kuş aldım.Çok sabırsız olduğum için hemen elime alıştırmak istiyordum ve Cumartesi günü arkadaşla birlikte saldık evde uçuşmaya başladı kafasını ve başını çarptı.Dolabın üstüne kaçtı arkadaş çıktı ve t cetvelle kuşu aldı.Sonra 2-3 defa yine kaçtı kartonun üstüne kondu.Kartonu alarak kuşa ulaştık.En sonunda yakaladık ama baya tüyleri falan yolunmuştu.Elime koydum ve okşamaya başladım ancak kafasını okşayınca ısırmaya çalışıyordu yine.Bir süre sonra kaçıcak mı diye elimi açtım yine bir 10-20 saniye bekledi ve yine kaçtı.O zaman yine arkadaş cetvelle aldı ve bana verdi.Sonra benim salak arkadaş t cetveli yatağa attı.Kuşunda kafasına geldi ama korudum biraz.Bana o gün küs gibiydi.Bu kadar size anlattım çünkü çok yardımınıza ihtiyacım var.Şimdi ne yapmalıyım? Çok büyük bir hata mı yapmışım?:confused: Yardım edersiniz sevinirim.:)

ayo0Lz.jpg

Tam bir korku filmi yaşamış hayvancık. Hiç mi arastırmanız internette alıştırmayı en azından bu sitede bile ne kadar çok konu var.

Kendine alıştırmak istiyosan dışarı çıkarmadan önce kafesin içinde başlamalısın eğitimlere..ilk kural kuşun yanında hiçbir zaman ani harekette bulunma ve kesinlikle sana alışmadan avcuna alma..kuş kafesteyken elini kafesin içine yavaşça sok bi 10 dk hareketsiz dursun elin kafeste ki kuş elinden bir zarar gelmeyeceğini anlasın..daha sonra parmağını bir tünek gibi kuşun önüne uzat..ayaklarının biraz üzerine karnına doğru hafifçe bastır gel komutuyla..kuş parmağının üzerine çıkacaktır zamanla..tekrar tekrar yapmalısın bu hareketi bikaç gün..ama kesinlikle sabretmelisin bu hareketi yaparken ve çok sakin olmalısın..kuşun güvenini kazanmaya çalış..hemen olmasını isteme..sadece biraz zaman verin birbirinize..sonrasında çok iyi bir dost kazanmak istiyosan eğer :)

Cahillik ettim.Arkadaş bir şey olmaz dedi ona inandım.Daha önce beslemişti o da aynı şeyleri yapmış.Hatta onunda 2 jumbo muhabbet kuşu var neyse konu bu değil.Yardım edin nütfen şimdi ne yapmalıyım. :(

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:42 -->-> Daha önceki mesaj 14:41 --

Emre, kuşun kafesini açıp mı elimi sokayım yoksa kafesin dışından mı elimi sokayım?

Kafesin kapısından sok elini içeri çok yavaş hareketlerle..burada dikkat etmen gereken nokta kuşu elimize almak değil..kuşun elimize kendiliğinden gelmesini sağlamak :) önce parmağını tünek gibi kullanıp önüne uzat karnından çok hafif bastırarak parmağına çıkmasını sağla aşağı düşmektense parmağına çıkmayı tercih edecektir ya da başka bir tüneğe atlayacaktır.. parmağına alıştırdıktan daha sonra avcuna biraz yem koyup kuşun önüne tutup avcundan yedirmeye geçebilirsin elini fazla hareket ettirmeden..bu biraz daha sabır gerektiren bi durum bazen çok uzun sürebiliyo :)

Senin yaptin her hareket kuş egitmek için degiI egitmemek için eIinden geIeni yapmışın ayrıca kuşunun resimden yaşı beIIi oImuyo egiteceksen yeni yeme başIamış erkek yavru aIacaksın sonra kuşun üstüne asIa gitmiceksin kafesinden çıkarmıcaksın 2 gün odayi tanısın bu sürede yanına yakIasip eIini uzatmadan onunIa sakin bir ses tonuyIa konuşacaksın 3 . gün kafesin kapısını açacaksın kuşu asIa sen çıkarmıcaksın çıkmak istedinde kendisi çıkacak iIk ucusIarda her zaman oIur sag soIa carpa biIir ertesi gün bidaha asIa carpmaz kuş zamanIa odaya aIisacak senin yakınından ucmaya yakınına geImeye basIicak sen asIa kuşun üstüne gitmiyosun en önemIi konu bu sen kuşa degiI kuş sana geIecek buda sana güvendi zaman oIur sana güvenmesi içinde egitecem diye kuşu bunaItmaman ıazim o zaman ters tepki yapar senden korkar bidahada egitemezsin sana güvendi zamanda omzundan kafandan eIinden ayriImaz fevamIi onunIa iIgiIenmen için etrafindan ayriImaz bu dedim 1 hafta içinde egitirsin ben idda ediyorum yeni yeme düşmüş her kuşu 1 hafta içinde bu sekiIde egitirim hiç bisey yapmadan kuşun güvenini kazan hersey bitti.

Kardeşim peki kendimi nasıl affetirebilirim?

Edit:Bu arada kuş 1-2 aylık

Moderatör tarafında düzenlendi:
Oncelikle sabirli olmalisin biraz kusa zaman tani ortama alsin arkadaslarin bahsettikleri gibi parmagina kafesin icinde cikmasina izin ver forumda olmasi lazim alistirma teknikleri oradan yararlanabilirsin

Geri