Muhabbet Kuşu Ayakta Pullanma

Konusu 'Muhabbet Kuşu Eski Konular ( Kapalı Bölüm )' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 6 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  29
  Muhabbet Kuşu Ayakta Pullanma Belirtileri

  Adından da anlaşıldığınca, yüzde ve ayaklarda pullanmaların, kabuk kabuk kabarıklıkların, şişmelerin oluşumuyla tanınmaktadır. Yüzde, özellikle gaga üstünde yer alan ve cinsiyeti belirleyen renkli etli kısımda ve göz çevresinde, ayaklarda ise tüm cilt üzerinde yaygın olarak görülür. Bu hastalığa genç kuşlardan çok, ileri yaştakilerde rastlanılır.

  Muhabbet Kuşu Ayakta Pullanma Nedenleri

  Hastalığı nedenleyen bir virüstür. Bununla birlikte kötü yaşam koşullarının, bakımsızlığın, besin yetersizliğinin, kafes bakım ve temizliğinin yeterince yapılmamasının, hastalığın ortaya çıkmasında etkisi büyüktür.

  Muhabbet Kuşu Ayakta Pullanma Tedavisi

  Kuşların bakımına, dengeli beslemeye, kuş ve kafes temizliğine, sağlıklı kuşların arasına hasta olanlarının konulmamasına özen gösterilecek olursa bu hastalıktan hiçbir zaman şikayetiniz olmayacaktır. Son derece bulaşıcı olmakla birlikte hastalıkla mücadele de pek o kadar zor değildir.

  Hastalıkla karşılaşıldığında hasta olan kuş derhal diğerlerinden ayrılmalı ve bulunduğu kafes, sodalı veya permanganattı suyla iyice temizlenerek güneşte kurumaya bırakılmalıdır. Bu arada hasta muhabbet kuşuna, pullanma eğer yüzünde ise % 3’lük asitborikli su eriyiği ile kompres yapıldıktan sonra Terramycine, Antidot veya Dettol gibi merhemler sürülerek tedavi sağlanabilir. Bu işlem hastalığın belirtileri kaybolduktan sonra da bir süre sürdürülmelidir.

  Virüs ayaklarda yerleşmişse, kuşun ayakları % 3’lük asitborikli suya batırılarak bir süre bekletilir. Daha sonra iyice kurulanır ve kükürtlü vazelinle yumuşatılarak dökülen pullar temizlenir. Bu temizleme işleminden sonra yukarıda anılan merhemlerden biri sürülerek tedaviye devam edilir.
   
 2. Gokhan ERKAN
  Çevrimdışı

  Gokhan ERKAN Profesyonel

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesajlar:
  4.170
  Beğenileri:
  5
  Yer:
  İstanbul/Beylikdüzü
  Vaselin de etkili bir yontem muhteviyatindan dolayi
   

Sayfayı Paylaş