Karadeniz Pet

muhabbet kuşu bakımı konusunda yardım.

Robin

Meraklı Üye
Merhaba değerli üyeler. Muhabbet kuşum hakkında kafama takılan bazı soruları sizin değerli bilgilerinizle cevaplamak istiyorum. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
Kuşumu bir aylıkken falan aldım o günden beri beraberiz yemini suyunu mamasını hiç eksik etmedim. Mamasini hazir mama yulaf ceviz badem havuc yumurta ici ve birazda kabuguyla beraber yapiyorum. 5 kelime de konusmayi ogrettim masallah. Simdu size sormak istediklerim kusum 2 aydir falan tuye girdi kafasindaki cizgiler acildi bembeyaz oldu ama hala tüpler var kuyruk tüyleri de düstü simdi yenisi cikiyor ve kafesim altinda hala ara ara buyuk tuyler goruyorum bu buyuk tuy dusmesi ve tuy doneminin bu kadar uzun surmesi normal mi?
Birde kusum ara ara böyle tıksırıyor hapşurur gibi yani tam olarak bu kus hasta diyemiyorum cunku yemesi icmesi hareketleri konusmasi herseyi normal ama bazen yüzüme yakin tıksırınca yüzüme sıvı geliyor
Bu normal bisey mi birde zaten kış geldigi icin kusu uyurken de ayni odada tutuyorum en azindan ufo isitiyor odayi acaba üşütmüş müdür
Kuşuma iki üç günde bir mama yapiyorum dedigim gibi hazir mama yulaf ezmesi havuc yumurta kus kumu badem ve ceviz kullaniyorum yem olarakta versele laga ve mybestpet shoptan aldigim tam karisik yemi karistirarak kullaniyorum onum disinda meyve ve sebze olarak günlük hayatta ne yesem ona da muhakkak veriyorum bugun biraz haslanmis tavukta yedirdim sizce beslenmesinde eksik fazla baska ne yapabilirim cünkü kuşum en güzel şekilde beslensin güzel görünümlü bakimli ve saglikli bir kuş olsun istiyorum.
Resimlerini de paylasayim kuşun genel durumunu ırkını ve yaşını falan söyleyebilirseniz çok memnum olurum. Bakim beslenme ve egitim konusunda tüm önerilerinize açığım. Vereceginiz tüm cevaplar icin ayri ayri tesekkur ederim.
1rknqA.jpg

PBoEgN.jpg

25kQ0v.jpg

qRl2O3.jpg

sa. benim pek bilqim yok bnde yeni başladım kuş bakmaya ama bu kuş efkarlı sanki hep bi hüzün war fotolarında dertli bi qörünümde yani. jumbo falan mı onlar qenelde böyle duruyodu petshopta. neyse kuş üşütmüşte olabilir tıksırıyosa kafesini muhafaza et ceyrana kalmasın duş olayını dikkate al bide bu ara ıslanırsa üşütebilir iyi kuşlar dilerim
benim kuşum hakkında ne diyebilirsin cinsiyet ve kaç aylık sence teşekkürler
Agq62X.jpg

Cevabiniz icin tesekkur ederim. Kusunuz 2 aylik falan erkek gibi duruyor ama resim biraz bulanik ya tam ayirt edemedim.

Genelde önce küçük tüyleri döker sonra kanat ve kuyruğu değiştiriyorlar mamayıda haftada bir vermen yeterli olur bence fazla mama da kuşları tüy değişimine sokuyor. Hapşırmada her kuşta tüylerini karıştırdıktan sonra veya tüylü şeyler gagaladıklarında olur.

Son düzenleme:
Rahatladim simdi hapsuruk isi kafama takiliyordu cevabiniz icin tesekkur ederim

Geri