muhabbet kuşu bakımı

Konusu 'Muhabbet Kuşu Eski Konular ( Kapalı Bölüm )' forumundadır ve BURAK KANGAL tarafından 9 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. BURAK KANGAL
  Çevrimdışı

  BURAK KANGAL Süper Üye

  Katılım:
  22 Kasım 2014
  Mesajlar:
  116
  Beğenileri:
  0
  Muhabbet Kuşu Bakımı


  Özellikle ev hayvanı olarak tüm dünyada en yaygın sahiplenilen hayvan türü olan muhabbet kuşlarının tercih edilmesinde bakımlarının kolay olmasının kuşkusuz payı büyüktür. Ancak zaman zaman yapılan hatalar nedeniyle istemeyerek de olsa yapıları çok narin olan muhabbet kuşlarının hastalanabilmelerine neden olmaktayız. Muhabbet kuşu bakımı için uygulanması gerekenlerin aile dostumuzun sağlığı için ciddi bir sorumluluk olduğunu öncelikle hatırlatmak isteriz.
  092013(a)Bir muhabbet kuşunun öncelikli ihtiyaçları arasında başı çeken hiç kuşkusuz barınabilecekleri uygun bir ortamdır. Özellikle muhabbet kuşlarında strese sebep olabilecek çevresel faktörler ve barınma şartları sağlıkları üzerinde etkili bir rol oynamaktadır. Muhabbet kuşlarının güvenli barınma imkanı olarak kullanılan kafeslerin sağlam malzemeden yapılmış ve ev içerisinde uygun bir ortamda konumlandırılmış olması gerekmektedir. Özellikle havalandırma şartları ve gün ışığının bulunduğu ortamlar ne çok sıcak ne de çok fazla hava akımının olmayacağı ancak yeterli miktarda faydalanabilecekleri şekilde ayarlanmalıdır.
  Kuşların barınmaları için kafes seçimi de kuşun türüne göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin kuşun fiziki büyüklüğüne göre yeterli boyutta olmalı, kanat ve tüy uzunluklarına göre uygun biçim ve boyutlar seçilmelidir. Diğer bir ayrıntı da kuşların uçma ihtiyacının türlerine göre farklı olabilmesidir. Örneğin kanarya gibi uçma ihtiyacı fazla olan kuşlar için yeterli uzunluk ve büyüklükte kafesler tercih edilmelidir.
  Kuşların tünekleri için en uygun tercih doğal ağaç dallarından üretilmiş hazır tünekler veya uygun olarak hazırlanıp dezenfekte edilmiş ve kurutulmuş tüneklerin tercih edilmesi kuşların ayak sağlığı ve psikolojileri için daha uygundur.Muhabbet kuşlarının temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için kafeslerinde bulunması gereken ekipmanlar arasında en önemlileri gaga taşı, ve kuş kumudur. Gaga taşları kuşların gagalarını törpüleyebilmelerini sağlayan doğal hayatlarında faydalanabildikleri çeşitli materyallerin eksikliğini gideren ve kuşların aşırı uzun gagadan dolayı besinleri tüketiminin engellenmesinin önüne geçen önemli bir ekipmandır. Bu sebeple kuşların rahatça besinleri tüketebilmelerinin sağlanması açısından elzemdir.
  Diğer önemli bir ekipman olan kuş kumları tüketilen besinlerin kolayca sindirilmesi için gereklidir. Çünkü kuşların mekanik olarak besinleri ezerek öğütebilmeleri için dişlerinin olmaması nedeniyle bu işlemi gerçekleştirebilmeliri için kuma ihtiyaçları vardır. Doğadaki kuşlar bu ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilirken kapalı ortamda bakılan kuşlar için sahiplerinin bilinç eksikliği nedeniyle kuş kumu içeren ürünlerin kullanılmaması çeşitli sıkıntılara neden olabilmektedir.
  Kuşların sağlıklarının korunmasında temizlik ve hijyenlerinin de düzenli olarak yapılması gerekir. Kuşların kafeslerinin altlıklarının kolayca temizlenebilmesi için kafes altlığına kağıt veya kağıt havlu yerleştirilmesi pratik ve sağlıklı bir yöntemdir. Ayrıca beslenmelerinde yumurta sarısı, marul gibi yeşillikler veya meyve parçalarının zaman zaman verilmesi temel besin ihtiyaçların karşılanması açısından oldukça fayda sağlayacaktır.
   
 2. Levent ACAR
  Çevrimdışı

  Levent ACAR Profesyonel

  Katılım:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  14.527
  Beğenileri:
  295
  Yer:
  İstanbul / Maltepe
  Teşekkürler..
  Bir yerden alıntı yapıldığında kaynak ta belirtilmeli, sonra başımız ağrımasın..
   
 3. Yusuf Kürşat AKKUŞ
  Çevrimdışı

  Muhabbet Kuşu Üreticisi

  Katılım:
  27 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  10.224
  Beğenileri:
  556
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  İstanbul/Pendik
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu, Cennet P., Diğer E. Hayvanlar
  Kuş sayısı:
  20 tane ve üzeri
  Paylaşım için teşekkürler aynen kaynak belirtilirse iyi olur
   

Sayfayı Paylaş