Muhabbet kuşu benden korkuyor !

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Robben_22 tarafından 23 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Robben_22
  Çevrimdışı

  Robben_22 Guest

  Arkadaşlar 2 hafta önce ev arkadaşlarıyla 1-1.5 aylık erkek yavru bir muhabbet kuşu aldık.Aldığımız yerde 1 hafta salmayın dediler.5 gün kuş kafesinde durdu,arada yanına gidip ürkütmeden ilgilenmeye konuşmaya çalıştık.Tam bize alışmaya başlamıştık ki eve gelen arkadaşlar kuşu aldığımızdan 5 gün sonra ellerine alıp havaya salmışlar ve kuş kendini duvarlara vurmuş zorla yakalayıp tekrar kafese koymuşlar.Ertesi gün madem salındı biz de salalım diye düşünerek kuşun kafesini açtık ve bir süre sonra dışarı atlayıp uçmaya başladı.Ancak daha yavru ve odayı tanımadığı için bi hayli panik yaptı.Uçarken bir yukarı bir aşağı dengesizce uçuyordu.Kafesini bulamadığından aç kalmasın diye 1 saat sonra tutup tekrar kafesine soktuk.5-6 gün kafesinden bir daha çıkarmadık.Kuş yanına yaklaştığımızda korkup kafeste bir oraya bir buraya çırpınıyordu.İlk aldığımzı günlerdeki gibi kafese parmağımı bile sokturmuyordu aksine saldırıyordu.Son 3 gündür bir kaç saatliğine kuşun kafesini açıp salıyoruz.Hala kafesini bulamıyor diye çamaşırlığın üstüne konduğunda kafesinin kapısını yavaşça önüne tutup içeri girmesini sağlıyoruz ancak yanına yaklaştığımızda korkudan titriyor ve arkadan ancak hafif bir destekle kafese atlıyor ve sonrasında tedirginliği devam ediyor.Sizce kuşu bu durumda nasıl eğitebiliriz tekrar bize güvenini nasıl sağlayabiliriz ? Kafesten salıp kafesine kendimiz sokmamız onu daha da korkutur mu ? Yardım ederseniz çok sevinirim :confused:
   
 2. iss
  Çevrimdışı

  iss Profesyonel

  Katılım:
  30 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.234
  Beğenileri:
  4
  5 günlük size alışmayan kuşu tanımadığı insanların içine çıkarmaklar hata etmişsiniz. Arkadaşlarınızın yaptığınaysa söyleyecek bişey bulamıyorum. Kuş size alışır ama çok uzun sürer. Kafeten bi müddet salmayın. Sizden korkusu az da olsa geçsin. Elinizi kafese içine sokup gelmesini sağlayın. Sonrasında salabilirsiniz. Ama kuş eğitimli olsa da olmasa da kuşu yakalayarak kafese sokmayın. Alışmamış kuşun kendisinin girmesibi bekleyeceksiniz. Alıştıktan sonra da elinizin üzerindeyken kafese yklaştırarak sokun.
   
 3. Robben_22
  Çevrimdışı

  Robben_22 Guest

  O gün evde olsaydım salmalarına izin vermezdim zaten o kadar alışması için emek vermiştik.Saldığımızda kendisi girmiyordu şuan kafesinde tekar kafesine önüne tutarak içeri soktuk.Dediğiniz gibi bir süre kafesten çıkarmamakta fayda var sanırım.Bir haftadır arada kafesin yanındaki koltuğa yavaşça oturup elimi göstermeden konuşmaya çalışıyorum o sıra korkmuyor dinliyor.Ancak ne zaman elimi kafese doğru yavaşça da olsa kaldırsam irkiliyor.Kafesin içinde elimize gelmesini nasıl yapmalıyız ve parmağımızı mı avuç içini mi kullanmalıyız,kafesten salınmasının zamanının geldiğini nasıl anlayabiliriz,saldığımızda kendisi mi girmeli,kafesi yaklaştırıp sokmaya çalışmamız yanlış mı ? Ayrıntılı bi açıklama yapabilir misin ?
   
 4. iss
  Çevrimdışı

  iss Profesyonel

  Katılım:
  30 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.234
  Beğenileri:
  4
  İrkilmesine aldırmadan elinizi göstermelisiniz. Acımasız gelebilir ama onun iyiliği için. Siz elinizi geri çektikçe o alışmayacak. Ona kararlı olduğunu göstermelisiniz. Sokun elinizi kafese bırakın çırpınsın. Zamanla çırpınması azalacak. Kfeste malzeme saysını da azaltın tünekleri de bire indirinki sakatlanmasın. Kafes içinde elinize gelince dışarı salabilirsiniz.
   
 5. Robben_22
  Çevrimdışı

  Robben_22 Guest

  Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için :)
   
 6. Berna Gök
  Çevrimdışı

  Berna Gök Profesyonel

  Katılım:
  23 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  517
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Ankara
  Çok yanlış bir hareket. Kalabalık bir ortamda bunları yaşadığı için. Kuş sizden soğuyabilir.
   
 7. Robben_22
  Çevrimdışı

  Robben_22 Guest

  Öğrenci evi olduğu için bizim elimizde olan bişey değil.Fazla bi tecrübemiz yok kuş konusunda.Biz de çok acemice yakalandık ben evde yoktum.Gelenler de arkadaşa bildiklrini iddaa edip o şekilde salmışlar durum bu.Hala da kendine fazla yaklaştırmıyo İlknur hanımın dediğini yapmaya çalıştım ancak sürekli kaçıyo bırakıyorum uğraşmayı yoksa kuş kendine zarar verecek.
   

Sayfayı Paylaş