Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Beslemenin Dini Boyutu

Cem TANIR

Yeni Üye
Selamun Aleyküm herkese İyi geceler.
Bir sorum olacak. Annem muhabbet kuşunu tek bakmama izin vermiyor. Kendince gerekçeside şu. Kuşun doğası gereği tek ve kafesin içinde yaşamaması gerektiğini , rahatça uçmasını ve çiftleşmesi gerektiğini savunuyor.Eğer kuşu tek bakarsam onun bir vebali olacağını söylüyor.Ama üniversitenin yoğunluğu sebebiyle şuan 2 kuşa birden ve onların yavrusuna yetişebilecek/ilgilenecek gücüm yok. Bu tarz bir konuyla karşılaşan, bilgisi olanlardan yardım bekliyorum.

R819 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

düşünülünce doğası gereği kuş kafeste bakılmaz tekde bakılmaz ama türkiye doğası değil birde petshoplar ne kadar sağlıklı ve ilgileniyolar , bakanlar vardır belki ama genel olarak kötü kuşu petshoptan kurtarıp ilgilenmeniz sevgi göstermeniz size alışması vb. bunlar bence iyi bişe kuş içinde diye düşünüyorum.

Ben de sizin gibi düşünüyorum ama bunu gel de anneme anlat.

Yabani hayvanları bu şekilde bakmak uygun değildir. Ancak muhabbet kuşları evcil hayvanlardır.

hiç bir hayvan evcil değildir evcilleştirilmiştir + muhabbet kuşlarının kökeni türkiye değil o yüzden petshop tan kurtarıp kalan yaşamını ilgi sevgi ile geçirmesi bence iyi bişe vebal gibi bir durum olcağını sanmıyorum kendi düşüncem.

Anneniz bence haklı. Şöyle düşünün. Sizi bir kafese koysalar sabahtan akşama kadar vakit geçmek bilirmiydi? Bence yanına bir dişi alın. Yuva koymadığınız takdirde yavru olmaz. Yaz tatilinde yavru alırsınız.

Eğer kuş alabilirsem tek veya çift sürekli kafeste tutmayacağım zaten yavru alıp gerekli eğitimi vs. verdikten sonra o kuş evin bir ferdi haline gelecek ömrü yettiği sürece

hiç bir hayvan evcil değildir evcilleştirilmiştir + muhabbet kuşlarının kökeni türkiye değil o yüzden petshop tan kurtarıp kalan yaşamını ilgi sevgi ile geçirmesi bence iyi bişe vebal gibi bir durum olcağını sanmıyorum kendi düşüncem.

Bütün hayvanların kökeninde bir doğası olduğunu bilecek düzeydeyim. Söylemek istediğim başka bir şeydi. Evcil hayvan olduklarını söyledim bende zaten. Evcilleştirilmiştir mi demem lazımdı. Evcil olan şey evcilleştirilmiş olmuyor mu sonuçta ?:)

Son düzenleme:
bu hayvancıkları doğaya salsak zaten 2 gün yaşayamazlar.. ya kedi kapar ya soğuktan ölürler.. salonun içinde 2-3 tur attıkları zaman bile nefes nefese kalıyor garipler.. petshoplarda hayvanlar sefil oluyor ne yemleri var ne suları sağlıklı.. hiç olmazsa biz sevgiyle büyütüyoruz bunun ne günahı olabilir bence sevabı vardır :)

muhabbet kuşlarına bakmak iyidir helede hasta olanı iyleştirmek bakmak sevapdır

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bana kalirsa da beslemenin vebali yoktur . ama yalniz kalmasi taraftarı değilim. Arkadaş şart. Ha çok ilgilenirim arkadaşı ben olurum derseniz o başka. Ben sadece 1 hafta yalniz bakabildim. Dayanamadım aldim eşini

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sual: Muhabbet kuşu alıp satmak ve beslemek caiz midir?

CEVAP: Kafese alışmış, serbest bırakılınca hayvanlar tarafından öldürülebilen kuşları kafeste beslemek ve alıp satmak caiz olur. Bu kuş da bunlara dâhildir.

Annene hocaların bu şekilde fetva verdiğini söyle, içi rahatlasın.
Annen sadece vicdanı olan temiz gönüllü bir hanımefendi olduğu için böyle söylemiş. Ellerinden öperim onun.

Petshoplarda satılmasının sebebi zaten alınıp satılması, oralardan almamız onları kurtarmamız anlamına gelmez,hatta teşvik olur.(çok da bir alternatifimiz yok ayrı mesele,kedi köpek gibi barınaklarda bulunmadığından). Bu bahane değil ancak. Benzer durumda , tavuk,keçi koyun da benzer şartları taşıyor. zulüm olmadığı sürece beslemenin bir sakıncası olmadığnı düşünüyorum.

Kimi yerlerde bu konu daha çok geçmekte,kuş beslenen evin bereketi azalması,tavşanın bereketi artırması gibi.

Muhabbet kuşumuz az soğukda kaldımı rahatsızlanıyor. Türkiye şartlarında doğada yaşamlarını sürdüremezlerki zaten.

Muhabbet kuşumuz az soğukda kaldımı rahatsızlanıyor. Türkiye şartlarında doğada yaşamlarını sürdüremezlerki zaten.

Zaten konu doğaya salınması değil. Arz talep doğrultusunda doğadan yakalanıp evcilleştiriliyor. İşin dini boyutuna gelince kedi, köpek, at hiçbirsey beslememek gerekir o zaman. daha bir saat önce kuşlarımı izlerken benimde aklıma Avusturalya'daki doğada sürü halinde uçan kuşlar geldi.

Ama bana kalırsa doğadaki tüm canlılar zaten insan ve ekosistem için ve bunu sana baktıran içindeki hayvan sevgisi evimde 6 tane 200-300 litre arasında akvaryum var ne yapayım yani simdi gidip amazonamı salayım :) kış aylarında 200+ elektrik faturası ödüyorum onları ısıtımak için sevmesem zaten ugrasmam ve para harcamam :)

Bence al ve bak çift yada tek seviyorsan merakın varsa al. ama bıkıp aç susuz bırakırsan o zaman vebali büyük.

Herkese cevaplar için çok teşekkürler. Annemi ikna ettim :) Bir iki güne ben de aranıza katılacağım tekrardan :)