Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu büyük kafeste üreme

HTeS

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,
2 çift muhabbet kuşum var. Bu arkadaşlar rahat etsinler diye onlara 60*60*168cm ölçülerinde birde kafes aldım daha önce ayrı ayrı kafeslerdeydiler. Kafesin en üst bölgesinede yavruluklarını taktım yanyana şimdi sorum bu arkadaşlar bu şekilde bu kafeste yavru yaparlar mı?

ayrı kafeste olsalar daha iyi ama yavru alamamışsan salmada da zor gibi bnce kuşlarından bazılarını değiş

Bence sorun olmaz ureme konusuna henuz yorum yapamiyorum ama bebim kafesim 65*45*100 olculerinde. Bende tereddut ettim ama buradaki arkadaslarin tavsiyesiyle benim ingilizlerin yanina diger ciftimi koydum. Hic sorun yok. Henuz yeniler, bir kac ay'a bende yavru bekliyorum bakalim. Gelisme olursa buradan yazarim ama sorun cikmaz bence ikisini de koy.
vmzku.jpg

Şimdilik dişilerden biri diğerini biraz rahatsız ediyor gibi gözlemledim ama ayırmayı gerektirecek kadar bir kavga yok. Erkekler dişilere karşı daha ilgisiz oldular salmaya geçince ben ona şaşırdım bunun nedeni ne olabilir ki gerçi kafese kuşları koyalı daha 1 hafta oldu belki daha kafese alışamamışlardır.

Kadinlar iste cekemiyorlar birbirlerini ;) saka bir yana bir sure takip et. Yuvalik taktiktan sonra da iki disinin de ayni yuvaligi secmesi durumunda ayirirsin bence. ilk baslarda normal yani

Dediğiniz gibi biraz daha ortama alışmaları için beklemek gerek galiba. Belki yanlarına bir çift kuş daha koyabilirim. Zaten dişinin birininde kustuğunu gördüm bir iki kere moralim bozuk neden kusarki kuş o kadar da bakıyorum.

iste o konuda bende tecrubesizim henuz. Üsütmüs olabilir ama bence yakinda bir veteriner varsa ona goster mutlaka, gecmis olsun.

Sanırım geçmezse öyle yapmak en doğrusu teşekkürler yardım için..

Dediğiniz gibi biraz daha ortama alışmaları için beklemek gerek galiba. Belki yanlarına bir çift kuş daha koyabilirim. Zaten dişinin birininde kustuğunu gördüm bir iki kere moralim bozuk neden kusarki kuş o kadar da bakıyorum.

birkaç sebep sayabilrim:
1-erkek ortaya karışık kur yapar bazen az bir miktar kusar
2-çok yem yemiştir kusar
3-yem bozuktur ya da kuş hastadır. bu durum olasılığına karşı kuşu gözlemleyin. halsizlik, ishal vs görürseniz veterinere gidin.

bir salmada birden fazla çifti en az kayıpla beslemenin yolu da şudur. tüm yuvalıklar aynı yükseklikte olsun, birbirine mesafeli bırakın ve çift sayısından fazla yuvalık takın. sulukları ve yemlikleri vs diğer malzemeleri fazlaca takın. böylece diğer şeyler için rekabete girmelerine gerek kalmaz, sadece eş ve yuva rekabeti kalır.

Bence sorun olmaz ureme konusuna henuz yorum yapamiyorum ama bebim kafesim 65*45*100 olculerinde. Bende tereddut ettim ama buradaki arkadaslarin tavsiyesiyle benim ingilizlerin yanina diger ciftimi koydum. Hic sorun yok. Henuz yeniler, bir kac ay'a bende yavru bekliyorum bakalim. Gelisme olursa buradan yazarim ama sorun cikmaz bence ikisini de koy.
vmzku.jpg

Kafesiniz muhteşem. Çok güzel olmuş.

Kafesiniz muhteşem. Çok güzel olmuş.

Teşekkürler :) nacizane uğraştım biraz ama güzel oldu. Tek sorun 2. çifti koyduktan sonra yuvalığı resimdeki yerden çıkarttım. İki tane yuvalık takacağım ama yer bulamadım. Arka kısım duvara denk geliyor oraya takamadım, yan taraf ise zaten kapı kısmı. belki Tel tarafına bir çözüm bulacam bakalım.

birkaç sebep sayabilrim:
1-erkek ortaya karışık kur yapar bazen az bir miktar kusar
2-çok yem yemiştir kusar
3-yem bozuktur ya da kuş hastadır. bu durum olasılığına karşı kuşu gözlemleyin. halsizlik, ishal vs görürseniz veterinere gidin.

bir salmada birden fazla çifti en az kayıpla beslemenin yolu da şudur. tüm yuvalıklar aynı yükseklikte olsun, birbirine mesafeli bırakın ve çift sayısından fazla yuvalık takın. sulukları ve yemlikleri vs diğer malzemeleri fazlaca takın. böylece diğer şeyler için rekabete girmelerine gerek kalmaz, sadece eş ve yuva rekabeti kalır.

Bu saydığınız sebeplerin 3. Maddesinden ötürü kuş öldü ve biranda oldu anlayamadım bile.
Şimdi 4 çiftim var büyük salmaya sadece 1 çift jumbolarımı koydum. Henüz yavru alamadım ama kararlıyım alacağım.

Geri