Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu - Cere Üzerinde Kan

denizkrr

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar.
Birkaç gündür muhabbet kuşumun cere üzerindeki tüylerinde ve gagasında kahverengi lekeler var. Bugün bunun kan olduğuna emin oldum ve hemen sizlere danışmak istedim. Kuşumun fotoğraflarını ve dışkı fotoğraflarını aşağıya ekledim. Sizce sebebi ne olabilir?
Tüylerdeki lekeler burundan mı geliyor yoksa cereyle kafanın birleştiği yerden mi emin olamadım.
Gaga üzerindeki kahverengi lekeyi ise kan oturmasına benzettim ben.
Kuş birkaç gündür oldukça halsiz, sürekli tüylerini kabartıp uyuyor.

Yaklaşık bir ay önce dişi kuşumu aniden kaybettim. Kuşta hiçbir hastalık belirtisi yoktu; sadece ölmeden bir hafta önce cere üzerindeki tüylerinde ve gagasının ucunda kahverengi bir leke oluşmuştu ve ben bunun kirlenmeye bağlı olduğunu düşünüp kuşun ölümünü sıcak havalara bağladım.
Bugün aynı şeyleri diğer kuşumda da görünce bunun bir hastalık belirtisi olduğunu anladım. Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• 20181005_133428.jpg
    20181005_133428.jpg
    3 MB · Görüntüleme: 1,152
  • 20181005_133321.jpg
    20181005_133321.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 901
  • 20181005_140815.jpg
    20181005_140815.jpg
    3.8 MB · Görüntüleme: 730
  • 20181005_140822.jpg
    20181005_140822.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 887
Kan değil tüy değiştiriyor böyle gözükmesi normal.

Kanama olmuyor size kan gibi gelebilir.

Vücuttan çıkan kırmızı renkli sıvı vişne suyu değildir herhalde?
Kuşa bir telefon ekranından bakmıyorum, bahsettiğim bölgede tüy dökülmesi yok. Birkaç gün önce belli ki bir kanama olmuş ve oradaki beyaz tüyleri boyamış, sonrasında kan kurumuş rengi kahverengiye dönmüş. Kuşun kirlendiğini düşünmem bu yüzdendi. Fakat bu sabah tekrar bir kanama oldu ve o bölgedeki tüyler tekrar kırmızıya dönüp ıslandı. Dediğim gibi çok hareketli bir kuştur ama birkaç gündür sadece tüylerini kabartıp uyuyor.
Aynı kuşun kardeşi halsizlik gibi belirtiler göstermemesine rağmen bir ay önce öldü ve elimdeki tek bulgu cere üzerindeki kanamaydı. Dolayısıyla bu durum beni oldukça endişelendiriyor.

Kanama arttı, sebebini bilen biri yok mu?
Tekrar resim ekledim.

Ekli dosyalar

• 20181005_171829.jpg
    20181005_171829.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 1,181
Vücuttan çıkan kırmızı renkli sıvı vişne suyu değildir herhalde?
Kuşa bir telefon ekranından bakmıyorum, bahsettiğim bölgede tüy dökülmesi yok. Birkaç gün önce belli ki bir kanama olmuş ve oradaki beyaz tüyleri boyamış, sonrasında kan kurumuş rengi kahverengiye dönmüş. Kuşun kirlendiğini düşünmem bu yüzdendi. Fakat bu sabah tekrar bir kanama oldu ve o bölgedeki tüyler tekrar kırmızıya dönüp ıslandı. Dediğim gibi çok hareketli bir kuştur ama birkaç gündür sadece tüylerini kabartıp uyuyor.
Aynı kuşun kardeşi halsizlik gibi belirtiler göstermemesine rağmen bir ay önce öldü ve elimdeki tek bulgu cere üzerindeki kanamaydı. Dolayısıyla bu durum beni oldukça endişelendiriyor.
Tüy döneminde olduğu için o yorumdan yola çıkarak söyledim vişne suyu mu kan mı bilemem siz bilirsiniz.

kafeste bir yere takılıyor olabilir mi?geçen hafta kuşum topunu kovalarken gagasını duvara çarptı hafif kan oturmuş gibi olmuştu sonra geçti.gagasındaki koyuluk ona benziyor.

kafeste bir yere takılıyor olabilir mi?geçen hafta kuşum topunu kovalarken gagasını duvara çarptı hafif kan oturmuş gibi olmuştu sonra geçti.gagasındaki koyuluk ona benziyor.

Gagasını vurabileceği/sıkıştırabileceği bir yer/bir oyuncak var mı diye kafesi iyice bir gözden geçirdik ama hiçbir şey bulamadık :/
Zaten kuşlar için tehlike yaratabilecek unsurları da uzaklaştırmıştık kafesten (oyuncaklardaki ziller vs gibi)
Mantar benzeri bir enfeksiyon olabilir mi acaba diye düşünüyorum; iki yıldır suluklarını değiştirmemiştik, ordan birşey kapmış olabileceğinden korkuyorum. Suluğu 2-3 haftada bir sirkeyle yıkardım ama bugünkü olaydan sonra ilk iş suluğunu değiştirdim.

Akşama doğru bir damlalık ve pamuklu çubuk yardımıyla ceresindeki kanları ılık suyla sildim.
Asprinin yaralara iyi geldiğini bildiğimden bir adet bebe asprinini toz haline getirip suyla çözdüm ve yine damlalıkla kanayan bölgeye damla damla uyguladım. Umarım iyi gelir :/

Gagasını vurabileceği/sıkıştırabileceği bir yer/bir oyuncak var mı diye kafesi iyice bir gözden geçirdik ama hiçbir şey bulamadık :/
Zaten kuşlar için tehlike yaratabilecek unsurları da uzaklaştırmıştık kafesten (oyuncaklardaki ziller vs gibi)
Mantar benzeri bir enfeksiyon olabilir mi acaba diye düşünüyorum; iki yıldır suluklarını değiştirmemiştik, ordan birşey kapmış olabileceğinden korkuyorum. Suluğu 2-3 haftada bir sirkeyle yıkardım ama bugünkü olaydan sonra ilk iş suluğunu değiştirdim.

Akşama doğru bir damlalık ve pamuklu çubuk yardımıyla ceresindeki kanları ılık suyla sildim.
Asprinin yaralara iyi geldiğini bildiğimden bir adet bebe asprinini toz haline getirip suyla çözdüm ve yine damlalıkla kanayan bölgeye damla damla uyguladım. Umarım iyi gelir :/
Insallah kuşunuz iyilesir fakat tuy dokum doneminde olabilir benim kusumda ceresini surekli biyerlere sürtüyor sizde bi gozlemleyin biyerlere surtuyorumu

bir veterinere götürseniz?mantar öyle olmuyor sanırım benim kuşumda vardı mantar kronik şekilde.terramycin sürüyordum geçiyordu sürmezsem tekrar geliyordu.

Yaraya terramycn sürün fakat gözlem yapın burnu kanıyorsa durum ciddi olabilir veterinere gitmelisiniz.

Insallah kuşunuz iyilesir fakat tuy dokum doneminde olabilir benim kusumda ceresini surekli biyerlere sürtüyor sizde bi gozlemleyin biyerlere surtuyorumu

Evet bunu diğer üç kuşumda yılın her zamanı yapıyor, genelde tüneklere veya tellere sürtünerek kaşınıyorlar fakat böyle bir kanama sizce normal midir? :/

Evet bunu diğer üç kuşumda yılın her zamanı yapıyor, genelde tüneklere veya tellere sürtünerek kaşınıyorlar fakat böyle bir kanama sizce normal midir? :/
Kanama normal degil tabiki. Eger cevrenizde veteriner varsa kuştan anlayan uğrayın bi durum ciddi gözüküyor. Benim fikrim orasi kaşınıyor ve kus biyere sürtüp kanatiyor.

Yaraya terramycn sürün fakat gözlem yapın burnu kanıyorsa durum ciddi olabilir veterinere gitmelisiniz.

Teşekkür ederim. Kanın tam olarak nereden geldiğini bende anlamış değilim, cereyle kafasının birleştiği yerden geliyor gibi görünüyor fakat o bölgenin kanaması için de bir sebep bulamıyorum, kuş ara ara o bölgeyi kaşıyor ve tırnakları nedeniyle yaranın iyileşmesi muhtemelen gecikiyor.
Bugün diğer yorumumda anlattığım gibi kanlı bölgeleri temizledim. Yarın daha iyi bir gözlem yapmayı planlıyorum.

Kuşun tırnaklarını kontrol edin kaşıya kaşıya kanatmış olabilir. Tüy dönemine giriyor yulaf/b vitamini ve arada bir banyo yapmasını sağlayın.

Kuşun tırnaklarını kontrol edin kaşıya kaşıya kanatmış olabilir. Tüy dönemine giriyor yulaf/b vitamini ve arada bir banyo yapmasını sağlayın.

Teşekkürler dediklerini yapacağım. Tırnakları biraz uzun fakat kesmeye korkuyorum. Kuşu ayrı bir kafese aldım, yarın kumlu tüneklerden takacağım umarım tırnaklarını törpüler :/

Teşekkürler dediklerini yapacağım. Tırnakları biraz uzun fakat kesmeye korkuyorum. Kuşu ayrı bir kafese aldım, yarın kumlu tüneklerden takacağım umarım tırnaklarını törpüler :/
Siz kesmeyin bence çünkü tırnakta ince damarlar var yanlış kesimde o damarı kesebilirsiniz bu da kanamaya sebebiyet verebilir.

Kumlu tunekler pütürlü olduğu için ayakiçine zarar verebilir.

o tünekler zararlı lütfen kullanmayın.tırnaklarını ucundan kesin veya veteriner varsa gidin keser.kuşdan çok para almıyorlar zaten birşey kaybetmezsiniz.

Geri