Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu çok ilginç davranışı

Herkese merhaba,sırf bu konuyu açabilmek icin surekli ziyaret ettigim bu siteye üye oldum,muhabbet kuşumda simdiye kadar kimsenin cozemedigi ve benimde hic bir kusta gormedigim bir davranisi var,videosunu link olarak verecegim asagida,videodaki ilk 5 saniyelik kısım kuşun garip olan davranisi.bi gun disi kusla kavga ettiler ve bu hareket baki kaldı,youtubeda videoda aciklama kısmına tam hikayeyide yazdim,çok acil isi gercekten bilen abilerden arkadaslardan yardim rica ediyorum

Aslında normal.olmatan bir hareket değil. Erkek dişinin dikkatini çekmeye çalışıyor. Benim sıkça karşılaştığım bir durum. Dişiden çekinen ancak ona yaklaşmaya çalışan erkeklerde gördüğüm bir hareket

Yalnız şöyle bir durum var bunu daha önceden hic yapmiyordu ve bu harekete baslayip sonunu opusmeyle bitirmeye calisiyor en kotu yani ise yem kusamıyor disiye,opusuyorlar bu hareketin sonunda ama yem kusma olmayinca dişi otomatik olarak uzaklasiyor hemen,bu sesi cikarirkende kafasini hep asagiya dogru cekiyor,sanki burnunda veya solunum yolunda bir ariza olustu ve bunlarin hepsi zincirleme olaylarda olabilir

Uzun süreli gozlemleyemedigim için siz durumu daha iyi biliyorsunuz. Sanki erkekte yağlanma var gibi gördüm, doru mudur?

Onu ölümün kıyısından kurtardım desem yeridir,yavruyken aldım besledim,ayiptir soylemesi en pahali yemler en kaliteli ne kadar sey varsa hepsini yaptim,hayatimda besledigim ilk hayvanım,hatta ustlerine fazla dusmem esimle kavga sebebi bile oldu,fakat son iki aydir tasinma islerimiz oldugu icin cok ilgilenemedik ve bazi problemler yasadi,ishal oldu iki ay hic gecmedi ve surekli zayifladi,en son artik nefes alamiyormus gibi surekli agzini acip kapiyordu kuyrugunu asagi yukari yapiyordu tum bunlar olurken,bir kac kisiye danistim forumlari talan ettim en sonunda bol dal darı yulaf ve suyuna sirkeyle bu problemi atlatip tekrar istihani yerine getirdim ve azda olsa yaglanma oldu kilo alimiyla birlikte tekrardan.fakat hala en ufacik bir yorulmada agzini acip kapiyor kanatlarini aciyor hemen,cok salamadigim icinde bunlar oluyor olabilir ama benim icin en onemli sorun bu videodaki ilk 5 saniyelik kısım,bir turlu gecmiyor,bu videodaki disiyi degistirdim iki gun once yeni bir disi aldim bizimkinden cusse olarak ciddi buyuk ama inanilmaz iyi anlasiyorlar hele disi bizimkinin pesinden kostu petshopta kuslari denerken,bizimkide pası verince aldim,ama bunada ayni o ordek sesi gibi sesi yapiyor kafasini asaga cekiyor yanina gidip bu sebeple bu disi bile pes etti ugrasmiyor artik,bizimkine yem kusmaya calisiyor bizimki hala ayni ses ve kacmaya calismalar falan,bizimkide yem kusmak istiyor o hareketi yaparak ama disi kusun sabredip kimildamadan beklemesi lazim,ondada sadece opusme oluyor ama bizimki bogazina bisey takilmis gibi yem kusamiyor,cok uzattim farkindayim hepsini okuduysaniz tesekkur ederim simdiden

Neden okumayayım ki. Elinizden geldiğince antrenman yaptırın. Ancak bahsettiğiniz davranışlar rahatsızlık belirtisi olabilir. Erkeğin taze dışkısının net fotoğrafını paylaşabilir misiniz?

Paylastim

Ekli dosyalar

• IMG_9025.JPG
    IMG_9025.JPG
    359.1 KB · Görüntüleme: 11
Yalnız birde antrenman yaptirirsam ciftlesmezler ama arastirdigim ve bana soylenen bilgiler oyle oldugunu soyluyor,efor kaybetmemeleri gerekiyormus ciftlesmeleri icin

Hemen çiftleşip de yavruları olmadan ölmelerini mi tercih edersiniz yoksa saglikli kuslarin saglikli yavrularını daha uzun bir zaman sonra görmeyi mi?
Muhtemelen ikincisi olacaktır tercihiniz.
Dışkıda sorun görünmüyor ancak fazla kilolarından kurtulmasına yardımcı olmanızı tavsiye ederim

Tabi ki haklısınız dediginiz gibi yapacagim o halde,fakat asıl problem hakkında ne yapacagimi bilemiyorum hala,kuşlar hakkında uzmanlasmis cok ciddi bir veteriner arayisindayim,bildiginiz varsa sizinde yardimlarinizi rica ederim istanbul anadolu yakasi civari tesekkurler

Forumda bununla ilgili bir bölüm vardı, forumda biraz dolaşırsanız bulursunuz sanırım. Uzun zamandır muhabbet kuşlarına müdahale edebilecek birikime sahip bir veterinerle karşılaşmadım. Biz de kendi sorunlarımızı kendimiz çözmeye çalışıyoruz. Bu arada hareketlerini takip edin, öğürme hareketi devam ederse ilaç kullanmak gerekiyor

Solunumdan ziyade sürekli öğürme hareketi varsa kursak mantarından şüpheleniriz. Bu durumda da genellikle mikostatin şurup kullanılır.

Kursak mantarının belirtilerini tasiyormu sizce peki fikriniz nedir birde dediginiz ilacı nereden bulabilirim ve nasil kullanmam gerekiyor acaba

Dediğim gibi kusacakmış gibi öğürme hareketi en belirgin belirtisidir. Aynı zamanda dışkıda da köpürmeye benzer bir değişim varsa kursak mantarı deriz. Mikostatin, en az bir hafta sabah akşam ağızdan bir damla yutturularak kullanılır

Kursak mantarının belirtilerini tasiyormu sizce peki fikriniz nedir birde dediginiz ilacı nereden bulabilirim ve nasil kullanmam gerekiyor acaba
Bence kusun hareketleliginden hasta degil diyebiliriz ama kusunuz size alisik ise disiyi pek benimsemiyor olabilir o yuzden es olarak degilde arkadas gibi gorebilir

Taş tabletten çivi yazısı ile gönderildi [emoji23]

Geri