Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu eğitimi nezaman başlar?

Chewing41

Yeni Üye
Selamlar. Ben 22 ekimde muhabbet kuşu aldım erkek, bu forumda o zaman sorduğumda genel kani 1.5 - 2 aylık olduğu idi biz ona 2 aylık(60günlük) diyelim düz hesap. Bugün kasım 24 yani kuş 3 aylik(92) Oldu.
Aldığım günden beri konuşturmaya çalışıyorum hergün günde 1 saat belki daha fazla "cici kuş" diye konuşuyorum onunla ancak bırakın konuşmayı, mırıldanmayı doğru düzgün ötmüyor şakımıyor ses bile çıkarmıyor pek. Sadece sabahları ötüyor kendi içinden geldiği gibi sonrasında hic sesi soluğu çıkmıyor desek yeridir.

Benim dişi kuşum vardı bundan önce dişiler konusmaz diye onla hic konuşma antremanı yapmadım ama kendiliginden cicikus babacik demeye başlamıştı.

Birde diger kuşların sırtına kafasına vs parmağımızı degdirdigimizde "gagagagagag" ses çıkarırlar ya sinirlenince filan bunda o da yok naparsan yap diyor sanki hayvan hic umursamıyor. Onun dışında hareketli her yeri kemiriyor filan sagligi iyi maşallah.
Umarım anlatabilmisimdir derdimi ve durumu yardimci olabilecek olanlara şimdiden teşekkürler.

Selamlar. Ben 22 ekimde muhabbet kuşu aldım erkek, bu forumda o zaman sorduğumda genel kani 1.5 - 2 aylık olduğu idi biz ona 2 aylık(60günlük) diyelim düz hesap. Bugün kasım 24 yani kuş 3 aylik(92) Oldu.
Aldığım günden beri konuşturmaya çalışıyorum hergün günde 1 saat belki daha fazla "cici kuş" diye konuşuyorum onunla ancak bırakın konuşmayı, mırıldanmayı doğru düzgün ötmüyor şakımıyor ses bile çıkarmıyor pek. Sadece sabahları ötüyor kendi içinden geldiği gibi sonrasında hic sesi soluğu çıkmıyor desek yeridir.

Benim dişi kuşum vardı bundan önce dişiler konusmaz diye onla hic konuşma antremanı yapmadım ama kendiliginden cicikus babacik demeye başlamıştı.

Birde diger kuşların sırtına kafasına vs parmağımızı degdirdigimizde "gagagagagag" ses çıkarırlar ya sinirlenince filan bunda o da yok naparsan yap diyor sanki hayvan hic umursamıyor. Onun dışında hareketli her yeri kemiriyor filan sagligi iyi maşallah.
Umarım anlatabilmisimdir derdimi ve durumu yardimci olabilecek olanlara şimdiden teşekkürler.
Hocam kuşunuz daha yeni siz onu güzel düzenli şekilde beslemeye devam edin ve eğitiminizi verin o size ortama alışınza zaten dile gelir. Bu işler sabır işidir hemen konuşturmak olmaz. Keşke yeme düşmüş kuş alsaydınız yeni yavru 2 aylık kuş size gelene kadar neler yaşıyor neler

Hocam kuşunuz daha yeni siz onu güzel düzenli şekilde beslemeye devam edin ve eğitiminizi verin o size ortama alışınza zaten dile gelir. Bu işler sabır işidir hemen konuşturmak olmaz. Keşke yeme düşmüş kuş alsaydınız yeni yavru 2 aylık kuş size gelene kadar neler yaşıyor neler
kus alışık ele omuza insana geliyor hic bir insandan cekinmiyor. Kendiliginden geliyor kafes kapagini açınca hatta pesimizden geliyor Kafesinde oyuncaklari ile de oynuyor ama pek ses yok yani.

kus alışık ele omuza insana geliyor hic bir insandan cekinmiyor. Kendiliginden geliyor kafes kapagini açınca hatta pesimizden geliyor Kafesinde oyuncaklari ile de oynuyor ama pek ses yok yani.
Size alışmasını, konuşmasını istiyorsanız kafes ortamından oyuncakları ve ayna tarzı malzemeleri kaldırın. Tünekler dışında sadece sallancak kalabilir. Ama elinizi erken tutun kuşu konuşturmayı çalışın yoksa konuşması zor olabilir.

muhabbet kuşlarında her ne kadar taklit özelliği olsa da her kuş konuşacak diye bir kaide yoktur. Dişi kuşların %30 u konuşur ve insana alışıp konuşmaya başlayan emin olun erkek kuştan daha sadık olur. Erkek kuşların ise %90 ı konuşur ama az öncede söyledim gibi her kuş konuşacak her kuş çok fazla ötecek diye bir kaide yoktur. Siz eğitimlerinize devam edin

dostum oyuncak vs hepsini kaldır bence.ve sabırlı şekilde o konuşana kadar seçtigin kelimeyi belli bir melodi ile söylemeye devam et ısrarla

Peki teşekkür ederim hepinize. Dediğim gibi kuş insanlara alışık, korkmuyor evcil herkesle oynuyor ustunde duruyor kendini sevdiriyor. Ancak pek ses çıkartmıyor onu da biraz daha sabrederek bekleyip gorecez artık.

Bende 24 Eylülde daha Yeni Yeme düsmüs (Yumurtadan cikis Tarihi 22 Austos), yani daha 32 Günlük bir Yavru aldim. Elime alisti, cünkü Elimden yiyordu. Gün Boyu ismini tekrarladim ve en önemlisi (Kendi Kisisel Tecrübem) Geceleyin Isiklari söndürdükten sonra, ortalama 20 kez Ismini tekrarlayin. Gercektende cok faydasini göreceksiniz. Ondan sonra daha Isigi acmayin ve yanliz birakin. Benimkisi 1,5 Ayda ilk Ismini ve ardindanda 7-8 Kelime daha ögrendi. Ilk Kelime biraz sürüyor sonrakileri daha hizli algiliyor. Bu Arada Benimki ilk geldiginde ufak tefek ötüyordu. Camlari pek acmadim ve mümkün Mertebe isligi unutturdum (minimuma indirdim). Tabiki her Kusun Karakteri baska, yani Ele alismada veya konusmada olsun. Her Kus konusmayabilir. Ele ve Omuza gelmeside cok büyük Basari. Hadi Kolay gelsin.

Geri